Hirdetés

Nem lesz több gazdasági megszorítás?

Nem lesz szükség újabb megszorító intézkedésekre, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Romániában vizsgálódó küldöttsége ugyanis úgy ítéli meg, hogy a kormány által már megtett lépések elégségesek lesznek a költségvetési hiány kordában tartására – jelentette be tegnap Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés vezetője azt követően, hogy tárgyalt Jeffrey Franksszel, az IMF romániai delegációjának vezetőjével. Mint részletezte, az IMF és az Európai Bizottság illetékesei egyaránt úgy látják, hogy „létezik egyensúly, a dolgok pedig jó irányt vettek”.

Bálint Eszter

2010. augusztus 03., 08:422010. augusztus 03., 08:42

Elutasított igénylés

Bogdan Hossu ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a szakszervezetek képviselői kérték az IMF-től, hogy folyósítson Romániának további 2,5-3 milliárd eurót a strukturális programok folytatásának biztosítására, illetve az európai uniós pénzforrások jobb felhasználása érdekében, azonban a Valutaalap küldöttsége arra hivatkozva, hogy elégséges forrás áll a kormány rendelkezésére, elutasította kérésüket. Jeffrey Franks a találkozót követően is úgy érvelt, hogy nem újabb összegeket kell kérni, hanem biztosítani kell a meglévő források hatékony felhasználását, el kell hárítani valamennyi akadályt az európai uniós pénzösszegek hasznosításának útjából. Az IMF szakértője ugyanakkor elmondta, hogy Románia számára jelen pillanatban az jelenti a fő problémát, hogy nehéz külföldi hatásokkal kell megküzdenie. Franks azonban derűlátó, szerinte amint sikerül beszabályozni az ország adópolitikáját, gazdasági növekedésre lehet majd számítani.

Mégis lehet fűtéspótlék?

Eközben Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke a tegnapi tárgyalásokat követően arról számolt be, hogy fontosnak tartotta felhívni az IMF-illetékesek figyelmét, hogy a távhő állami szubvenciójának megszüntetése csak fokozná a már most is igen súlyos gondokat, s akár csődhöz is vezethet, mivel a lakosság tartozásai már most meghaladják az egymilliárd eurót, és nehezen elképzelhető, hogy ezt egyhamar sikerül behajtani.

„A támogatások eltörlése csak fokozza a gondot. Ha jelenleg a lakosság 60 százaléka fizet, és 40 százalék nem, ez az arány drámaian módosul és ez befolyásolja majd a hőenergiát előállító, illetve szolgáltató cégek működését is” – érvelt Dumitru Costin. Mint részletezte, jelenleg a nyugdíjasok fizetik a legbecsületesebben a számlákat, de az árak emelkedése után már képtelenek lesznek törleszteni, ami pedig az adósságállomány további bővüléséhez fog vezetni. A szakszervezeti vezető a sajtó képviselőit arról is tájékoztatta, hogy a felvetés kapcsán az IMF-illetékesek úgy nyilatkoztak, hogy információik szerint a Boc-kormány nem egyszerre törölné el a szubvenciókat, hanem fokozatosan kívánja csökkenteni a támogatások értékét.

Sürgetett CFR-magánosítás

A Román Vasúttársaság áruszállítási részlegének (CFR Marfă) a magánosítására bátorítja a kormányt az IMF – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Radu Berceanu közlekedésügyi tárcavezető. „A CFR áruszállítási részlegének privatizációját elindítottuk, az előkészületek a tervezett ütemben haladnak. A Valutaalap küldöttsége is konstatálta ezt, és bátorított, hogy ezen az úton haladjunk tovább” – fejtette ki Berceanu.

Mint beszámoltunk, a kormány májusban vállalta, hogy eladja a CFR áruszállító részlegének többségi részvénycsomagját. Korábban Berceanu úgy nyilatkozott, hogy a Deutsche Ban és az osztrák vasúti társaság is érdekelt abban, hogy betörjön a romániai piacra, az első jelzés az volt, hogy tavaly nyáron az osztrákok alkalmazták a CFR áruszállítási részlegének akkori vezérigazgatóját. Arra a kérdésre, hogy ezek a vállalatok érdekeltek-e a privatizációban, Berceanu nem adott egyértelmű választ, csak anynyit mondott, a kormánynak elő kell készítenie valamennyi procedúrát arra a pillanatra, amikor a piac helyreáll, és a befektetők érdeklődése növekszik.

Hazudik a miniszter?

„Hazudik Radu Berceanu közlekedésügyi miniszter, amikor azt állítja, hogy a kormánynak nem áll rendelkezésére elég pénz az európai uniós projektek társfinanszírozására” – jelentette ki Ion Popescu szakszervezeti vezető szerint az alkalmazottak érdekeit védők és az IMF képviselői közötti tegnapi tárgyaláson Jeffrey Franks. A Meridian szakszervezet vezetője erről a Realitatea Tv-nek nyilatkozott. Mint felidézte, Franks éles hangon bírálta Berceanut, amiért ilyen kijelentéseket tett. „Nem akarja esetleg,
mert a pénzek rendelkezésre állnak.

A pénzügyminisztériumnak van egy olyan pénzalapja, amelyekből a beruházásokat lehet finanszírozni. Azonban nem létezik politikai akarat, nincs konszenzus, a politikum fékezi a beruházásokat” – vélekedett Popescu szerint Franks. A közlekedésügyi tárca képviselői azonban cáfolták a szakszervezeti vezető állításait. „A kijelentés tendenciózus, s nincs köze a valósághoz. Popescu úr összetéveszti a társfinanszírozáshoz szükséges összegeket azokkal a pénzekkel, amelyek a beruházás előkészítéséhez – egyebek mellett a kisajátításokhoz, telekvásárlásokhoz – kellenek. Ezek az összegek nem állnak rendelkezésre” – fejtette ki Teodor Postelnicu közlekedésügyi államtitkár.

Készül a büdzsé

Az IMF Romániában tartózkodó küldöttsége ezzel párhuzamosan a 2011-es évi költségvetésről is egyeztet a kormány képviselőivel. Mint Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, a Valutaalap delegációjával egyeztetett büdzsétervezet 1,5-2 százalékos gazdasági növekedést ír elő a jövő évre, míg a költségvetési hiány várhatóan a bruttó hazai termék (GDP) 4,4 százalékára rúg majd. Ugyanakkor a felek azzal számolnak, hogy 2011-ben az infláció 3 százalékos lesz, igaz, ebben az esetben 1 százalékos plusz/mínusz ingadozást is kilátásba helyeztek. A tervezet szerint a folyó fizetési mérleghiány 5 százalék körül alakulhat.

Nincs döntés újabb IMF-hitelről

A kormány jelen pillanatban nem számol egy újabb IMF-egyezmény megkötésével, de nem is zárja ki ezt a lehetőséget – nyilatkozta ugyanakkor Sebastian Vlădescu. Mint részletezte, ebben a kérdésben várhatóan csak az év végén fognak dönteni. Amint arról lapunkban beszámoltunk, Mihai Tănăsescu, az IMF romániai képviselője a hét végén úgy nyilatkozott, hogy a Valutaalap soron következő, októberi romániai látogatásakor szóba jöhet egy újabb hitelmegállapodás. Eközben Jeffrey Franks úgy vélekedett, korai még erről beszélni, a maga idejében majd erről is szó esik.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés