Hirdetés

A PSD ismét az államra bízná az energiapiaci díjszabásokat, a Krónikának nyilatkozó szakértő a buktatókra figyelmeztet

•  Fotó: Jakab Mónika

Fotó: Jakab Mónika

Az energiaárak állami szabályozását szorgalmazzák a kormányzó román szociáldemokraták (PSD), akik szerint csak így lehetne kordában tartani a meredek drágulást. Miközben vizsgálat indult az energiaértékesítés, az áremelkedés körülményeinek feltárására, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke a Krónikának elmondta: az uniós szabályozás csak a kiskereskedelmi árszabályozást teszi lehetővé, viszont állami támogatás nélkül ez is magas árakat jelent a fogyasztók számára.

Rostás Szabolcs

2022. július 29., 08:152022. július 29., 08:15

Élénken foglalkoztatja a bukaresti kormány tagjait, hogy meddig és milyen formában fenntartható a jelenleg érvényes energiaár-kompenzáció, amely jelentős terhet ró az állami költségvetésre. A hárompárti nagykoalíció szociáldemokrata szárnya egyeztetést kezdeményezett az energiaárak újbóli szabályozásáról, szerintük ugyanis

a piac nagy mértékben torzult, és nem kínál pénzügyileg fenntartható lehetőségeket a gazdaság számára.

Hirdetés

Marcel Ciolacu PSD-elnök szerda esti sajtótájékoztatóján kudarcnak nevezte a romániai energiapiacon néhány évvel ezelőtt végrehajtott liberalizációt, az alakulat szerint elsősorban ez vezetett az elmúlt év során tapasztalt meredek dráguláshoz.

„A hazai energiaárak mára olyan magasak lettek, mint a többi európai országban, ezért egyértelműen szabályoznunk kell őket, e téren várjuk az energiaügyi minisztérium és az ANRE javaslatát. Ha ez nem történik meg, meghosszabbítjuk az árkompenzációról szóló kormányrendelet hatályát” – közölte a képviselőház elnöke, aki szerint az energiaárak állami szabályozása széles mozgásteret biztosítana a kormány számára a drágulás megfékezése érdekében, és lehetővé tenné, hogy a lakosság idén télen kifizethesse a fűtésszámlákat.

Teljesen liberalizálták a hazai piacot

Románia 2021 januárjától teljesen liberalizálta energiapiacát, így a lakossági fogyasztók már másfél éve nem az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) megszabta, hanem a piaci verseny által kialakított árat fizetik a felhasznált villanyáramért is. A belföldi kitermelésű gáz árát 2020. július 1-jétől liberalizálták a hatóságok.

Az állami szabályozás megszüntetését követően a szolgáltatók fokozatosan emelték az árakat, amelyek aztán tavaly ősszel valósággal berobbantak, az ukrajnai háború kitörése óta pedig az egekbe szöktek.

Ennek hatására a Nicolae Ciucă vezette kormány tavaly novemberben árplafont és kompenzációs mechanizmust vezetett be, amit idén április elsejétől további egy évig meghosszabbított a lakossági fogyasztók és kisvállalkozók számára. A villamos energiára kilowattóránként 1 lejes árplafont szabtak meg a jogi személyek esetében, míg a lakossági fogyasztóknak havi 100 kilowattóra fogyasztásig 0,68 lejt, 100 és 300 kilowattóra között pedig 0,8 lejt számlázhatnak a szolgáltatók kilowattóránként. A földgáz esetében a lakossági fogyasztóknak 2023. március 31-ig 0,31, míg a jogi személyeknek 0,37 lejt kell fizetniük minden elhasznált kilowattóráért, amennyiben tavalyi gázfogyasztásuk nem haladta meg az 50 ezer megawattórát.

korábban írtuk

A földgáz mellett az üzemanyag és az étolaj drágult meg leginkább az elmúlt évben
A földgáz mellett az üzemanyag és az étolaj drágult meg leginkább az elmúlt évben

A földgáz, az étolaj, a kukoricaliszt, a fehérliszt és a burgonya, valamint a víz- és csatornázási díjak és a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.

Tízmilliárd eurós költségvetési tétel csak idén?

A szolgáltatók számára az állami költségvetésből térítik meg a piaci, illetve a rendeletileg szabályozott fogyasztói árak közötti különbözetet, amit ezek a társaságok ki is használnak, és folyamatosan srófolják fel az árakat, így a kompenzációs mechanizmus máris óriási teher a büdzsé számára. Az intézkedés bevezetésekor Bukarestben még úgy számoltak, hogy mintegy 10 milliárd lejes költségvetési tételt jelent, azóta viszont a kompenzációval járó költségek 40 milliárd lejre rúgnak az ANRE által készített becslés szerint. (Ez közel a kétszerese Románia idei év első felében mért államháztartási hiányának, ami abszolút értékben 23,5 milliárd lej, és az össztermék (GDP) 1,71 százalékát tette ki).

Sőt Răzvan Nicolescu volt román energiaügyi miniszter, a budapesti székhelyű Európai Technológiai és Innovációs Intézet igazgatótanácsának tagja úgy számol, hogy

a többletteher a 10 milliárd eurót is elérheti idén, hiszen például a háztartási fogyasztóknak sok esetben 680–800 lejes megawattóránkénti áron számlázzák ki a földgázt a szolgáltatók.

Adrian Câciu pénzügyminiszter szerdán bejelentette, hogy a kormány vizsgálatot indít az energiahordozóknak a piacon történő értékesítése módjával kapcsolatban, szerinte ugyanis az állam nem hagyhatja ellenőrizetlenül, „galoppszerűen” növekedni az árakat.

Idézet
A kormány az adófizetők pénzéből állja az energiaár-kompenzáció költségeit, éppen ezért valamilyen módon szabályozni kell a piacot, hiszen véleményem szerint felborult az egyensúly

– jelentette ki a szociáldemokrata tárcavezető, hozzátéve: a szabályozott energiapiacra való ideiglenes visszatérés „minden bizonnyal” enyhítené a két számjegyű romániai inflációt.

korábban írtuk

Áprilisig védve vagyunk az elszálló energiaáraktól – Egyhamar nem érzi meg a romániai lakosság az offshore-törvény hatását
Áprilisig védve vagyunk az elszálló energiaáraktól – Egyhamar nem érzi meg a romániai lakosság az offshore-törvény hatását

Jövő tavaszig még a jelenlegihez hasonló szinten alakulnak a lakossági villany- és földgázszámlák – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke, amikor az utóbbi időszakban kiküldött szerződésekben szereplő horribilis árszintekről kérdeztük.

Nem engedi az EU szabályozni a termelői árakat

Az ANRE éppen csütörtökön jelentette be, hogy mintegy 1,4 milliárd lejre rúgó összeg kifizetéséről szóló jóváhagyást továbbított az energiaügyi minisztériumnak. Ezt a tételt a 2021 novembere és 2022 márciusa közötti időszakra ítélték meg 82 szolgáltató számára a kompenzáció keretében úgy, hogy a hatóság 54 igényt visszautasított.

Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke megkeresésünkre sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta azt a médiában megjelent becslést, miszerint a kompenzációval járó költségek ebben az évben 40 milliárd lejre emelkedhetnek.

Hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi piaci árak ismeretében azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy ennél is többet kell majd fizetnie az államnak. „Nem lehet kizárni a volt energiaügyi miniszter említette költségtételt sem, hiszen az árak aggasztó módon továbbra is felfelé kúsznak. A villamos energia esetében például 2500 lej, vagyis 500 euró megawattóránként a másnapi ár, ami bizonyos háztartások esetében 680 lejt, más kategóriáknál 800 lejt jelent megawattóránként. Vagyis a román kormány által alkalmazott ársapka jóval a piaci ár alatt van” – állapította meg lapunknak Nagy-Bege, aki

annak tudja be az árszabályozás szorgalmazását, hogy valószínűleg kormányzati szinten rájöttek, nem rendelkeznek a kompenzáció kifizetéséhez szükséges forrásokkal.

Az ANRE illetékese felhívta a figyelmet, hogy a kompenzációról és árplafonról szóló rendelettel a kormány gyakorlatilag már szabályozta, befagyasztotta az árakat, még ha az intézkedés el is tér a liberalizáció előtti gyakorlattól, amikor a termelői árakat szabályozta az állam.

Az alelnök szerint a hatályos uniós rendelkezések csak a kiskereskedelemben engedik az árszabályozást, a piacon nem szabad beavatkozni.

Például Magyarország sem avatkozott be a nagytermelői árba, amikor bevezette a rezsicsökkentést.

korábban írtuk

Több mint egymilliárd lejt fizetett már a kormány az energiaszolgáltatóknak
Több mint egymilliárd lejt fizetett már a kormány az energiaszolgáltatóknak

Több mint 1,1 milliárd lejt fizetett ki eddig a munkaügyi minisztérium az energiaszolgáltatóknak az energiaárak korlátozásáról és növekedésük kompenzálásáról szóló jogszabályok alapján. 

„Nem tudom, mi a konkrét elképzelés, de attól tartok, hogy a politikum a 2017 előtti szabályozásra szeretne visszatérni, ami viszont nem lehetséges, egyetlen EU-tagállam sem alkalmazza. Meghatározott időszakra vonatkozó kivételeket megengednek az uniós szabályok, de például

Idézet
költségvetési támogatás nélkül egy kiskereskedelmi árszabályozás is ugyanolyan magas árakat jelentene a fogyasztók számára

– jelentette ki Nagy-Bege Zoltán, aki azt tartaná megoldásnak, ha Romániában is különválasztanák egymástól a villamosenergia- és a földgázpiacot, akárcsak Francia- és Spanyolországban.

Az alelnöktől megtudtuk, a kormány és az ANRE illetékesei között már történtek egyeztetések az árszabályozás kiterjesztésének témájában, döntés azonban még nem született, alaposan meg kell vizsgálni, mit engednek meg az európai rendelkezések.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés