
Háttérbe szorul a személyes ügyintézés. Csak online tartható a kapcsolat az adóhivatallal
Fotó: Gecse Noémi
Már több mint egy hete kizárólag online térben zajlik az adóügyek intézése. A folyamat nem indult zökkenőmentesen, ám a lapunk által megszólaltatott adószakértő leszögezte, a digitalizálásnak egyértelműen előnyei vannak a vállalkozók számára. Elsősorban az, hogy kiküszöböl minden szubjektivizmust a kapcsolattartásban, ezért üdvözlik, hogy az adóhatóság ezt meglépte, és „minden kérdésre létezik megoldás”.
2022. március 12., 22:122022. március 12., 22:12
2022. március 12., 22:142022. március 12., 22:14
Nem működik teljesen zökkenőmentesen a vállalkozók és az adóhatóság közötti online kapcsolattartás. A zúgolódásra az Országos Adóhatóság (ANAF) közleményben reagált, eligazítást nyújtva, hogyan tudják a jogi személyek a nem digitalizált iratokat elküldeni.
Amint arról beszámoltunk, március 1-től a cégek és a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek csak online tarthatják a kapcsolatot az Országos Adóhatósággal (ANAF), a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) nevű platformon keresztül. Ez azt jelenti, hogy csak online tudják benyújtani a dokumentumokat, kéréseket, azokat papírformátumban már nem fogadják el, tehát mindenkinek regisztrálnia kell, hogy hivatalos adóügyeit intézni tudja. A digitalizációtól azt remélik, hogy a vállalkozók ezentúl gyorsabban és hatékonyabban tudják intézni az adóügyeiket. A gond azonban az, hogy nem minden iratra létezik elektronikus változat.
A Hotnews.ro hírportál irányította rá a napokban a figyelmet arra, hogy a 010 számú nyilatkozatnak nincs digitális változata,
Volt, aki elektronikus levélben küldte el a nyilatkozatot arra a címre, ahová különben a kérdéseket lehet feltenni az adóhivatalnak. A panaszokra az ANAF reagált, és közleményben pontosított, hogy ez esetben mi a teendő.
Szilágyi István közgazdász, a Sziszi.ro pénzügyi tanácsadói oldal működtetője videóban magyarázta el a vállalkozóknak, miként kell eljárjanak, hogyan tudják a még nem digitalizált iratokat az adóhatóságnak elküldeni. Az ANAF közleményén alapuló tájékoztatásban hangsúlyozta,
Az Anaf.ro oldalon be kell jelentkezni a Privát Virtuális Térbe, majd ki kell választani a kapcsolattartási űrlapot, és arra kell figyelni, hogy a kérelem típusánál az első opciót jelöljék meg. Amikor kérelemhez szkennelt iratot kell csatolni, azt lehetőleg PDF-formátumú legyen, tanácsolja Szilágyi. Az adóhatóság különben arról tájékoztat, hogy öt megabitről tízre növelték a csatolható dokumentumok méretét.
A kizárólagosan elektronikus kapcsolattartást ösztönzi Debreczeni László adószakértő is. Amint azt a Krónika megkeresésére kifejtette, a változással egy új világ jött létre, megszűnt a szubjektivizmus az adófizető és az adóhivatal kapcsolatában, ezért üdvözlendő, hogy az ANAF nem fogadja el a papírokat, és az adóhatóság oldalán kell feltölteni a nem digitalizált iratokat is.
– részletezte az adótanácsadó.
Felidézte, korábban előfordult, hogy formai okok miatt az ablaktól visszatérítették a kérelmeket. „Március 1-je után mindent elektronikusan kell feltölteni, tehát ha valamit az adóhivatal visszautasít, azt írásban megindokolja, nem egy hivatalnok értelmezi a saját elképzelése szerint a jogszabályt, hanem minden pontosan a törvény betűje szerint történik, tehát megszűnik a szubjektivizmus az adófizető és az adóhivatal kapcsolatában. Ez már egy új világ, díjazzuk, hogy ezt meglépték” – szögezte le Debreczeni László.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!