
Fotó: Agerpres
2009. február 17., 09:332009. február 17., 09:33
Az Index internetes portál tudósítása szerint a Mobile World Congress szakvásáron elég sok bejelentés és új készülék lesz ahhoz, hogy az emberek érdeklődése egy másodpercre se lankadjon. Bár az Apple nem megy el a kiállításra, az iPhone hatása erősen érezhető lesz.
A tegnapi nap egyik legfontosabb híre a kiállítás nyitónapján az volt, hogy a Nokia bejelentette on-line alkalmazásboltját, az Ovit. A hírek szerint az N97 lesz az első Ovi kompatibilis készülék, de az S40- és S60-tulajdonosok is letölthetik a szolgáltatást a mobiljukra a májusi start után. A Nokia azt ígéri, hogy a felhasználó ízlését megtanulva, választásait elemezve ajánl majd újabb és újabb alkalmazásokat az Ovi, ahogy a rendszer figyelembe veszi majd a geográfiai pozíciót is. A szolgáltatásfejlesztőknek szánt bétaverziója elindult, az alkalmazások készítői a teljes bevétel 70 százalékára tehetnek szert, az üzleti modell tehát emlékeztet az Apple App Store-jában megismertre.
| A modern élet egy apró eleme válik lényegesen egyszerűbbé azzal, ha minden modellhez egyaránt alkalmazható, egységes töltőkészüléket vezetnek be a mobiltelefon-gyártó vállalatok. A Financial Times Deutschland (FTD) napilap meg nem nevezett szakmai forrásokra hivatkozva arról számol be, hogy a vállalatok eleget kívánnak tenni az EU Bizottság egyre növekvő nyomásának, és egységes mobiltelefon-töltő készüléket dolgoznak ki. Guenter Verheugen uniós biztos a Deutsche Welle rádió-állomásnak az elmúlt héten kifejtette, hogy több mint 30 különféle töltő-készülék van használatban a 27 tagú Unióban, és az ő „türelme véges”. A készülékgyártók kompatibilitási és jogi problémákra hivatkozva zárkóztak el eleddig az egységes töltő-készülék alkalmazásától – idézi az FTD az EU Bizottság szóvivőjét. Az egységes töltőkészülék lehetővé tenné a vállalatoknak költségeik csökkentését is, mivel nem kellene minden egyes új készüléküket töltővel együtt értékesíteni – írja az FTD. A lépés javíthatna a vállalatok „zöld arculatán” is, mert a telefonkészülékek mikro USB-portját használó új töltő kevesebb áramot fogyasztana a jelenlegi készülékeknél. |
Sok kiállító standján felbukkant az Nvidia mobilplatformja, a Tegra. Bár a grafikus gyorsítóiról ismert cég elsősorban a Windows Mobile-ra koncentrál, az Nvidia úgy számol, hogy 2012-re az Android megelőzi konkurensét, ezért a Google platformját sem kívánja elhanyagolni. Ennek megfelelően a Tegra 2600-at kimondottan az Androidra optimalizálják, méghozzá elég jó ütemben, mert várhatóan a második negyedévre kész is lesz a csip. Arról nincsenek hírek, hogy pontosan mikorra várható a piacra kerülés, de az év második felében, esetleg az utolsó negyedben mindenképp kipróbálhatjuk a Tegrával gyorsított Androidot.
De kiderült, hogy a rendszer az olcsóbb gépekben is megjelenhet. Az Nvidia ugyanis a 99 dollárnál is olcsóbb MID-ekbe, a nehezen definiálható kéziszámítógépekbe szánja Tegra 600-as rendszerét, ami a Windows CE-vel kiegészítve nyújtana elfogadható grafikai megjelenítést az olcsóbb eszközökben.
Nem unatkozott az elmúlt néhány hónapban a HTC sem, a távol-keleti gyártó elkészítette ismertebb mobiljainak újabb verzióit. A Touch Pro2 például 800×400-as kijelzőt, 512 megabite ROM-ot és 288 megabite RAM-ot kapott, a mobil várhatóan nyáron kerül piacra. A Diamond-sorozat is frissült, az új modell 3,6 colos kijelzője 480×800 pixelt tud megjeleníteni, és felbukkant a mobilon „touch zoom bar”-nak hívott érintésérzékeny felület, amivel a megjelenített tartalomra lehet ráközelíteni. Ugyanakkor arra is fény derült, hogy az új, erős ARM-processzorral szerelt Palm Pre képes lesz lejátszani a Flash-t.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.