
A dolgozók közül sokan nem tervezik, hogy hosszú távon a vendéglátóiparban maradnak
Fotó: Jakab Mónika
Több hónapig tartó kényszerbezárást követően újabb nehézséggel szembesülnek a romániai vendéglátóipari munkáltatók, akik számára ismét nagy kihívást jelent a megfelelő számú és képzettségű munkaerő alkalmazása. A lapunknak nyilatkozó kolozsvári étterem-tulajdonos szerint a munkaerőhiány reális probléma, sokan ugyanis átprofilálódtak a járványidőszak alatt.
2021. június 21., 13:542021. június 21., 13:54
Nem tudnak felhőtlenül örülni a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ún. HoReCa ágazat képviselői a koronavírus-járvány romániai lecsillapodása nyomán foganatosított enyhítéseknek, köztük a vendéglők beltéri egységei megnyitásának. Az országban először a tavaly márciusban elrendelt szükségállapot idején voltak kénytelenek bezárni a vendéglátóipari egységek, amelyek később a települések fertőzöttségi arányától függően nyithattak ki, ám a kegyelmi állapot az újabb hullámok miatt nem sokáig tartott.
Ezek az enyhítések jelentős forgalomnövekedést eredményeztek az eddigi ínséges, többnyire a teraszokra való száműzésről, elvitelről, házhoz szállításról szóló időkhöz képest, arról nem beszélve, hogy egyre hangsúlyosabban beindult a turistaidény, a rendezvényszervezés, beleértve a magánrendezvényeket (esküvők, keresztelők stb.).
Ennek köszönhetően a HoReCa ágazat munkáltatói nekiláttak a 2019-ben tapasztalt szinthez hasonló munkaerő-toborzásnak, ám azzal szembesülnek, hogy
Az eJobs állásközvetítő portál ismertetése szerint a vendéglátóipar munkanélkülivé vált dolgozóinak jelentős része a pandémia idején is masszívan alkalmazó kiskereskedelemben helyezkedett el, ahol nemigen van szükség szakirányú végzettségre.
A nyugat-európai országokban eszközölt nyitás, az idegenforgalom beindulása miatt ugyanakkor a romániai munkaerő külföldre vette az irányt a nagyobb kereset vonzásában. Júniusban 500 külföldi állást hirdettek meg romániai jelentkezők számára, akiknek elsősorban a spanyol-, görög-, olasz és franciaországi vendéglátóiparban kínálnak munkát.
Az egyik legismertebb romániai idegenforgalmi vállalkozónak számító Dragoș Anastasiu szerint a járványidőszakban több mint százezer alkalmazottat veszített el a – 2019-ben még 400 ezer dolgozót foglalkoztató, üzleti forgalma terén tavaly 80 százalékos kiesést elszenvedő – ágazat, ezért
A romániai vendéglátóipar egyébként a kormány által beígért, 2,5 milliárd lejes támogatási csomagra és a minimálbérre kivetett adó ágazati eltörlésére vár.
Pócsai András kolozsvári vendéglátó menedzser lapunknak megerősítette, hogy a munkaerőhiány reális probléma az ágazatban, a legtöbben nem terveznek hosszú távon például a felszolgálói munkakörben. Az 1568 Bistro társtulajdonosa elmondta,
„Az elmúlt több mint egy év során a munkaerő egy része átprofilálta magát, emiatt nagyon nehéz alkalmazottakat találni kiszolgálói munkakörbe, konyhára, bárba is. A lezárások után ez is nagy kihívás számunkra, hiszen közben az emberek be akarják pótolni a lemaradást, ki vannak éhezve, keresik a tömeget, étterembe vágynak” – nyilatkozta a Krónikának Pócsai András, hozzátéve: bár az erdélyi nagyvárosokban is megjelent az ázsiai munkaerő, a jelenség még nem túl jellemző.
Kérdésünkre a kolozsvári étterem-tulajdonos elmondta, a vendéglátóipar más ágazatokkal ellentétben semmilyen állami támogatásban nem részesült a járvány idején. „Megszoktuk, hogy nekünk kell kigazdálkodnunk mindent” – állapította meg Pócsai András.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!