
A dolgozók közül sokan nem tervezik, hogy hosszú távon a vendéglátóiparban maradnak
Fotó: Jakab Mónika
Több hónapig tartó kényszerbezárást követően újabb nehézséggel szembesülnek a romániai vendéglátóipari munkáltatók, akik számára ismét nagy kihívást jelent a megfelelő számú és képzettségű munkaerő alkalmazása. A lapunknak nyilatkozó kolozsvári étterem-tulajdonos szerint a munkaerőhiány reális probléma, sokan ugyanis átprofilálódtak a járványidőszak alatt.
2021. június 21., 13:542021. június 21., 13:54
Nem tudnak felhőtlenül örülni a szálloda-, étterem- és kávéház-működtető ún. HoReCa ágazat képviselői a koronavírus-járvány romániai lecsillapodása nyomán foganatosított enyhítéseknek, köztük a vendéglők beltéri egységei megnyitásának. Az országban először a tavaly márciusban elrendelt szükségállapot idején voltak kénytelenek bezárni a vendéglátóipari egységek, amelyek később a települések fertőzöttségi arányától függően nyithattak ki, ám a kegyelmi állapot az újabb hullámok miatt nem sokáig tartott.
Ezek az enyhítések jelentős forgalomnövekedést eredményeztek az eddigi ínséges, többnyire a teraszokra való száműzésről, elvitelről, házhoz szállításról szóló időkhöz képest, arról nem beszélve, hogy egyre hangsúlyosabban beindult a turistaidény, a rendezvényszervezés, beleértve a magánrendezvényeket (esküvők, keresztelők stb.).
Ennek köszönhetően a HoReCa ágazat munkáltatói nekiláttak a 2019-ben tapasztalt szinthez hasonló munkaerő-toborzásnak, ám azzal szembesülnek, hogy
Az eJobs állásközvetítő portál ismertetése szerint a vendéglátóipar munkanélkülivé vált dolgozóinak jelentős része a pandémia idején is masszívan alkalmazó kiskereskedelemben helyezkedett el, ahol nemigen van szükség szakirányú végzettségre.
A nyugat-európai országokban eszközölt nyitás, az idegenforgalom beindulása miatt ugyanakkor a romániai munkaerő külföldre vette az irányt a nagyobb kereset vonzásában. Júniusban 500 külföldi állást hirdettek meg romániai jelentkezők számára, akiknek elsősorban a spanyol-, görög-, olasz és franciaországi vendéglátóiparban kínálnak munkát.
Az egyik legismertebb romániai idegenforgalmi vállalkozónak számító Dragoș Anastasiu szerint a járványidőszakban több mint százezer alkalmazottat veszített el a – 2019-ben még 400 ezer dolgozót foglalkoztató, üzleti forgalma terén tavaly 80 százalékos kiesést elszenvedő – ágazat, ezért
A romániai vendéglátóipar egyébként a kormány által beígért, 2,5 milliárd lejes támogatási csomagra és a minimálbérre kivetett adó ágazati eltörlésére vár.
Pócsai András kolozsvári vendéglátó menedzser lapunknak megerősítette, hogy a munkaerőhiány reális probléma az ágazatban, a legtöbben nem terveznek hosszú távon például a felszolgálói munkakörben. Az 1568 Bistro társtulajdonosa elmondta,
„Az elmúlt több mint egy év során a munkaerő egy része átprofilálta magát, emiatt nagyon nehéz alkalmazottakat találni kiszolgálói munkakörbe, konyhára, bárba is. A lezárások után ez is nagy kihívás számunkra, hiszen közben az emberek be akarják pótolni a lemaradást, ki vannak éhezve, keresik a tömeget, étterembe vágynak” – nyilatkozta a Krónikának Pócsai András, hozzátéve: bár az erdélyi nagyvárosokban is megjelent az ázsiai munkaerő, a jelenség még nem túl jellemző.
Kérdésünkre a kolozsvári étterem-tulajdonos elmondta, a vendéglátóipar más ágazatokkal ellentétben semmilyen állami támogatásban nem részesült a járvány idején. „Megszoktuk, hogy nekünk kell kigazdálkodnunk mindent” – állapította meg Pócsai András.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!