Hirdetés

Munkabeszüntetés az autópályákért: több száz demonstráló leállította a forgalmat Kolozsváron

•  Fotó: Páva-Sándor Edina

Fotó: Páva-Sándor Edina

Több száz demonstráló 15 percre leállította a forgalmat a kolozsvári Magyar (21 decembrie 1989) utcában. A spontán megmozdulás résztvevői az autópálya-építést követelő, a közösségi oldalakon meghirdetett mozgalomhoz csatlakoztak.

Páva Adorján

2019. március 15., 15:312019. március 15., 15:31

2019. március 15., 17:412019. március 15., 17:41

Az utcára vonulók nagyrészt az Office irodaházból érkeztek.

A demonstrálók – eleget téve a felhívásnak – pénteken 15 órakor szakították félbe a munkát, és 15 percen át tiltakoztak, a többsávos útra vonulva.

Hirdetés

A spontán megmozdulás ideje alatt leállt a közlekedés Kolozsvár egyik legforgalmasabb utcájában. 15 óra 15 perckor a demonstrálók visszatértek munkahelyeikre.

•  Fotó: Páva-Sándor Edina Galéria

Fotó: Páva-Sándor Edina

Amint arról beszámoltunk, Románia autópályákat akar – ez a jelszava annak a tiltakozó megmozdulásnak, amelyet Ștefan Mandachi suceavai vállalkozó hirdetett meg. Ennek lényege, hogy az akciót támogatók március 15-én 15 órakor 15 percre beszüntetik a munkát. A megmozduláshoz országszerte csatlakoztak.

korábban írtuk

Széles körű összefogás az autópálya-építésért: az ország számos pontján beszüntetik 15 percre a munkát
Széles körű összefogás az autópálya-építésért: az ország számos pontján beszüntetik 15 percre a munkát

Már himnusza is van a pénteki autópálya-tüntetésnek: a 15 perces munkabeszüntetéshez rengetegen csatlakoztak, még külföldről is.

Országszerte tüntettek az autópályákért

A fuvarozókon, turisztikai és építőipari egyesületeken, a Román Kereskedelmi Kamarán kívül önkormányzatok, szakszervezetek, bankok, diákszervezetek, kórházak is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez.

•  Fotó: Páva-Sándor Edina Galéria

Fotó: Páva-Sándor Edina

Bukarest központjában az egyetemisták összefogózkodva „embersztrádát” alkottak,

az egyik fővárosi masszázsszalon is bejelentette, hogy az országos megmozdulás idején negyedórával meghosszabbítja az éppen soron lévő vendégek kényeztetését – számolt be az MTI.

korábban írtuk

Csíkszeredában is tüntettek az autópályákért
Csíkszeredában is tüntettek az autópályákért

Több tucatnyian csatlakoztak Csíkszeredában, a legforgalmasabbnak számító Brassói úton a Ștefan Mandachi suceavai vállalkozó szervezte megmozduláshoz, amelyben péntek délután három órára az ország több pontján is munkabeszüntetést tartottak az autópályák hiánya miatt.

Péntek délben a szociálliberális kormányt rendszeresen bíráló jobboldali Klaus Johannis államfő is sajtónyilatkozatban adta a tüntetők tudtára, hogy ő is mellettük áll.

•  Fotó: Páva-Sándor Edina Galéria

Fotó: Páva-Sándor Edina

Délután három órakor országszerte több száz kisebb-nagyobb vállalkozás függesztette fel a munkát, számos külföldön dolgozó román jelezte szolidaritását, de

még a bukaresti kormány pénzügyminisztere, Eugen Teodorovici is kiált a minisztérium elé, jelezvén, hogy támogatja a megmozdulást.

Frissítés

Tăriceanu: az autópálya-építés üteme elfogadhatatlanul lassú volt

Az autópálya-építés üteme elfogadhatatlanul lassú volt – nyilatkozta az Agerpres szerint Galacon, az ez ügyben meghirdetett 15 perces tiltakozás kapcsán Călin Popescu-Tăriceanu. A szenátus, illetve a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke szerint ebben minden párt hibás, amely az utóbbi 20-30 évben hatalmon volt. Popescu-Tăriceanu elmondta: a 2019-es költségvetés biztosítja a szükséges összegeket a moldvai közúti és vasúti infrastruktúra fejlesztéséhez. Ugyanakkor az ALDE vezetője elmondta, hogy ha közlekedési miniszter lenne, néhány intézkedéssel hatékonyabbá tenné az autópálya-építést – átszervezné a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaságot (CNAIR), 70% -kal emelné az autópálya-építésen dolgozók bérét, és közvetlenül, személyesen venne részt a helyszíni ellenőrzésekben.

•  Fotó: Páva-Sándor Edina Galéria

Fotó: Páva-Sándor Edina

A kormány vezető ereje, a Szociáldemokrata Párt elnöke, Liviu Dragnea számára nem tűnt ennyire szimpatikusnak a kezdeményezés: szerinte míg mások cirkuszt csinálnak, addig a kormány valódi sztrádákat épít. Szerinte „azok a ravaszkodók”, akik azzal hencegnek, hogy építettek egy méter autópályát, jobban tették volna, ha pénzt adományoznak a valódi infrastruktúra-fejlesztésre.

PSD: elkezdődött a moldvai sztrádaépítés

„Moldva autópályájának építése ma kezdődik” – jelentette be a Szociáldemokrata Párt (PSD) pénteken, hangsúlyozva, hogy egy 2017-ben, tehát a szociáldemokrata kormányzás idején elindított, 144 millió euró értékű projektről van szó. Răzvan Cuc szállításügyi miniszter Moldvában tartózkodik, Bákó körgyűrűjének építkezésére látogatott el. „Bákó körgyűrűje szerves része a moldvai sztrádának. 2017-ben, a szociáldemokrata kormányzás idején elindított projektről van szó, melynek értéke 144 millió euró, és finanszírozása biztosított” – áll a PSD Facebook-bejegyzésében.

A húszmillió lakosú Románia még mindig csak 763 kilométer autópályával rendelkezik, és egyelőre még a fővárosát sem sikerült bekapcsolnia Európa gyorsforgalmi úthálózatába.

•  Fotó: Páva-Sándor Edina Galéria

Fotó: Páva-Sándor Edina

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Șoșoacă anyázva támadta ki Kolozsvár polgármesterét Moszkvában

A szélsőséges kirohanásairól ismert Diana Șoșoacă EP-képviselő élesen kikelt Emil Boc ellen egy közösségi médiás bejegyzésében.

Șoșoacă anyázva támadta ki Kolozsvár polgármesterét Moszkvában
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Intim vajúdás, apukás szülés: törvénnyel erősítenék meg a szülő nők jogait

A terhesség, a vajúdás és a szülés időszakában erősítené meg a páciensek jogait az a törvénykezdeményezés, melyet elsöprő szavazattöbbséggel fogadott el a héten a bukaresti szenátus.

Intim vajúdás, apukás szülés: törvénnyel erősítenék meg a szülő nők jogait
2026. június 28., vasárnap

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt
2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
Hirdetés
Hirdetés