Hirdetés

Most jön a neheze a turizmusban – A szakember szerint a kormány olyan lassú, „mintha nyugalmas időket élnénk”

Tusnádfürdő sem vonzó egy zimankós hétvégén, ha nem nyitják meg a wellnessközpontot •  Fotó: Pinti Attila

Tusnádfürdő sem vonzó egy zimankós hétvégén, ha nem nyitják meg a wellnessközpontot

Fotó: Pinti Attila

A lazítások és a támogató intézkedése elmaradása miatt nehéz időszakra készülnek a turizmusban. A bukaresti kormány kezében az idegenforgalomban vállalkozók és az ágazat alkalmazottai.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 09., 08:292020. október 09., 08:29

2020. október 09., 08:302020. október 09., 08:30

Még csak most jön a neheze az idegenforgalomban tevékenykedő vállalkozások számára a koronavírus-járvány miatt veszteséges vagy jó esetben nullszaldós nyár után, elmaradtak ugyanis a rég várt lazítások, nem nyithatnak a belső medencék, spák, wellnessközpontok.

A pandémia teljesen elvitte a tavaszt, a szállodák, panziók, vendéglők ajtajára egyaránt lakat került,

Hirdetés

és – bár alkalmazottaikat kényszerszabadságra küldhették, és az állam is mentőövet dobott – sokan már a nyári nyitásra tetemes veszteségeket halmoztak fel. Jött aztán a tavalyi évhez képest ugyan visszaesést mutató, de hónapról hónapra „magához térő” időszak a romániai idegenforgalomban, az egyre hűvösebbé váló időjárás viszont gyakorlatilag újra lenullázza azokat az idegenforgalmi övezeteket, amelyek legfőbb vonzereje a környéken megtalálható gyógyvíz, legyen szó a partiumi termálfürdőkről vagy a székelyföldi borvizes létesítményekről.

A kényszerszabadságok, elbocsátások újra napirenden vannak.

Pénteken érkezett a hír, hogy meghatározatlan időre bezárt Nagyvárad híres élményfürdője, a Nymphaea akvapark. A népszerű élményfürdőre amiatt került lakat, hogy tovább késik az élményfürdők, szállodák, wellnessközpontok belső tereinek a megnyitása, a külső medencéket viszont az egyre hűvösebb időjárás miatt már nem lehet használni. „Péntektől, 2020. október 2-ától a Nymphaea akvapark mindaddig felfüggeszti a tevékenységét, amíg meg nem jelennek az új szabályozások a benti medencék működéséről. Köszönjük a megértést” – közölte az élményfürdő vezetősége.

A bejelentés amúgy nem érte váratlanul a híreket követőket, hiszen Liviu Andrica, az élményfürdőt is alárendeltségében tudó nagyváradi közterület-fenntartó igazgatóság (ADP) vezetője már szeptemberben jelezte, hogy ha nem nyithatják meg a koronavírus-világjárvány terjedésének megelőzése érdekében foganatosított óvintézkedések miatt bezárt belső tereket, amint hűvösebbre fordul az időjárás, kénytelenek lesznek „hibernálni” az akvaparkot. Akkor azt mondta, hogy

a tavalyi 2,5 millió eurós profit után idén azt szeretnék, ha nem nullában kellene zárniuk.

Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány október elejére ígérte, hogy véglegesíti a módszertant, az előírásokat, amelyek betartásával nyithatnak majd a benti medencék, spák, wellnessközpontok.

•  Fotó: Facebook/Aquapark Nymphaea Oradea Galéria

Fotó: Facebook/Aquapark Nymphaea Oradea

Lassan mozdul a kormány

„A kormány olyan lassan kezeli ezeket a folyamatokat, mintha nyugalmas időket élnénk, mindenre ráér” – összegezte megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője, aki egyben a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Példaként említette, hogy

a gazdasági minisztérium turisztikai államtitkársága még csak most indította el a tervezetet arra vonatkozóan, hogy állami garanciát vállaljanak az elmaradt utazásokra kiadott értékjegyekre.

Akik március–május időszakban a kijárási tilalom idején nem tudtak elutazni, értékjegyet kaptak a már befizetett pénzükért, ezeknek az utalványoknak csak az utazási irodák csőd elleni biztosítása a fedezetük. A szakmai szervezetek már akkor kérték, hogy ezekre az állam vállaljon garanciát. „Hat hónapja mindenki veri az asztalt, hogy erre szükség van, és most rukkoltak elő a tervezettel saját ötletként tálalva azt” – szemléltette a helyzet visszáágát László Endre.

Arra is kitért, hogy a beltéri medencék szabályozott, biztonságos körülmények közötti megnyitását folyamatosan szorgalmazzák, ezért online petíció is indult, ám hivatalos választ még nem kaptak.

Idézet
Nehéz ősz elé nézünk, ha ilyen körülmények között kell fenntartani a turizmust, például Tusnádfürdőn nincs mit tennie a turistának egy zimankós novemberi hétvégén, ha nem nyitják meg a wellnessközpontot. Azért nem utazik senki el egy fürdővárosba, hogy egész hétvégén üljön benn a villában, éppen ezekre a helyzetekre jelentettek megoldást a beruházások, az élményfürdők”

– húzta alá László Endre.

Árnyalt kép

Kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy augusztusban a tavalyhoz viszonyítva 30,4 százalékkal csökkent országosan az érkezések száma, de ezt a képet is árnyalni kell, mert voltak olyan helyszínek, melyek a jelenlegi körülmények között is kiemelkedően teljesítettek. „A Duna-deltának hatalmas sikere volt ebben a szezonban, októberben is keresik, sőt december 1-jére, karácsonyra és szilveszterre is népszerűsítik a kínálatukat. Kovászna megyében is voltak szálláshelyek, ahol növekedett a forgalom, például a Grand Hotel Bálványos elérte a 92 százalékos telítettségi szintet, ami jobb, mint a tavalyi, és rekordnak számít. Hasonlóképpen népszerűek a kastélyszállók is” – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Hozzátette: ezzel szemben

a tengerpart már lecsengőben van, a hegyvidéki szálláshelyek még valamennyire keresettek, de ezek esetében hatalmas akadály, hogy wellnessközpont, a gyógykezelések csak részlegesen működhetnek,

a beltéri medencék használata tilos, a kezeléséket, szaunákat csak egyénileg, előzetes egyeztetés alapján lehet igénybe venni.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

László Endre hangsúlyozta, a üdülési utalványok esetében nincs ok pánikra, hiszen a tavalyiak érvényességét jövő év májusáig meghosszabbították, amit idén osztottak ki, egy évre érvényes. A csekkekkel még lehet várni, azokkal sok mindent lehet foglalni a következőkben is.

Törökország
és Egyiptom maradt

Ha külföld, akkor jelenleg Törökországba és Egyiptomba utazik a legtöbb romániai turista. Az Égei-tenger törökországi partjaira leállították ugyan szeptember végén a charterjáratokat, de Antalyába október végéig folyamatosan indulnak repülők.

Törökország iránt töretlen az érdeklődés, hiszen nincs szükség koronavírustesztre, Egyiptom is a vártnál népszerűbb, bár nem utaznak annyian, mint tavaly.

Egyiptomba egy 72 órás koronavírustesztet kérnek a beutazáshoz.

László Endre elmondta, az árak nem csökkentek, hiszen a járvány miatti óvintézkedésekkel megnövekedtek a költségek, de nem is drágítottak, a profitból engedtek az ágazatban vállalkozók. A romániai utazási irodák egy részének ugyanakkor hatalmas érvágást jelent a magyarországi turizmus leállása, a László Endre cége is a magyarországi gyógykezelő és wellnessközpontokra alapozta a tevékenységét. A vállalkozó rámutatott, a magyarországi turizmus jó szezont zárt a belföldi turistákra alapozva, de a belföldi forgalom egy idő után kifullad, hiszen az anyagi forrásai és az erre fordítható idő is korlátozott, ezért abban bíznak, hogy a járvány második hullámának csitulásával átgondolják a lazításokat. 

Idézet
A nagyvárosok a citybreak elmaradásával vannak gondban, Budapesten például egy egész iparág épült arra, hogy a pár napos ott-tartózkodás élménydús legyen.

Rengeteg kiegészítő szolgáltatást működtetnek, sétahajókat, városnéző turistabuszokat, segway-bérlés, idegenvezetők százai várták a külföldieket.  Ezt nem lehet belföldi turistákkal pótolni, hiszen kevesen utaznak fel a saját fővárosukba pár napot lézengeni” – irányította rá a figyelmünket László Endre.

A nyár végére kissé javultak a mutatók, de nagy a visszaesés

A belföldi turizmusnak köszönhetően augusztusban már csak 32 százalékkal, 3,446 millióra csökkent a vendégéjszakák száma az előző évhez mérten a júliusi 45 és a júniusi 76 százalékos visszaesés után – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsoraiból. Júliushoz képest a nyolcadik hónapban növekedés volt megfigyelhető, hiszen a hetedik hónapban a vendégéjszakák 45 százalékkal estek vissza, júniusban pedig még 76 százalékos kieséssel számoltak a koronavírus-járvány miatt. Augusztusban a kereskedelmi szálláshelyekre érkezett vendégek száma 30 százalékkal, 1,301 millióra csökkent a tavalyi nyolcadik hónaphoz mérten annak köszönhetően, hogy a belföldi vendégek száma csak 18,5 százalékkal, 1,269 millióra zsugorodott, miközben a külföldieké 90 százalékkal, 32 300-ra esett vissza.  Az idei első nyolc hónapban 51 százalékkal, 10,163 millióra csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, a vendégek száma is 52 százalékkal, 4,367 millió főre apadt. A vizsgált időszakban 45 százalékkal kevesebb, 4 millió belföldi turista érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, a külföldiek száma 80 százalékkal, 360 ezerre esett vissza. Megyei bontásban a legnépszerűbb úti célnak az első nyolc hónapban Konstanca megye bizonyult (850 400 turista), ezt követi Brassó (450 ezer), Bukarest (405 300), Prahova (200 300), Bihar (178 500), Szeben (176 ezer), Maros (168 200) és Kolozs megye (166 900).  A vendégéjszakák száma szerinti rangsort szintén Konstanca megye vezeti 2,957 millió vendégéjszakával, ezt követi Brassó (909 ezer), Bukarest (712 800), Bihar (465 100), Vâlcea (442 300), Prahova (437 100), Maros (339 ezer), Suceava (329 900), Kolozs (299 900) és Szeben megye (296 300). A legtöbb külföldi látogató Németországból (44 700), Olaszországból (33 100), Izraelből (27 900), Franciaországból (22 400) és az Egyesült Királyságból (21 700) érkezett az év első nyolc hónapjában.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés