
2010. szeptember 16., 09:152010. szeptember 16., 09:15
A lap újságírója megállapította: a gázvezetékhez még nem készültek tervek és megvalósíthatósági tanulmány, nincs hozzá finanszírozás és megbízható gázforrás sem. A Bakuban kedden a három részt vevő ország állami földgázipari konszernjei által megalapított vegyesvállalat egyelőre a tervezett vezeték megvalósíthatósági terveit dolgozza majd ki.
Mint beszámoltunk, az elképzelések szerint a Kaszpi-tengeri Sah-Deniz lelőhelyről a Baku–Tbiliszi-vezetéken át a Fekete-tengerhez jut, ahol a grúziai Kuleviban cseppfolyósítják, és tankhajókon jut tovább Romániába. A Kommerszant szerint egyelőre nem tudni semmit a vezeték finanszírozásáról, de a megállapodásban szerepel, hogy a részt vevő államok semmiféle garanciát nem nyújtanak. A lap grúz forrásokból úgy tudja: egyelőre minden részlet az előzetes vita stádiumában van, vagyis még semmi nem konkrét.
Ez megmagyarázza azt is, hogy a bakui csúcson többnyire politikai kérdésekről esett szó, írta a lap. Szerintük nincs továbbá megbízható gázforrás. Az azeri fél ugyan állítja, hogy lesz elegendő gáz, de szakértők erősen kétlik, hogy ezt Baku a közeljövőben rendelkezésre tudja bocsátani. A Sah-Denizben kitermelt gázmennyiséget ugyanis már eladta: nagy vásárló Grúzia és Törökország, Irán évi egymilliárd köbmétert vesz, a Gazprom pedig szeptember elején megállapodást írt alá az eddigi évi egymilliárd köbméter kétmilliárdra emeléséről, s a felek hangsúlyozták a további emelési terveiket.
A moszkvai kormány és a külügyminisztérium forrásai eközben úgy nyilatkoztak, hogy Oroszországot teljesen hidegen hagyja az AGRI terve, mert Azerbajdzsán minden eladó gázát a Gazprom vásárolja fel, az állítólagos azeri tartalékokról szóló közléseket pedig még egyetlen független szakértő sem erősítette meg, ráadásul az AGRI a Nabuccótól vonja el a gázt. Bakui források szerint a találkozón ezért nem vett részt José Manuel Barroso, az EU bizottságának elnöke és Peter Ottinger energetikai biztos.
| 2015-től érkezhet gáz Európába a Nabucco-gázvezetéken keresztül – közölte tegnap Reinhard Mitschek projektigazgató a bakui nemzetközi konferencián. Mint hangsúlyozta, a 7,9 milliárd euró összköltségű, évi 31 milliárd köbméter földgáz szállítására képes vezetéket az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok egyaránt támogatja. Mitschek közlése szerint a Nabuccón előbb azeri és iraki gáz érkezik. |
A RoszBizniszKonszalting orosz tanácsadó cég honlapján azt emelte ki a magyar részvétellel kapcsolatban, hogy a nemzeti fejlesztési minisztérium és a külügyminisztérium korábbi közlései szerint a kormány AGRI iránti érdeklődése nem jelenti azt, hogy Magyarország letett a Nabuccóban való részvételről, hanem továbbra is prioritásnak tekinti azt.
A Reszpublika című hírportál Natik Aliyev azeri ipari és energetikai minisztert idézte, aki szerint Magyarország csatlakozása lehetővé teszi, hogy az Azerbajdzsáni gáz eljusson Ausztriába is. A honlap szakértőket idézve azt írta, hogy a projekt a Nabuccóval ellentétben megvalósíthatónak látszik, s gyorsan halad előre. Egy elemző úgy vélte: a jelek szerint Baku csalódott a Nabucco megvalósulásának menetében, és minden lehetőséget üdvözöl, hogy a Sah-Deniz lelőhelyen kitermelt gázt ne Moszkvának, hanem másnak adja el, a Grúzián át vezető útvonal pedig csökkenti a török tranzittal járó kockázatokat.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.