
Fotó: Krónika
A cégek két okból nyújtanak be óvást a kormányhatározat ellen. Elsősorban azt kifogásolják, hogy az új licencek díja – véleményük szerint – aránytalanul kevesebb, mint a már meglévő szolgáltatók által fizetett összegek. Másrészt azt is nehezményezik, hogy a határozat úgy rendelkezik: a már a piacon lévő szolgáltatók nem vehetnek részt a pályázaton. A négy cég diszkriminatívnak tartja ezt a kitételt.
Az Orange Románia és a Vodafone Románia 1996 óta rendelkezik a 900 MHz-s GSM szolgáltatási jogokkal, míg az IMT2000/UMTS-licencet 2004-ben kapák meg. Ez utóbbi teszi lehetővé a 3G-s szolgáltatásokat. A Zapp néven ismert Telemobil 2001 végétől van jelen a piacon a 450 MHz-s tartományban, 2006-ban pedig az RCS&RDS-sel együtt elnyerték a két utolsó 3G-s licencet. A Cosmote Románia GSM 900 és GSM 1800 licenccel rendelkezik. A most kiírt 410–415 MHz-s és a 420–425 MHz-s licenc díja 1 millió 77 ezer eurónak megfelelő lej, míg a két utolsó 3G-s licenc díja valóban jelentősen magasabb: 35 millió dollár volt. A pályázatokat augusztus 4-éig lehet benyújtani, a nyertes kilétére szeptember 8-án derül fény.
Orange: több mint tízmillió ügyfél
Közben az Orange Románia jelentős ügyfélszám-növekedést jelentett be: az idei év első felének végére 10,088 millióan vették igénybe a cég szolgáltatásait, ami 18 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A cég bevételei a második harmadév végén elérték a 321 millió eurót, ami 8,8 százalékos növekedés a 2007 első három hónapjában elért bevételhez képest. Az idei féléves mérleg még kedvezőbb: 628 millió euró, ami 9 százalékos növekedést jelent. Felhasználónként átlagosan 124 euró volt a cég bevétele. Az Orange szélessávú szolgáltatásait a jelzett időszakban 1,129 millióan használták, ami az előző év első feléhez képest 135 százalékos növekedést jelent. A jelentős növekedés annak tudható be, hogy az említett időszakban négyszázzal nőtt a szélessávú lefedettséggel rendelkező települések száma, így már vidéken is hozzáférhetőek a szolgáltatások. „2004 óta az Orange Románia folyamatosan fejlődik. Továbbra is piacvezető az ügyfélszám és a bevételek tekintetében, ami a piac telítődése és a verseny élesebbé válásának fényében figyelemre méltó eredmény” – jelentette ki Rochard Moat, a cég romániai vezetője. Az Orange Románia a France Telecom csoport tagja. A csoport az év első felében 3,9 százalékos bevételnövekedést regisztrált, ami 26,3 milliárd eurót jelent. A növekedést elsősorban a romániai, madagaszkári, dominikai és moldovai köztársaságbeli eredményeknek köszönheti.
Díjat csökkent a Cosmote
Az új licenc ellen véd- és dacszövetségbe tömörült négyes fogat egy másik tagja, a Cosmote közben arról tájékoztatott, hogy péntektől jelentősen, akár ötven százalékkal csökkenti a GPRS-adatátvitel barangolási díjait a harminc európai partnerhálózat közül tizenöt esetében. A továbbiakban az Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Olaszországban, Hollandiában és Spanyolországban használt Cosmote-mobilok esetében a díj 4 euró/Mb-re csökken.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?