
2010. szeptember 03., 09:392010. szeptember 03., 09:39
A csőd szélére került mezőgazdaság megmentését, az állattenyésztés és a növénytermesztés támogatását követelték csütörtökön az Agrostar gazdaszakszervezet és a Termelők Országos Szervezete (FNLP) meghírdette tiltakozó megmozdulások résztvevői. A gazdák a délelőtti órákban az ország 23 megyeszékhelyén, a prefektúra előtt gyűltek össze, a tiltakozások résztvevői több helyszínen traktorokkal, illetve egyéb gépekkel, a mezőgazdaság „temetését” hirdető transzparensekkel vonultak fel Mihail Dumitru agrárminiszter azonnali leváltását követelve. Kívánságuk teljesült, Emil Boc miniszterelnök menesztette a tárca vezetőjét. A sepsiszentgyörgyi gazdatüntetés Kovászna és Hargita megyei résztvevői közül többen tejesüvegekkel érkeztek a prefektúra elé, és azok tartalmát az intézmény bejárata elé öntötték, az üres pillepalackokat pedig az útra dobták, ezzel fejezve ki elégedetlenségüket a mezőgazdaság elhanyagoltsága miatt.
A tiltakozás felvonulással kezdődött Sepsiszentgyörgy utcáin, a résztvevők 50 traktorral vonultak fel. A tüntetőket rezesbanda kísérte. A gazdák által hozott transzparenseken a következő feliratok álltak: „Termelni akarunk, nem importálni”, „Temetjük a mezőgazdaságot”, „Eltűnhet a román burgonya”, „Cukorrépa-támogatás nélkül a cukor ára megduplázódik 2011-re”. Ötvös Mózes, a Kovászna megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke elmondta: úgy tűnik, a kormány tagjai úgy viselkednek, mintha eszük ágában sem volna megoldást találni a mezőgazdaság katasztrofális helyzetére. A tiltakozás idején György Ervin Kovászna megyei prefektus lement a gazdák közé, hogy átvegye a követeléslistát. A prefektust tapssal fogadták a tiltakozók.
A Temes megyei gazdák azt javasolták az Agrostar vezetőinek, hogy a demonstrációt a határátkelők lezárásával folytassák szeptember 9-én – közölte Viorel Matei, a temesvári tiltakozás szervezője, a termelők megyei szervezetének az elnöke. Temesváron harminc gazda vonult a prefektúra épülete elé. A gazdák képviselőit délben Mircea Băcală prefektus fogadta, aki megígérte, személyesen nyújtja át a tüntetők követeléslistáját a kormány képviselőinek. „Fel kívánjuk hívni Bukarest és Brüsszel figyelmét arra, hogy Románia mezőgazdasági szempontból az egyik legjelentősebb ország az Európai Unióban. Elfogadhatatlan, hogy az Unió az agrárbüdzsé alig 0,5 százalékával támogatja a csőd szélére került román mezőgazdaságot. Érthetetlen számunkra, hogy miért Románia kapja a legkevesebb pénzt Brüsszeltől, és sürgősen magyarázatot kérünk” – nyilatkozta a Mediafaxnak Viorel Matei.
Szebenben több mint százan tüntettek, a vidéki gazdák közül sokan traktorral érkeztek a megyeszékhely belvárosában megszervezett tiltakozó akcióra. Marcel Andrei, a megyei szarvasmarha-tenyésztők egyesületének az elnöke elmondta, gyakorlatilag évek óta túlélésre rendezkedett be a román mezőgazdaság, s az állam képtelen olyan jogszabályokat kidolgozni, amelyek valóban segítik a gazdákat termékeik értékesítésében. „Kilátástalan helyzetbe kerültünk, egyik napról a másikra tengődünk. Nem hagyhatjuk, hogy a kormány ezt tétlenül nézze. Ahelyett, hogy Emil Boc és társai az ágazat megmentésével foglalkoznának, most a mezőgazdaság megadóztatását akarják elérni” – fogalmazott az állattenyésztők képviselője.
A gazdák az Európai Bizottság jóváhagyását kérik az állami támogatások folyósítására. Megoldásokat kérnek ugyanakkor a területalapú támogatás és az állattenyésztésre járó szubvenció kifizetésére. Kérik az öntözőberendezések felújítását, és a raktárak korszerűsítését. Emellett azt szeretnék, ha szabályzatot dolgoznának ki a mezőgazdasági károk megtérítésére. Konkrét intézkedéseket várnak továbbá a zöldég- és gyümölcstermesztés, halgazdálkodás, a szárnyastenyésztés, a romániai traktor- és mezőgazdasági gépgyártás támogatására is. Olyan adópolitikát szeretnének, amely visszaszorítaná a fekete piacot, és ösztönözné a hazai mezőgazdasági termelést. A gazdaszervezetek közölték: részt vennének a brüsszeli munkacsoportok ülésén, hogy meg tudják védeni érdekeiket.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.