2008. november 25., 07:002008. november 25., 07:00
Ahhoz azonban – vélekedett az államelnök –, hogy az ipart fenn lehessen tartani, a lakosoknak támogatniuk kell a hazai termékeket. Ugyanis – mint magyarázta – egyes üzemek azért kényszerültek részlegesen vagy teljes mértékben felfüggeszteni a termelést, mivel a külpiac nem működik megfelelőképpen. Hogy jó példával szolgáljon, Băsescu már a múlt hét közepétől Volkswagenje helyett egy Dacia Logannal közlekedik, s – mint állítja – az élelmiszerek terén is a Romániában készülteket részesíti előnyben. Újságírói kérdésre válaszolva Románia első embere kijelentette: semmilyen különbséget nem fedezett fel korábbi gépkocsija, a Volkswagen, valamint a Logan között. Băsescu ugyanakkor cáfolni igyekezett azt a román termelők által hangoztatott véleményt, miszerint a bevásárlóközpontokban “nagyítóval kell keresni\" a hazai élelmiszereket. Az államfő szerint ez nem igaz, ugyanis az általa látogatott hipermarketben a termékek 85 százaléka román termék.
Az államfői példamutatás részben visszhangra is találhat a lakosság körében, ugyanis az Evenimentul Zilei című napilap által idézett Nielsen piackutató intézet felmérése szerint a románok 53 százaléka előnyben részesíti a Romániában gyártott élelmiszereket. A lap összeállítása szerint azonban az élelmiszereket leszámítva, egyéb román termékek nem tudják fölvenni a versenyt a külföldiekkel. A felmérés szerint például a piperecikkek esetében a románoknak csak a 22 százaléka kedveli a Romániában gyártott testápoló szereket, 57 százalékuk pedig inkább a külföldieket választja. Marius Pieleanu szociológus szerint az autóiparban sem jobb a helyzet, ugyanis a Dacia Logan viszonylagos sikerét pusztán alacsony ára biztosítja. A szociológus szerint a ruhatermékek piacát is a külföldi márkák uralják.
Erdélyi körútja során az államelnök a nemeszsuki Nokia-gyárba, az aranyosgyéresi Mechelhez, illetve a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombináthoz látogatott el.
Marosvásárhelyen az üzem vezetőivel folytatott tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, a munkáltató jelenleg arra összepontosít, hogy ne kelljen elbocsátásokhoz folyamodnia. “Úgy értesültem, hogy az idén szolgáltatott az Azomureş valaha a legkevesebb műtrágyát a román mezőgazdaság számára” – nyilatkozta az államfő, aki egyúttal a szakszervezet és a munkáltató helyzetjavításra vonatkozó ötleteit is tolmácsolta. Ezek közül a legéletképesebb arra vonatkozott, hogy a kormány biztosítson a gazdák számára támogatást a műtrágyára is. Mint Băsescu hangsúlyozta, erre a kérésre már csak az új kormány tud majd választ adni.
Aranyosgyéresen hasonlóképpen megígérték a vállalat vezetői az államelnöknek, hogy a következő időszakban egyetlen alkalmazottjuk sem fog utcára kerülni. “Az biztos, hogy a vállalat termékei iránti kereslet megcsappant, de a jövő nagyon tiszta mind a beruházások, mid a termelés vonatkozásában” – nyilatkozta Băsescu, aki arra is kitért, hogy az alkalmazottak érdekeit védő szakszervezet és a vállalat vezetősége közösen próbál kiutat találnia válságos időszakból.
John Guerry, a nemeszsuki Nokia-gyár igazgatója az államelnöki látogatást követően úgy nyilatkozott, a világgazdasági válság közepette a Kolozs megyei üzemnek még nem kellett gondokkal szembesülnie. Hasonlóképpen Monica Albu, a zsuki gyár szóvivője is leszögezte, a személyzeti leépítések kérdése fel sem merül. “A termelésre nem fog nagy mértékben kihatni a válság. A munkahelyek korlátlan időre biztosítottak. Egyetlen fontos dolog van még hátra, a menedzsment és a szakszervezeti együttműködés megvalósítása” – nyilatkozta Traian Băsescu, utalva arra, hogy az elmúlt időszakban több ízben is konfliktus alakult ki az érdekvédelmi szervezet és a munkáltató között a fizetésemelések kapcsán.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.