
Motiváló borravaló. Az érintettek szerint jót tenne az ágazatnak az új adó
Fotó: Pixabay.com
Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége. A borravalóadó pedig úgy tűnik, ezúttal sínen van, az ígéretek szerint már az idei év végére elkészül a vonatkozó törvény.
2019. augusztus 09., 07:412019. augusztus 09., 07:41
2019. augusztus 09., 07:472019. augusztus 09., 07:47
Romániában is adót vetnek ki a vendéglőkben és szállodákban hagyott borravalóra – a vendéglátóipari munkáltatók, az Országos Adóhatóság (ANAF), valamint a pénzügyminisztérium képviselői a héten megállapodtak a szabályozásról. Mint Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elmondta,
Abbéli reményének adott hangot ugyanakkor, hogy az év végéig meg is születik a vonatkozó jogszabály. Arra a kérdésre, gondolkodnak-e az adó kiterjesztésén más gazdasági ágazatokra, mint például a szépségszalonok, így felelt: „ha az illető ágazat kéri, mi mint állam nyitottak vagyunk”.
„Az ágazat nagyon szeretné a borravaló szabályozását, mivel úgy gondolja, jótékony hatású lenne. Önkéntes gesztusra gondolunk, nem tennénk kötelezővé. A pénz pedig kerüljön azokhoz, akik a szolgáltatást végzik. Nagyon sok előnnyel járna mind a vendégek, az alkalmazottak, mind a román állam számára” – nyilatkozta a találkozó után Dragoş Anastasiu, a Románia Fejlődéséért Koalíció turizmusért felelős munkacsoportjának elnöke, aki maga is vendéglátóipari vállalkozó. Az ágazatban szintén érdekelt Dragoș Petrescu eközben arról beszélt: „fontos, hogy itthon tartsuk az alkalmazottakat, és ez az intézkedés segítene”.
A vendéglátóipari munkáltatók által rég kért borravalóadó
A tervezett szabályozás ugyanakkor azt is előírná, hogy a bankkártyával fizetett borravalót pedig a munkáltatónak át kell utalnia annak a pincérnek, aki kiérdemelte.
A most érvényes szabályozások esetében, ha az adóhatóság ellenőrzi a vendéglőket és bárokat, fennáll annak a kockázata, hogy a pincérek által kapott borravalót fizetés jellegű jövedelemként értelmezzék, ami azt jelenti, hogy például a jövedelemadó mellett az összes járulékot is kellene fizetni az összeg után – érveltek már tavaly a borravaló megadóztatása mellett az ágazatban tevékenykedő munkáltatók.
Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége.
„Jelenleg munkaerőhiánnyal küzd az ágazat, nincs, aki dolgozzon a szállodákban, az éttermekben, bárokban, a vállalkozók szorult helyzetben megadják – lehetőségükhöz mérten – a legnagyobb fizetést, de
– fejtette ki kérdésünkre Daragus Attila vendéglátóipari vállalkozó, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke.
Fotó: Barabás Ákos
Ráirányította a figyelmünket egyúttal arra is, hogy amióta egyre elterjedtebb a bankkártyás fizetés, sokan pedig üdülési csekkekkel fizetnek az éttermekben, látványosan visszaesett a borravaló: a vendégek kifizetik a számlát, de a pincér nem kap semmit.
– részletezte a vállalkozó. Hozzátette, ennek következményeként kialakult egy nemtörődömség, ami viszont a vállalkozás kárára megy. „Nem mosolyognak, nem mennek szembe a vendéggel, nem sietnek oda az asztalához, nem húzzák ki a széket. Ha törvényesen kaphatnak borravalót, az talán segít, hogy jobban működjön az egész ágazat” – szögezte le Daragus Attila. Szerinte ugyanakkor ez az intézkedés mindenkinek jól jönne: a vállalkozónak, mert nagyobb eséllyel találna munkavállalót, aki megfelelő minőségű szolgáltatást nyújt; az alkalmazottnak, mert növekedne a bevétele; és a vendégnek, mert ha elégedett a szolgáltatással, törvényesen adhat borravalót.
„A borravaló létjogosultságáról lehet vitatkozni, de értelmetlen, amíg vannak olyan szakmák, ahol ennek hagyománya van, és akkor már jobb, ha törvényes, és mértékkel megadózott” – szögezte le lapunknak Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott, ez a gyakorlat abból indult, hogy ha a vendég elégedett volt a szolgáltatással, azt borravalóval megköszönte, aztán átalakult úgy, hogy ezekben az ágazatokban alacsonyabbak lettek a fizetések, mert a munkaadók belekalkulálták az esetleges borravalót is.
– mondta Édler. Hangsúlyozta ugyanakkor: ő maga fontosnak tartja, hogy ez opcionális legyen, a vendég dönthesse el, hogy akar-e többet fizetni, és ha igen, mennyivel. „Nagyon sok országban a számlán automatikusan rajta van a szervízdíj, ami 10–15 százalék. Ezzel nem értek egyet, nem kellene ebbe a helyzetbe kerülnünk.
– szögezte le a kamara elnöke.
Meglátása szerint amúgy a 10 százalékos adó is korrekt, erre azért van szükség, mert a „találékony” vállalkozók visszaélhetnének azzal, ha adózatlan jövedelem kerülhet a számlára. „Ha nem adóznák meg a borravalót, megtörténhet, hogy a számlán két lej a tojásrántotta és tíz lej a borravaló, hogy így tegyenek szert adómentes jövedelemre” – illusztrálta kijelentését Édler András.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!