
Jó hírek a roncsprogram háza táján. Ezentúl nem kell érvényes műszaki vizsga a leadott autóknak
Fotó: Gergely Imre
A kormány legutóbbi ülésén elfogadta a roncsautó és a roncsautó plusz program finanszírozását. Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter a hétvégén bejelentette: eltörlik azt az előírást, amely alapján mostanáig csak olyan nyolcévesnél öregebb autót lehetett leadni a roncstelepre az új személygépkocsi vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványért, amelynek érvényes műszaki vizsgája van.
2019. április 02., 09:062019. április 02., 09:06
2019. április 02., 09:252019. április 02., 09:25
Eltörli a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram megszorítását, amely szerint csak olyan nyolcévesnél öregebb autókat lehet leadni a roncstelepre az új személygépkocsik vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványokért, amelyeknek érvényes műszaki vizsgájuk van.
Mindezt Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter jelentette be a hétvégén. Mint mondta, miniszteri rendeletet adott ki a témában. „Ha valakinek ott van a régi autója az udvaron, miért fizetne be egy pluszilletéket, ha elviheti és leadhatja, hogy új személygépkocsit vásárolhasson” – érvelt a zöldtárca vezetője egy televíziós interjúban.
„A mi érdekünk, hogy mindenhonnan – a parkolókból, az emberek udvaráról – elvitessük a régi autókat. Nincs szükség arra, hogy akadályozzuk ezt a rendszert, ami régóta működik” – tette hozzá.
A szociálliberális kabinet amúgy pénteki ülésén fogadta el a Környezetvédelmi Alap (AFM) költségvetését, amelyből egyebek mellett a roncsautóprogram és a roncsautó plusz finanszírozását is biztosítják. Előbbire 322 millió lej, utóbbira 93 millió lej jut.
„Idén is folytatjuk a leghosszabb életű kormányprogramot, a hagyományos roncsautóprogramot, ami idén már a 15. kiadásánál tart.
Folytatódik a roncsautó plusz program is, amelyből az elektromos és hibridautók vásárlását finanszírozzuk összesen 93 millió lej értékben. Egy nagy sikerű programról beszélünk, ami európai uniós viszonylatban a legtartalmasabb ökoutalványt biztosítja – mintegy 10 000 eurót a 100 százalékban elektromos meghajtású autókra” – hangsúlyozta Viorica Dăncilă miniszterelnök a kormányülésen.
A hivatalos bejelentések szerint ha valaki leadja a még üzemképes, nyolc évnél régebbi gépkocsiját, idén is egy 6500 lej értékű utalványt kap. Ehhez ökobónuszok is járnak: ha a megvásárolni szándékozott új autó kilométerenként legtöbb 95 gramm szén-dioxidot bocsát ki, akkor 1500, ha pedig hibridautó, akkor 2500 lej a bónusz értéke.
Tavaly első körben 27 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére, majd a kormány növelte a program költségvetését, így a kiosztott értékjegyek száma elérte a rekordnak számító 50 ezret, és ezt akarják tartani idén is. A roncsautó plusz program sikerét jelzi ugyanakkor, hogy míg 2016-ban mindössze 150 elektromos vagy hibrid meghajtású gépjárművet vásároltak Romániában e kezdeményezés révén, 2018-ban több mint 1400-ra nőtt ez a szám.
Jelenleg különben 6,4 millió autó szeli a romániai utakat, amelyek közül kevesebb mint 550 ezer fiatalabb 5 évesnél, 3 millió pedig öregebb 15 évesnél.
További zöldprojektek
Idén is folytatódik a háztartási gépek tavaly elrajtolt, rendkívül népszerű roncsprogramja: a 2019-es év folyamán a polgárok 40 millió lejes keretre pályázhatnak, hogy lecseréljék régi háztartási gépeiket energiatakarékosabbakra. A hivatalos bejelentések szerint ugyanakkor napelemek felszerelésére is meghirdetnek kormányprogramot, amire 600 millió lejt szánnak.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!