2009. március 13., 08:432009. március 13., 08:43
Az államtitkár szerint azt az alapelvet kell majd a törvénytervezet kidolgozásakor szem előtt tartani, miszerint „aki szennyez, fizet”. „Azzal vádolnak, hogy az éves környezetvédelmi illeték bevezetésével azokat büntetjük, akiknek régebbi gépkocsijuk van. Ám a törvény jelenleg hatályos formája is diszkriminál, mert csakis azokat bünteti, akik most íratják be a romániai forgalomba autójukat” – fogalmazott. Hozzátette: a januárban érvénybe lépő jogszabálynak azt a célt kell szolgálnia, amiért bevezették a környezet védelmét.
Hasonlóképpen nyilatkozott a közelmúltban Nicolae Nemirschi környezetvédelmi tárcavezető is, aki fontosnak tartotta kiemelni, hogy az új környezetvédelmi adó mértéke a gépkocsi szén-dioxid-kibocsátásától függ majd.
| Nem csak a környezetvédelmi adót kívánja módosítani a Boc-kormány. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter máris bejelentette, hogy a kabinet csökkenteni akarja az adók és illetékek számát. Mint tájékoztatott, 558 illetékről van szó, amelyek közül 484 nem fiskális. Hogy konkrétan milyen jellegű adókról, illetékekről van szó, nem részletezte, egyelőre annyit árult el, hogy a kormány április 15-éig dönt ebben a kérdésben. Emil Boc miniszterelnök azzal indokolta a lépés szükségességét, hogy olyan adók, illetékek is léteznek, amelyek behajtása többe kerül, mint az államkasszába befolyó összeg. Egyébként az Európai Bizottság szerint is Romániában van a legtöbb adónem. Erről Leonard Orban román biztos nyilatkozott csütörtökön, közölve, hogy az EB már kérte is a román kormányt, hogy csökkentse az adók és illetékek számát. |
Amint arról lapunkban beszámoltunk, az akkor még regisztrációs adó 2007. január elsején, Romániai európai uniós csatlakozásakor lépett hatályba, hogy megelőzze az ország autótemetővé válását. Azóta azonban belföldi és európai bizottsági nyomás miatt több ízben is módosítani kellett az illeték kiszámítási mechanizmusát.
Legutóbb február közepén változott a jogszabály, a Boc-kormány ekkor egyharmaddal csökkentette a zöldadó szintjét. Az egyharmados csökkentés révén a környezetvédelmi adó összege kétszerese lett a 2008 júliusa előtt érvényes regisztrációs adóénak. A környezetszennyezési adó 2008. július 1-jén lépett életbe, felváltva az addig érvényes regisztrációs adót.
A gépkocsik műszaki adottságai, illetve károsanyag-kibocsátási adatai alapján kiszámított adó megnőtt az új autók esetében, ugyanakkor a felére csökkent a 2000 köbcentiméternél kisebb Euro 1-es és Euro 2-es motorral szerelt gépkocsik esetében. A módosítás után Romániában csökkenni kezdtek az újautó-eladások, ezzel egyidejűleg növekedett a külföldről hozott használt járművek száma.
A kormány tavaly decemberben úgy döntött, hogy az Euro 4-es, legfeljebb 2000 köbcentiméteres motorral szerelt új autók esetében 2009. decemberig felfüggeszti a környezetszenynyezési adót, ugyanakkor a júliusban bevezetett érték háromszorosára emelte a használt gépkocsik adóját. Az Európai Bizottság azonban nemrég a közösségi előírásokkal ellentétesnek minősítette az erről szóló sürgősségi kormányrendeletet.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.