Hirdetés

Már ketten dollármilliárdosok

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Iosif Constantin Drãgan Olaszországban élő román üzletember felzárkózott Ion Þiriac mellé a romániai dollármilliárdosok sorában, és 2006-ban ő Románia leggazdagabb embere – derül ki a Capital című gazdasági-pénzügyi hetilap által összeállított 300-as toplista adataiból. Drãgan, aki évekig listavezető volt, látványos vagyonnövekedésre tett szert a 2005-ös ranglista összeállítása óta.

Gazda Árpád

2006. november 15., 00:002006. november 15., 00:00

Tavalyi vagyonát 850 millió dollárra értékelték a Capital szakértői, ami akkor csak a második helyhez volt elegendő. Idén viszont már 1,39–1,6 milliárd dollár közötti vagyonról beszélnek a toplistát összeállító gazdasági szakértők. A tavalyi egyetlen dollármilliárdos Ion Ţiriac sem ült tétlenül: egymilliárdról 1,2–1,5 milliárdra duzzasztotta vagyonát. Alig maradt a milliárd dollártól Gigi Becali vagyona: a futballmágnásnak sikerült egyetlen év alatt megkétszereznie  a 2005-ben hetedik helyhez elegendő 400–450 millióját, idén a harmadik helyet jelentő 900–950 millió dollárra értékelték az összvagyonát. Őt aránylag kis különbséggel  Sorin Ovidiu Vântu követi.


Húsz újonc a 300 között

A Capital Top300-ban szereplő üzletemberek összvagyona eléri a 22 milliárd dollárt, ami Románia bruttó hazai termékének (GDP) 18,3 százaléka. Akárcsak 2005-ben, a legnagyobb vagyongyarapodás az ingatlanok szegmensében tapasztalható: a ranglistán szereplők egyharmada ezen a területen tevékenykedik. Területi leosztásban – akárcsak a korábbi években – Bukarestben él a legtöbb toplistás ember, szám szerint 121, majd Kolozsvár következik 18 nagyon gazdaggal. A tavalyi toplistához képest fontos változás, hogy míg 2005-ben alig 7 millió dollár körüli vagyonnal rendelkeztek a 300-as lista utolsó helyezettjei, idén az alsó határt 10 milliónál húzták meg. Húsz olyan személy került idén a leggazdagabbak listájára, akik tavaly nem szerepeltek.

Változatlanul Teszári a leggazdagabb magyar

Kábeltévé-szolgáltatásból, háztartási gépek forgalmazásából és természetesen ingatlanügyletekből lehet leginkább meggazdagodni Romániában – vonhatjuk le a következtetést, ha figyelemmel kísérjük a vezető romániai magyar üzletemberek vagyonának alakulását. A Capital toplistájára felkerült 11 magyar vállalkozóból ugyanis ketten kábelszolgáltatásból, hárman háztartási gépek forgalmazásából szerezték vagyonukat, ez utóbbi kategóriába tartozó Bába György, a Cosmo üzletlánc tulajdonosa pedig maga is kábeltévé-társaság működtetéséből szerezte meg az induláshoz szükséges tőkét.
Idén is Teszári Zoltán a leggazdagabb romániai magyar, a nagyváradi származású üzletember vagyona a tavalyi 180–190 millió dollárról 220–230 millióra gyarapodott. Tizenöt évvel ezelőtt, alig húszévesen fagylaltos bódét kezdett működtetni Nagyváradon, majd fagylaltpor- és ostyagyártással próbálkozott, ám hamarosan rádöbbent, a kábeltévé-hálózat kiépítése jövedelmezőbb lehet. Az általa 1992-ben alapított RCS&RDS nevű cég azóta három országban – Románia, Magyarország és Szlovákia – mintegy egymillió előfizető számára biztosítja a mindennapi televíziózást, internetkapcsolatot.
Tavaly még a negyedik leggazdagabb romániai magyar volt a jelenleg 60 millió dollárra rúgó vagyonnal rendelkező kolozsvári Urasi Béla. Ő a ’90-es évek elején taxisofőrként dolgozott, majd 5000 dollárral beszállt az éppen induló Astral Telecomba. Ma övé Kolozsvár – de talán egész Erdély – legdrágább lakása, a botanikus kert melletti ingatlant 3 millió euróra értékelik a szakértők. Az Astral eladásából származó hatalmas pénzösszeget üzlettársaival együtt nagyméretű ingatlanokba fektette.
A harmadik helyre csúszott vissza a tavalyi második székelyudvarhelyi RMDSZ-szenátor, Verestóy Attila, akinek 53–54 millió dolláros vagyonát a faipar, az élelmiszeripar, az értéktőzsde, valamint az ingatlanberuházások gyarapították. Miközben tavaly csak a nyolcadik helyen álltak a romániai magyar vállalkozók rangsorában, idén a negyedikre futottak be Fodor Zsolt és felesége, Silvia, az Euro GSM tulajdonosai, akik egyetlen év alatt megkétszerezték vagyonukat: a tavalyi 22–23 millió után idén már 45–50 milliójuk van.
Ha Kézdivásárhely, akkor háztartási gépek, mondhatnánk, hiszen a Domo üzletláncot működtető Szarvadi Loránd és Hegedűs Ferenc egyaránt a felső-háromszéki városból indultak. Szarvadi és felesége, Zsuzsanna a maguk 40 millió dollárjával az ötödik legvagyonosabb erdélyi magyaroknak számítanak, de Hegedűsnek sem kell szégyenkeznie a maga 32 milliójával, ami a nyolcadik helyet biztosítja számára. Előbb informatikai céggel, majd kábeltévézéssel indult, de hamarosan átváltott a háztartási gépek és berendezések forgalmazására Bába György kézdivásárhelyi vállalkozó, a Cosmo üzletláncot működtető Primex cég tulajdonosa a hatodik leggazdagabb hazai magyar. Húszévesen kezdte, ma, 37 évesen 38–39 millió dolláros vagyonnal rendelkezik.
Pászkány Árpád kolozsvári üzletember a hetedik, akárcsak tavaly, a maga 35–40 millió dollárra rúgó vagyonával. A kilencedik helyet kiérdemlő Kurkó János György idegenforgalmi és ingatlanbefektetésekkel foglalkozó üzletember 23 millió dolláros vagyonnal rendelkezik. Miközben az őt megelőző személyek az elmúlt évben gazdagodtak, a csíkszeredai üzletember vagyona változatlan maradt.
László Jánosnak, a székelyudvarhelyi Impar cégcsoport, illetve a Küküllő szálloda tulajdonosának a tavalyi 12–13 millióról 20–21 millió dollárra gyarapodott a vagyona, míg Kovács Zoltán temesvári üzletember különböző sajtóorgánumok, nyomdák, reklámcég működtetése és ingatlanberuházások révén megszerzett vagyona 11–12 millió dollárról 19–20 millióra nőtt.

Konzervatív párti krőzusok

Külön listán sorakoznak a leggazdagabb politikusok. Változatlanul Dan Voiculescu konzervatív pártelnök a legmódosabb, akinek vagyona egyetlen év alatt 150 millió dollárral gyarapodott. Az ugyancsak konzervatív párti George Coposnak majdnem sikerült megkétszereznie vagyonát, 230 millió dollárról 420 millióra nőtt. Verestóy Attila RMDSZ-es szenátor Románia harmadik leggazdagabb politikusa 54 millió dollárral. Dumitru Becşenescu, volt PC-s, jelenleg független képviselő vagyona 35-ről 41 millió dollárra gyarapodott, míg a demokrata párti bukaresti főpolgármester, Adriean Videanu 4 millió dollárról 30 millióra gazdagodott. A konzervatív párti Corneliu Pascu vagyona eléri a 25 millió dollárt, Nicolae Bara demokrata párti képviselő pedig kis híján megháromszorozta a vagyonát: 7 millió dollárról 20 millióra. Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő 5 millió dollárral lett gazdagabb, vagyona jelenleg 20 millióra tehető. A gazdagok között a „legszegényebb” politikus Dan Ioan Popescu volt szociáldemokrata párti képviselő – jelenleg szintén a PC soraiban aktivál –, vagyonát 13 millióra dollárra értékelik a Capital szakértői. n


A Petrom a legértékesebb

A száz legértékesebb romániai vállalkozás toplistáját mutatta be tegnap a Ziarul Financiar című gazdasági és pénzügyi napilap. Ezt a rangsort a magántőkéjű vállalkozások uralják: első helyen a Petrom olajipari vállalat áll, amelyet a Román Kereskedelmi Bank (BCR) és az Orange Románia mobiltelefon-szolgáltató követ. Utánuk a szintén mobiltelefon-szolgáltató Vodafone, a Román Fejlesztési Bank (BRD), a Hidroelectrica, a RomTelecom, a Romgaz, az Electrica Muntenia Sud, a Raiffeisen Bank  következik. A száz legértékesebb cég közül 61-ben a külföldi tőke van túlsúlyban, a további 39 román többségi tőkéjű vállalkozás közül 21-ben a román állam kezében van a részvények többségi hányada. A toplistán szereplő valamennyi cég piaci értéke meghaladja az egymilliárd eurót, de egyiké sem haladja meg a 10 milliárdot. A százas ranglistát 250 cég üzleti eredményeinek a megvizsgálása után állították össze.


 A leggazdagabb romániai magyarok
(millió dollár)


 1.    Teszári Zoltán    220-230
 2.    Urasi Béla    60
 3.    Verestóy Attila    53-54
 4.    Fodor Zsolt és Silvia    45-50
 5.    Szarvadi Zsuzsanna és Loránd    40
 6.    Bába György    38-39
 7.    Pászkány Árpád    35-40
 8.    Hegedűs Ferenc    32
 9.    Kurkó János György    23
10.    László János    20-21
11.    Kovács Zoltán    19-20
Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés