Hirdetés

Magyar megoldás fűtésgondokra

•  Fotó: Gönczi Ákos

Fotó: Gönczi Ákos

A magyarországi Regionális Fejlesztési Vállalat Nyrt. (RFV) helyi leányvállalata nyerte meg a marosvásárhelyi önkormányzat által a város távfűtési rendszerének megújítására és 25 évre szóló üzemeltetésére kiírt pályázatot – jelentette be tegnap az önkormányzati licitbizottság döntését Csegzi Sándor alpolgármester.

Jánossy Alíz

Gyergyai Csaba

Máthé Éva

2010. szeptember 10., 07:532010. szeptember 10., 07:53

A tender szerint az RFV öt év alatt 19 millió eurót fektet be a projektbe, és 15 hőközpontot vesz át a távfűtést szolgáltató Energomur Rt.-től, így a megyeszékhely lakóinak egy része reménykedhet abban, hogy a fűtésszezon beállta előtt megoldódnak a melegvíz- és fűtésszolgáltatással kapcsolatos, hónapok óta húzódó gondok. Az Energomur Rt. sorsáról a későbbiekben döntenek.

Nem változik a fűtésdíj

A projekt szerint Marosvásárhelynek azon a részén, amelyre a koncessziós pályázatot kiírták, jelenleg mintegy 12 ezer lakás és 32 intézményi fogyasztó csatlakozik a hálózatra. Az RFV – lakossági felmérésre alapozva – a rendszerről korábban leváltak visszacsatlakozását várja, így a fogyasztói kör folyamatos bővülésével számol. A versenytárgyalásra három vállalat jelentkezett: elsőként a nagyváradi Isoplus Kft., majd az RFV Mureş Energy Kft. és a debreceni DH Service Kft. Csegzi közölte, a cégek ajánlatait a licitbizottság technikai és pénzügyi szempontokat figyelembe véve bírálta el. A polgármesteri hivatal továbbra is 70 lejjel támogatja a gigakalória árát, az RFV pedig vállalta, hogy nem változtat a szolgáltatási díjon, tehát a gigakalóriánként fizetendő összeg nem haladhatja meg a 230 lejt.

Előre borítékolható döntés?

Az újságírók nehezményezték, hogy Claudiu Maior alpolgármester sajtószóvivője, Ioan Chiorean újságíró korábban maga szervezte meg annak a cégnek a vásárhelyi sajtókonferenciáját, amely most megnyerte a tendert. Csegzi Sándor kifejtette: nem jó az, ha egy város vezetősége vagy az újságírók bizalmatlanok azokkal a cégekkel szemben, amelyek hajlandók beruházni különböző szolgáltatások fejlesztésébe és működtetésébe. A sajtótájékoztatón jelen levő Maior leszögezte: Ioan Chiorean újságíró nem alkalmazottja az önkormányzatnak, magánszemélyként segített a szóban forgó sajtókonferencia megszervezésében. Szerinte bárki nyugodta bemutathatja az ajánlatát, az ötleteit, abból senkinek nem származik hátránya.

A Krónika arra volt kíváncsi, hogy az RFV marosvásárhelyi leányvállalata átveszi-e az Energomur Rt. munkaközösségét. „A magyarországi cég várhatóan a személyzet felét alkalmazza, erről azonban csak a következő hetekben születik döntés” – válaszolta Csegzi Sándor.

Az RFV leállíttatta a kereskedését

A napokban jelentősen drágultak a Budapesti Értéktőzsde „B” kategóriájában jegyzett RFV-részvények. Az RFV-részvények tőzsdei kereskedése szünetelt szerdán a csütörtöki bejelentésre tekintettel. Az utolsó árfolyamuk szerdán 7980 forint volt. A kereskedés csütörtökön 13.30 órakor – a marosvásárhelyi sajtótájékoztatót követően – indult újra,
8000 forintos árfolyamon.

Rövid idő alatt 8855 forintra ugrott az RFV-részvények árfolyama, így a több mint 10 százalékos drágulás miatt néhány percre ismét szüneteltetni kellett a papír kereskedését. Fél óra múltán azonban 2,4 százalékos mínuszban, 7800 forinton is forogtak a papírok. A tavaly év végi 4801 forintos záróárukhoz képest szerdáig 66 százalékkal drágultak az RFV részvényei.

Ha létrejön a szerződés, akkor koncessziós díjként azonnal le kell pengetnie az önkormányzatnak 2 millió eurót, ami rögtön az E.ON gázszolgáltató számlájára kerül, és akkor beindulhat a melegvíz-szolgáltatás. Mint ismeretes, az E.ON hétfőn öt marosvásárhelyi hőközpontban zárta el a gázcsapot, így legalább 7000 tömbházlakás maradt újra meleg víz nélkül. A szolgáltató ezúttal 1,27 millió lejt próbált behajtani az Energomur Rt. távhőszolgáltató vállalattól.
 

Az RFV nyert Gyergyószentmiklóson is

Az elkövetkező 25 évben az RFV Nyrt. működteti a távhőrendszert Gyergyószentmiklóson is – erről a városi tanács szerdai rendkívüli ülésén hozott határozatot. A magyarországi cég a júliusban kiírt pályázaton nyerte el a gyergyói rendszer működtetésére kiírt tendert. 

Mint ismeretes, Gyergyószentmiklóson húsz éve próbálnak megoldást találni a fűtésproblémára, a lehetséges változatok között volt a pályázati úton kormánypénzekből történő távhőrendszer-felújítás, illetve a „svájci program” néven ismert, svájci kormánytámogatással történő fűtésrendszer-felújítás is. Mindkét esetben a távhőrendszer üzemeltetője a helyi önkormányzat tulajdonában lévő Go Rt. helyi közüzemek lett volna.

Ezeket a lehetőségeket azonban a cserélődő helyi önkormányzatok rendre elvetették. A múlt évben tanácsi határozattal megerősítve bízta meg az önkormányzat Mezei János polgármestert, hogy a távhőrendszer felújításának ügyében tárgyalásokat folytasson akkoriban még az RFV Nyrt.-vel. Időközben az RFV Nyrt. megvásárolta a siófoki Thermofok Kft.-től a tulajdonában lévő gyergyószentmiklósi székhelyű Thermoenergy Kft.-t, és ezáltal megszerezte a távhőrendszer felújításának jogát is.

A múlt év őszén lefektették azt a gerincvezetéket, amely összeköti a Forradalom negyedben lévő hőközpontot a Virág és Bucsin negyedekkel, illetve kicserélték a távhővezetékeket a Virág negyed déli részén is. „A júliusban kiírt közbeszerzést az RFV Románia Kft. nyerte, mivel a harmincnapos óvási idő lejárt és senki nem kifogásolta az eredményt, már csak a szerződéskötés van hátra” – fejtette ki a Krónika kérdésére Mezei János polgármester. Közben egy újabb tanácsi határozattal megvonták a Go Rt. helyi közüzemektől a távhőszolgáltatás jogát.

A hamarosan megkötendő szerződés értelmében a következő három évben a távhő gigakaloriánkénti ára nem változtatható, vagyis a lakossági távhőszolgáltatás ára továbbra is 184,8 lej marad áfa nélkül, illetve az intézmények esetében marad a 135 lej áfa nélkül. Az RFV ugyanakkor évi 320 ezer lej kifizetésére kötelezte magát a szolgáltatás jogáért, és a következő hat évben kifizeti a szolgáltatás bérbevételének teljes időtartamára szóló összeget, vagyis nyolcmillió lejt. A bérlő ugyanakkor azt is vállalta, hogy kifizeti a korábbi távhőszolgáltató Go Rt. helyi közüzemek felhalmozott adósságát, amely mára már meghaladja a kétmillió eurót, illetve elvégzi a távhőrendszer-felújítás hátralévő munkálatait.

Emellett a helyi önkormányzat tízszázalékos támogatást nyújt a távhőszolgáltatónak a fűtés biztosítására.
Amint aláírják a szerződést, az RFV-nek legtöbb 45 napon belül intéznie kell a szolgáltatás bérbevételéhez szükséges formaságokat, és be kell fejeznie a vállalt felújítási munkálatokat is. Mellesleg ez az időpont a legutolsó határidő arra, hogy az új szolgáltató elindítsa a távfűtést.
Mint ismeretes, az RFV Nyrt. többségi tulajdonában lévő leányvállalat nyerte meg Zilah város távfűtési rendszerének korszerűsítésére és üzemeltetésére kiírt, 49 évre szóló koncessziós pályázatot. A cég 133 millió lej értékű, négyéves beruházást tervez megvalósítani a Szilágy megyei városban.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés