
Fotó: Gönczi Ákos
A tender szerint az RFV öt év alatt 19 millió eurót fektet be a projektbe, és 15 hőközpontot vesz át a távfűtést szolgáltató Energomur Rt.-től, így a megyeszékhely lakóinak egy része reménykedhet abban, hogy a fűtésszezon beállta előtt megoldódnak a melegvíz- és fűtésszolgáltatással kapcsolatos, hónapok óta húzódó gondok. Az Energomur Rt. sorsáról a későbbiekben döntenek.
A projekt szerint Marosvásárhelynek azon a részén, amelyre a koncessziós pályázatot kiírták, jelenleg mintegy 12 ezer lakás és 32 intézményi fogyasztó csatlakozik a hálózatra. Az RFV – lakossági felmérésre alapozva – a rendszerről korábban leváltak visszacsatlakozását várja, így a fogyasztói kör folyamatos bővülésével számol. A versenytárgyalásra három vállalat jelentkezett: elsőként a nagyváradi Isoplus Kft., majd az RFV Mureş Energy Kft. és a debreceni DH Service Kft. Csegzi közölte, a cégek ajánlatait a licitbizottság technikai és pénzügyi szempontokat figyelembe véve bírálta el. A polgármesteri hivatal továbbra is 70 lejjel támogatja a gigakalória árát, az RFV pedig vállalta, hogy nem változtat a szolgáltatási díjon, tehát a gigakalóriánként fizetendő összeg nem haladhatja meg a 230 lejt.
Az újságírók nehezményezték, hogy Claudiu Maior alpolgármester sajtószóvivője, Ioan Chiorean újságíró korábban maga szervezte meg annak a cégnek a vásárhelyi sajtókonferenciáját, amely most megnyerte a tendert. Csegzi Sándor kifejtette: nem jó az, ha egy város vezetősége vagy az újságírók bizalmatlanok azokkal a cégekkel szemben, amelyek hajlandók beruházni különböző szolgáltatások fejlesztésébe és működtetésébe. A sajtótájékoztatón jelen levő Maior leszögezte: Ioan Chiorean újságíró nem alkalmazottja az önkormányzatnak, magánszemélyként segített a szóban forgó sajtókonferencia megszervezésében. Szerinte bárki nyugodta bemutathatja az ajánlatát, az ötleteit, abból senkinek nem származik hátránya.
A Krónika arra volt kíváncsi, hogy az RFV marosvásárhelyi leányvállalata átveszi-e az Energomur Rt. munkaközösségét. „A magyarországi cég várhatóan a személyzet felét alkalmazza, erről azonban csak a következő hetekben születik döntés” – válaszolta Csegzi Sándor.
| A napokban jelentősen drágultak a Budapesti Értéktőzsde „B” kategóriájában jegyzett RFV-részvények. Az RFV-részvények tőzsdei kereskedése szünetelt szerdán a csütörtöki bejelentésre tekintettel. Az utolsó árfolyamuk szerdán 7980 forint volt. A kereskedés csütörtökön 13.30 órakor – a marosvásárhelyi sajtótájékoztatót követően – indult újra, Rövid idő alatt 8855 forintra ugrott az RFV-részvények árfolyama, így a több mint 10 százalékos drágulás miatt néhány percre ismét szüneteltetni kellett a papír kereskedését. Fél óra múltán azonban 2,4 százalékos mínuszban, 7800 forinton is forogtak a papírok. A tavaly év végi 4801 forintos záróárukhoz képest szerdáig 66 százalékkal drágultak az RFV részvényei. |
Ha létrejön a szerződés, akkor koncessziós díjként azonnal le kell pengetnie az önkormányzatnak 2 millió eurót, ami rögtön az E.ON gázszolgáltató számlájára kerül, és akkor beindulhat a melegvíz-szolgáltatás. Mint ismeretes, az E.ON hétfőn öt marosvásárhelyi hőközpontban zárta el a gázcsapot, így legalább 7000 tömbházlakás maradt újra meleg víz nélkül. A szolgáltató ezúttal 1,27 millió lejt próbált behajtani az Energomur Rt. távhőszolgáltató vállalattól.
Az elkövetkező 25 évben az RFV Nyrt. működteti a távhőrendszert Gyergyószentmiklóson is – erről a városi tanács szerdai rendkívüli ülésén hozott határozatot. A magyarországi cég a júliusban kiírt pályázaton nyerte el a gyergyói rendszer működtetésére kiírt tendert.
Mint ismeretes, Gyergyószentmiklóson húsz éve próbálnak megoldást találni a fűtésproblémára, a lehetséges változatok között volt a pályázati úton kormánypénzekből történő távhőrendszer-felújítás, illetve a „svájci program” néven ismert, svájci kormánytámogatással történő fűtésrendszer-felújítás is. Mindkét esetben a távhőrendszer üzemeltetője a helyi önkormányzat tulajdonában lévő Go Rt. helyi közüzemek lett volna.
Ezeket a lehetőségeket azonban a cserélődő helyi önkormányzatok rendre elvetették. A múlt évben tanácsi határozattal megerősítve bízta meg az önkormányzat Mezei János polgármestert, hogy a távhőrendszer felújításának ügyében tárgyalásokat folytasson akkoriban még az RFV Nyrt.-vel. Időközben az RFV Nyrt. megvásárolta a siófoki Thermofok Kft.-től a tulajdonában lévő gyergyószentmiklósi székhelyű Thermoenergy Kft.-t, és ezáltal megszerezte a távhőrendszer felújításának jogát is.
A múlt év őszén lefektették azt a gerincvezetéket, amely összeköti a Forradalom negyedben lévő hőközpontot a Virág és Bucsin negyedekkel, illetve kicserélték a távhővezetékeket a Virág negyed déli részén is. „A júliusban kiírt közbeszerzést az RFV Románia Kft. nyerte, mivel a harmincnapos óvási idő lejárt és senki nem kifogásolta az eredményt, már csak a szerződéskötés van hátra” – fejtette ki a Krónika kérdésére Mezei János polgármester. Közben egy újabb tanácsi határozattal megvonták a Go Rt. helyi közüzemektől a távhőszolgáltatás jogát.
A hamarosan megkötendő szerződés értelmében a következő három évben a távhő gigakaloriánkénti ára nem változtatható, vagyis a lakossági távhőszolgáltatás ára továbbra is 184,8 lej marad áfa nélkül, illetve az intézmények esetében marad a 135 lej áfa nélkül. Az RFV ugyanakkor évi 320 ezer lej kifizetésére kötelezte magát a szolgáltatás jogáért, és a következő hat évben kifizeti a szolgáltatás bérbevételének teljes időtartamára szóló összeget, vagyis nyolcmillió lejt. A bérlő ugyanakkor azt is vállalta, hogy kifizeti a korábbi távhőszolgáltató Go Rt. helyi közüzemek felhalmozott adósságát, amely mára már meghaladja a kétmillió eurót, illetve elvégzi a távhőrendszer-felújítás hátralévő munkálatait.
Emellett a helyi önkormányzat tízszázalékos támogatást nyújt a távhőszolgáltatónak a fűtés biztosítására.
Amint aláírják a szerződést, az RFV-nek legtöbb 45 napon belül intéznie kell a szolgáltatás bérbevételéhez szükséges formaságokat, és be kell fejeznie a vállalt felújítási munkálatokat is. Mellesleg ez az időpont a legutolsó határidő arra, hogy az új szolgáltató elindítsa a távfűtést.
Mint ismeretes, az RFV Nyrt. többségi tulajdonában lévő leányvállalat nyerte meg Zilah város távfűtési rendszerének korszerűsítésére és üzemeltetésére kiírt, 49 évre szóló koncessziós pályázatot. A cég 133 millió lej értékű, négyéves beruházást tervez megvalósítani a Szilágy megyei városban.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.