
Virgil Popescu gazdasági miniszter szerint a lejtmenetet fellendülés követi
Fotó: Pixabay
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, a gazdasági miniszter viszont „relatíve derűlátó”. Azt mondja, a gazdaság az év végéig magához tér.
2020. augusztus 27., 08:462020. augusztus 27., 08:46
A bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékára nőtt a román államháztartás hiánya 2020 júliusára az előző hónap végén jegyzett 4,17 százalék után – derül ki a pénzügyminisztérium által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Abszolút értékben a deficit elérte a 49,68 milliárd lejt (10,26 milliárd euró), – június végén a hiány még 45,17 milliárd euró volt. Ehhez képest tavaly az első hét hónapban a deficit 18,14 milliárd lej (3,74 milliárd euró) volt, amely GDP-arányosan 1,76 százalékos hiánynak felelt meg – emlékeztet az MTI.
A most nyilvánosságra hozott adatok szerint
A pénzügyi tárca közölte ugyanakkor, hogy a járvány miatt elmaradt bevételek és a megnövekedett kiadások ellenére 4,61 milliárd lejjel többet fordítottak a közberuházásokra, mint a tavalyi első hét hónapban.

A román gazdaság 12,3%-kal zsugorodott a második negyedévben az első negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közzétett adatokból.
Az államháztartás bevétele eközben 175,15 milliárd lej (36,18 milliárd euró) volt, ami 2,7 százalékos csökkenés tavalyhoz mérten, főleg az áfabevételek maradtak el a tavalyitól (mínusz 16,4 százalék), de a járványügyi adókedvezmények is csökkentették a bevételt.
A román gazdaság a második negyedévben 10,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz mérten, ami éreztette hatását a bevételi oldalon. A társasági adóból származó bevételek 14,8 százalékkal estek vissza.
GDP-arányosan a kiadások 2,5 százalékponttal nőttek a tavalyi első hét hónapban jegyzett 18,7 százalékról az idei első hét hónapban jegyzett 21,3 százalékra.
Virgil Popescu gazdasági miniszter azonban azt mondja, az év végéig magához tér a gazdaság.
Virgil Popescu
Fotó: Gov.ro
A tárcavezető szerda este a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról beszélt, hogy
Példaként a gépkocsigyártást, a turizmust és az állami beruházásokat említette.
Utóbbiak – mutatott rá a gazdasági tárca vezetője – megállás nélkül működtek, még a szükségállapot idején is.
Az autógyártás kapcsán azt mondta, tárgyalt az ágazat képviselőivel, akik arról számoltak be, hogy a visszaesést követően ma már 120 százalékkal nőtt a megrendeléseik száma, a turizmus kapcsán pedig megjegyezte, láthatjuk, hogy a Fekete-tenger romániai partszakasza zsúfolásig megtelt, mint ahogy a hegyvidéki tájakon is tömegeket látni.
– szögezte le Virgil Popescu.
Mint ismeretes, a román kormány az idén egész évre 3,8 százalékos gazdasági csökkenés mellett 8,6 százalékos államháztartási hiányra számít.

Számos szakértő, így a Krónikának nyilatkozó elemző szerint is túlságosan derűlátó a romániai gazdaság jövő évi növekedéséről szóló hivatalos előrejelzés.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!