A befektetések özöne a román pénznem további erősödését eredményezheti.
A lej a világ legjobban teljesítő devizája az idei év eddig eltelt időszakában. A hazai fizetőeszköz ugyanis több mint 20 százalékot erősödött a dollárral szemben, ezt elsősorban a külföldi befektetések segítették elő. A dollárral szembeni rekordárfolyamot a lej idén november 28-án érte el, azt követően, hogy Németország ratifikálta Románia csatlakozási szerződését, zöld utat adva az integrációhoz. Ezen a napon a lej 0,60 százalékkal erősödött a dollárhoz viszonyítva, így az árfolyam a 2,638 lejes minimumrekordra csökkent. Ilyen „olcsó” nem volt a dollár 2001 januárja óta.
2006. december 13., 00:002006. december 13., 00:00
November 28-án rekordolcsó volt az euró is, a lej ezen a napon 0,38 százalékkal erősödött az euróhoz képest, amelynek árfolyama 3,4692 lejre esett vissza, s azóta is több alkalommal csökkent.
Tovább gyorsít gazdaság
A lej erősödése azzal is összefüggésben áll, hogy az ország gazdasága idén a harmadik negyedévben 8,3 százalékkal bővült, a tavalyi 2,4 százalékos növekedés után. A harmadik negyedévben a külkereskedelmen kívül minden más összetevő pozitívan járult hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez. A végfogyasztás 11,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 11,5 százalékos és az első negyedévi 10, 2 százalékos többlet után. Ezen belül a lakossági fogyasztás 12,4 százalékkal volt több az egy évvel azelőttinél, a második negyedévi 12,7 százalékos és az első negyedévi 10,9 százalékos gyarapodás után. A legfrissebb adat szerint szeptemberben a nettó átlagbér 860 lej, ami 16,8 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. Ez tizenkét hónapra számolva 10,7 százalékos reálbér-emelkedést adott. A harmadik negyedévben a beruházások 15,6 százalékkal gyarapodtak az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévi 12,2 százalékos és az első negyedévi 11,4 százalékos éves többlet után. Az export növekedése viszont a szakértők véleménye szerint igen szerényen javult: az egy évvel azelőttihez viszonyítva 11,0 százalékra a második negyedévi 10,5 százalékos ütemről, az első negyedévi, 13 százalékos bővülés után. A behozatal ellenben továbbra is ütemesebben bővül: 21,2 százalékos volt az éves többlet a második negyedévi 18,0 százalék és az első negyedévi, 18,7 százalékos éves többlet után. Noha közvetlenül nem használ a GDP növekedésének, az importnak az exportét messze meghaladó növekedését közgazdászok jelenleg nem tartják vészesnek, mert ez nem csak a növekvő lakossági fogyasztásnak, hanem a gyorsan szaporodó külföldi beruházásoknak is a következménye, ami - a korábbi szlovák példához hasonlóan - támogathatja a jövőre EU-taggá váló Románia további gazdasági fejlődését.
Az erősödés folytatódik
A gazdasági és pénzügyi elemzők úgy ítélik meg, hogy a lej erősödése jövőre tovább folytatódhat, mivel az uniós csatlakozástól a közvetlen külföldi beruházások megduplázódása várható. A fejlődő régiókban hétmilliárd dolláros befektetést kezelő frankfurti Deka Investment GmbH szakértője, Oliver Kastner szerint számos, romániai érdekeltséggel nem rendelkező befektető az uniós csatlakozás után fogja megtenni ezt a lépést. A Deka Investment befektetési portfoliójában Románia öt százalékkal szerepel. Az idei év első kilenc hónapjában 4,9 milliárd euro közvetlen külföldi befektetés érkezett Romániába a tavalyi azonos időszak 3,7 milliárdja után. Az elemzők az idei évre rekord mértékű, 8 milliárd eurós külföldi tőkebeáramlásra számítanak.
Tovább lassult az infláció
Novemberben átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly novemberben - jelentették tegnap az Országos Statisztikai Hivatalban. A tervezettől messze elmaradó kormánykiadások és a nagy import okozza, hogy a beruházások és a lakossági fogyasztás táplálta meredek gazdasági növekedés dacára csökken az infláció. Az infláció elleni küzdelem jegyében a Román Nemzeti Bank (BNR) az idén kétszer emelte alapkamatát, összesen 1,25 százalékponttal 8,75 százalékra, és októberben megszigorította a kölcsönzés feltételeit a magánszemélyek számára. Októberben már 4,8 százalékosra csökkent a tizenkét havi infláció a szeptemberi 5,5 százalékról, az augusztusi 6,0 százalék és a júliusi 6,2 százalék után. Augusztus óta alacsonyabb az infláció, mint bármikor a rendszerváltás óta. A központi bankban most már elérhetőnek vélik az év végi célt, tekintettel a korábbi kamatemelések hatására. Év végére 4-6 százalékos, jövőre 3-5 százalékos, 2008 végére pedig 2,8-4,8 százalékos a központi bank célsávja a tizenkét havi inflációra.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.