
Fotó: Jakab Mónika
Hamarosan kiderül, hogy milyen áron kapjuk az elkövetkező egy évben a villanyáramot és a földgázt. Túlfogyasztás esetén nincs ok aggodalomra, ha azonban sikerül kevesebbet fogyasztanunk, jövőre visszakapjuk a különbözetet. Jó hír továbbá, hogy egy módosítás értelmében a nyári hónapokban szolgáltatott meleg víz előállításához szükséges földgázt is kompenzált áron kapják a távhőszolgáltatók.
2022. április 13., 08:482022. április 13., 08:48
Kilencmillió háztartási fogyasztó kap értesítést az elkövetkező időszakban a szolgáltatójától, hogy korlátozott áron kapja vagy sem az energiát, és ha igen, a tavalyi átlagfogyasztása alapján melyik kategóriába sorolják.
Mint ismeretes, az áprilistól érvényes rendelkezések értelmében a havonta 100 kilowattóránál kevesebb villamos energiát használó háztartásoknak kilowattóránként 68 banit kell majd fizetniük az áramért, a 100 és 300 kilowattóra közötti energiamennyiséget fogyasztók kilowattóránként 80 banit, a 300 kilowattóra felett fogyasztókra nem érvényes az árkorlátozás. A földgáz esetében azoknak a háztartásoknak, amelyek évi 1200 köbméternél kevesebbet fogyasztanak, kilowattóránként 31 banit kell majd fizetniük az elfogyasztott energiáért.
Ugyanakkor minden fogyasztó kivédheti a becsült érték alapján történő számlázást, ha minden hónapban leolvassa a mérőóra állását, és a fogyasztást lejelenti a szolgáltatónak.
Fotó: Haáz Vince
„A következő 12 hónap fogyasztása nem befolyásolja negatív irányban az árkorlátozás kategóriáját, a besorolás első körben mindenképpen a 2021-es átlagfogyasztás alapján történik” – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Hozzátette: a tavaly érvényes jogszabály alapján a szolgáltató a villamosenergia-mérőórákat legalább hathavonta, a gázórákat háromhavonta köteles volt leolvasni, tehát a tavalyi átlagot leolvasás alapján tudják kiszámolni, így valós a besorolás.
A szakember kérdésünkre arra is kitért, hogy ha valaki bekerül egy kategóriába, nem kerül át drágább változatba, akkor sem, ha a következő 12 hónap alatt – amíg a 27-es sürgősségi kormányrendeletet alkalmazzák – többet fogyaszt. Például ha tavaly 100 kilowattóránál kevesebbet fogyasztott havonta, akkor is 68 baniért kapja az áramot, ha idén már 110 kilowattóra a havi fogyasztása. Viszont fordított esetben, ha valaki csökkenti a fogyasztását, és idén kisebb lesz az átlaga, átkerül az alacsonyabb kategóriába, 2023 februárjában pedig sor kerül a korrekcióra, és visszakapja a pluszban befizetett összegeket.
Fotó: Bálint Eszter
Ugyan tavaly év végén módosult a törvény, és most már a villamos energia esetében is kötelező a háromhavonta történő leolvasás, sokan a három hónapos időszakot is túl hosszúnak és bizonytalannak ítélik meg. „Ha minden hónapban leolvassuk az órát, és bejelentjük az értéket, a szolgáltató köteles azt a mennyiséget kiszámlázni” – szögezte le az ANRE alelnöke.
Kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán beszélt ugyanakkor arról is, hogy a kormány a napokban módosította a villamos energia és a földgáz árának korlátozásáról szóló 27-es sürgősségi rendeletet, így immár nyáron is szabályozott áron kaphatnak földgázt a távhőszolgáltatók. A módosításra azért volt szükség, mivel az eredeti változatban az szerepelt, hogy a távhőszolgáltatók november 1-jétől kapják a 250 lejes szabályozott áron a földgázt.
„A távhő és a meleg víz árszabása az önkormányzatok hatáskörébe tartozik, hiszen gyakorlatilag monopóliumtevékenységről van szó. Ha a távhőszolgáltatónak a nyári hónapokban sem kell a szabadpiaci magas földgázárat kifizetnie, ez csökkenti a költségeit. Attól függően, hogy melyik önkormányzatnak, és a hozzá tartozó szolgáltatónak meddig érvényesek a jelenlegi árai, amin a lakosságnak számláz, a következő árjóváhagyásnál a költség oldalon kisebbek lesznek az összegek, ezt figyelembe véve tudnak majd dönteni a lakossági díjszabásokról” – magyarázta Nagy-Bege Zoltán.

Ezen a héten elfogadja a kormány az energiaárak korlátozásáról és a növekedésük kompenzálásáról szóló, április 1-jétől egy éven át érvényes intézkedéseket – közölte hétfő este a miniszterelnök.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!