
2008. november 12., 14:572008. november 12., 14:57
Elbocsátásokat ugyanakkor legalábbis az év végéig nem terveznek. Az időleges termelésleállítás 1200 dolgozót érint, őket kényszerszabadságra küldik majd váltásban. „A termelés a napokban leáll. Tudomásom szerint ez az acélmű legutóbb a múlt század harmincas éveinek elején dúló gazdasági világválság idején, tehát még születésem előtt kényszerült leállítani a munkát. A termelés szünetelése nem jelenti az üzem bezárását, azonban jelenleg még olyan minimális megrendelésünk sincs, amiért érdemes lenne dolgozni. Most már biztos, hogy novemberre leállítjuk a gyártást. Előfordulhat, hogy decemberben újrakezdjük, amennyiben lesz valamennyi megrendelésünk” – nyilatkozta tegnap a bejelentést követően a Mediafax hírügynökségnek Remus Păţan, a vajdahunyadi Arcelor Mittal Rt. vezérigazgatója. Mint hangsúlyozta, jelen pillanatban a vaskohászati ipar piaca folyamatosan csökken, ahhoz pedig, hogy helyre lehessen állítani a kereslet és kínálat közötti egyensúlyt, illetve a vajdahunyadi üzem pénzügyi erőforrását konzerválni lehessen, le kell állítani a termelést.
Remus Păţan vezérigazgató nyilatkozatában fontosnak tartotta leszögezni, hogy az év végéig nem lesznek elbocsátások. A kényszerszabadságok kapcsán elmondta, egyelőre azoknak, akiknek jár, kiadják az idei szabadságukat. Akik már valamennyi szabadnapjukat elhasználták, azoknak találnak majd valamilyen foglalatosságot. „Számításba vettük azt a lehetőséget is, hogy 75 százalékos bérrel járó kényszerszabadságra küldjük a dolgozók egy részét, az erre vonatkozó döntést azonban még függőben hagytuk, ugyanis még nem lehet tudni, hogy mit hoz a jövő” – fejtette ki az igazgató. Arra azonban máris ígéretet tett, hogy legkésőbb januárban ismét beüzemelik a kohókat.
Petru Vaidoş, a kohászok érdekvédelmét ellátó szakszervezet vezetője úgy nyilatkozott, jelenleg a szabadságolások ütemtervén dolgoznak, és arról is tárgyalnak, hogy decemberben küldenek-e, s ha igen, milyen körülmények között alkalmazottakat kényszerszabadságra. Hozzátette: a prefektúrán összeült a társadalmi párbeszédet célzó bizottság, s már elvi megállapodás született olyan döntések meghozataláról, amelyek a műszaki kapacitás és a humán erőforrás megőrzését biztosítják mindaddig, amíg újra nem indulhat a termelés.
Az október 4-én lejárt és azóta meg nem hosszabbított kollektív munkaszerződés kapcsán Remus Păţan igazgató leszögezte, az addigi béreket ezentúl is kifizetik, míg nem dolgozzák ki az új dokumentumot. Dan Aurel Pricăjan Hunyad megyei prefektus a megbeszélést követően kifejtette, az Arcelor Mittal Rt. gazdasági és társadalmi helyzetének helyreállítása igen fontos a megye gazdasági élete szempontjából, és arra vár, hogy a szakszervezet és a vállalat vezetősége együttműködve dolgozza ki az új kollektív munkaszerződést.
Az Arcelor Mittal különben október közepén Galacon, a legnagyobb romániai kohójában leállította két nagyolvasztóját, és a hengerműben is 65 százalékra csökkentette a gyártást. A Wall Street Journal közlése szerint az Arcelor Mittal – amely egyébként a világ legnagyobb acélipari társasága – 2009 elejéig világszinten 30 százalékkal kívánja csökkenteni termelését. Ez a számarány egyébként kétszer nagyobb, mint az októberben közölt becslés. A szakemberek szerint mindezt a mélyülő pénzügyi válság tette elkerülhetetlenné.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.