
Mérlegen a kettős hatás: a Mercosur-megállapodás veszély az erdélyi mezőgazdaságnak, lehetőség az iparnak és exportnak
Fotó: Mesterséges intelligencia/ChatGPT
Az Európai Bizottság és az Európa Tanács elnöke üdvözölte pénteken, hogy május 1-jétől ideiglenesen hatályba lépett az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás.
2026. május 01., 20:512026. május 01., 20:51
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a közösségi oldalán azt írta, a dél-amerikai közös piac (Mercosur) országaival között megállapodással a részt vevő országok erőteljes üzenetet küldenek a világnak, előnyei pedig már most láthatók: a nyitottság és a partnerség mindenki számára jólétet teremt.
– fogalmazott az MTI szerint. A vámok csökkenni kezdenek, a vállalatok új piacokhoz férnek hozzá, a befektetők megkapják a szükséges kiszámíthatóságot és azt, hogy miként kezelték a jogos érzékenységeket. Az ideiglenes alkalmazás által az Európai Parlament és az uniós tagállamok a lehető legteljesebb, bizonyítékokon alapuló képet kapnak a demokratikus felügyeletük ellátásához – tette hozzá bejegyzésében az uniós bizottság elnöke.
António Costa, az Európai Tanács elnöke üzenetében azt írta,
„A Mercosur-megállapodás több egy kereskedelmi megállapodásnál. Olyan partnerség, mely tükrözi a világról alkotott közös elképzelésünket” – fogalmazott.
Egy ellenálló multilaterális rendszer mindenki számára előnyös megállapodásokon nyugszik, amelyek szabályokon, értékeken és közös érdekeken alapulnak – tette hozzá üzenetében az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke.
A dél-amerikai közös piac országaival – Argentínával, Brazíliával, Paraguayjal, Uruguayjal, valamint a 2016 óta felfüggesztett tagsággal bíró Venezuelával – megkötött ideiglenes kereskedelmi megállapodás célja a vámok csökkentése, emellett új piacokhoz nyit hozzáférést az áruk és szolgáltatások széles köre számára.
Mint ismeretes, az egyezményt ugyanakkor számos bírálat, tiltakozás övezi, főleg mezőgazdasági vonalon, az európai gazdák részéről, akik az olcsó konkurenciától tartanak. A kormányválság közepette a bukaresti agrártárca irányítását ideiglenes átvevő Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes a héten úgy fogalmazott a Krónikának:
„Ha ennek az árudömpingnek a negatív hatásait kezelni tudjuk, akkor a Mercosurral is meg tudunk birkózni, feltéve, hogy megerősítjük például a sertéságazatot vagy a tejtermelést. A feladatunk az, hogy az uniós piacon legyünk versenyképesek” – jelentette ki lapunknak.
Korábban Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő a Krónika kérdésére úgy vélekedett, a Mercosur-megállapodás egyszerre hordoz komoly gazdasági lehetőségeket és nem elhanyagolható kockázatokat – különösen akkor, ha az európai törvényhozás mozgástere beszűkül.

Kormányválság, bizonytalan mandátum és sürgető agrárdöntések – ilyen körülmények között vette át az agrártárca irányítását Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes. Interjúnkban a legfontosabb teendőkről faggattuk a politikust.

A Mercosur–Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodás körüli vita az elmúlt hetekben új lendületet kapott. Vincze Lóránt EP-képviselő szerint az Európai Bizottság az Európai Parlament jóváhagyása előtt ideiglenesen életbe léptetheti az egyezményt.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
szóljon hozzá!