
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány alakította áprilisban a romániai fizetéseket: 112 lejjel, vagyis 3,4 százalékkal 3182 lejre csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2020. június 11., 11:292020. június 11., 11:29
Az egészségügyben dolgozók javadalmazása is meglátszik ugyanakkor a bérek alakulásában, az egészségügyi alkalmazottak és szociális ellátásban dolgozók nettó átlagfizetése valamivel több mint 3,2 százalékkal nőtt márciushoz mérten. A közszféra más területein viszont csökkenést mértek: a tanügyben 2,8 százalékkal, a közigazgatásban pedig 1 százalékkal zsugorodott az átlagfizetés.
A bruttó átlagbér különben 5201 lej volt, 185 lejjel, vagyis szintén 3,4 százalékkal kevesebb, mint 2020 márciusában. Az előző év negyedik hónapjához mérten eközben 2,2 százalékos emelkedésről beszélhetünk. A reálbérindex viszont a 2019 áprilisi szinthez képest csak 99,5 százalékos volt, márciushoz mérten pedig a mutató 96,3 százalékon állt. 1990 októberéhez viszonyítva a reálbérindex 214,3 százalék, ami 8,1 százalékkal elmarad az előző hónapban jegyzett szinthez képest.
A legalacsonyabb fizetést a járványnál karöltve érkező válság által egyik leginkább érintett szektor alkalmazottai kapták, a szállodák és éttermek dolgozói átlagosan 1340 lejt kerestek áprilisban.
A havi átlagbér kiszámításakor beszámolták a kényszerszabadságra küldötteknek biztosított 75 százalékos fizetést is.
Áprilisban amúgy a gazdaság szinte valamennyi ágazatában visszaesést regisztráltak: az előző hónaphoz mérten a gazdasági tevékenység megszakítása vagy felfüggesztése, az alkalmazottak kényszerszabadságra küldése, a termelés vagy a bevételek zsugorodása, a fizetések csökkentése, a nagyobb fizetéssel rendelkezők elbocsátása miatt kisebb volt a nettó átlagbér.
A dohányiparban 22,8 százalékos volt a zsugorodás, ez azonban a statisztikai intézet közleménye szerint nem annyira a válságnak tudható be, hanem annak, hogy az előző hónapokban voltak különféle prémiumok. 12 és 19 százalék között csökkentek a fizetések többek között a gumiból és műanyagból különböző termékeket gyártó ágazatban, a bőrfeldolgozásban, a vendéglátásban, az italgyártásban, a járműgyártásban, az eseményszervező cégeknél, valamint a kulturális intézményeknél.
(beleértve az autó- és motorkerékpár-javítást) vagy a tudományos és műszaki tevékenységek terén.
Voltak ugyanakkor olyan gazdasági ágazatok is, ahol a különböző prémiumoknak, extra juttatásoknak, segélyeknek, a profitból visszaosztott összegeknek és más alapoknak, a tervezett termelés túlteljesítésének köszönhetően nőttek a fizetések áprilisban. Az a sajnálatos tény is hozzájárult viszont az egyes szektorok átlagbérének növekedéséhez, hogy átlagbérnél kevesebbet kereső alkalmazottakat bocsátottak el.
A legjelentősebb, 13,8 százalékos átlagbér-növekedést a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás iparágban dolgozók élvezhették, 10,8 százalékkal pedig a kitermelés melléktevékenységei következtek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!