2008. november 20., 15:462008. november 20., 15:46
A határozat értelmében az Euro 4-es szabványokat teljesítő, 2000 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépjárművekre egy évig nem kell kifizetni a környezetvédelmi adót. A kormány arról is döntött tegnap, hogy a romániai gépjárműpark felújítását célzó program 2009-ben is folytatódik. A tervezet szerint mintegy 60 ezer magánszemély részesülhet a program nyújtotta támogatásban. Jelen pillanatban a Romániában forgalmazott valamennyi új gépkocsi megfelel az Euro 4-es szabványnak, sőt egyes Volkswagen- és Audi-modellek már az Euro 5-ös szabványnak is megfelelnek. Ez utóbbiakra a hatályos törvények szerint sem kell környezetvédelmi adót fizetni. Egyébként 2009 szeptemberétől valamennyi olyan autógyártó, amely az Európai Unió tagállamaiban kíván gépkocsikat értékesíteni, köteles lesz az Euro 5-ös szabványnak megfelelő járműveket gyártani.
A radikális lépést az autópiacon kialakult helyzet kezelése érdekében hozta meg a kormány. A kabinet bevallott célja, hogy így lendítse fel a jelentősen visszaesett eladásokat, és fékezze a külföldről érkező használtautó-áradatot. Amíg ugyanis az európai autópiacon a pénzügyi válság miatt csökkent a kereslet, addig Romániában a júliusban életbe lépett környezetvédelmi adó is nehezíti az újautó-kereskedők dolgát – ezzel ugyanis a korábbinál jóval olcsóbbá vált a használt járművek forgalomba helyezése. A július–szeptember időszakban például 93 996 külföldről hozott használt autót helyeztek forgalomba Romániában, míg tavaly összesen 123 842 ilyen jármű érkezett az országba. A Dacia egy korábbi elemzése szerint a Nyugatról importált használt autók jelentős része 10 évnél idősebb. Amíg 2007 harmadik negyedévében a behozott használt autók között nullaszázalékos volt a 10 évnél idősebb járművek hányada, 2008 hasonló időszakában az arány elérte a 42 százalékot.
Októberben viszont közel 30 százalékkal csökkent az új járművek értékesítése, és az új helyzet az olcsó modelleket gyártó Daciát érinti negatívan. A Dacia esetében 27 százalékos volt a romániai eladáscsökkenés: amíg 2007 októberében a román gyártó 9094 autót adott el a hazai piacon, addig 2008 hasonló időszakában már csak 6664 járművet tudott értékesíteni. A gyár erre is hivatkozva állítja le a termelést november 20. és december 7. között.
Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő a tegnapi kormányülés előtt Traian Băsescuval is egyeztetett a környezetvédelmi adó eltörléséről. Az államfő hasonlóképpen támogatja az illeték eltörlését. „Nem nyilatkozom arról, hogy az intézkedés jó vagy rossz, hanem azt mondom, szükséges” – hangsúlyozta tegnap az államelnök.
| A romániai gépjárműpark felújítását célzó program 2009-ben folytatódik – döntött tegnapi ülésén a Tăriceanu-kormány. A tervezet szerint mindazok, akik 12 évesnél régebbi autójukat újra szeretnék cserélni, január elsejétől megtehetik ezt. A kormány szerint mintegy 60 ezer magánszemély részesülhet a program nyújtotta támogatásban – ez a szám kétszerese az idei számadatnak. |
A miniszterelnök tegnap azt is bejelentette, hogy a kormány az Európai Bizottságnak is elküld egy átiratot, amelyben ismertetik az európai fórummal, hogy a környezetvédelmi adó meghatározott időre történő felfüggesztését az autóipari munkahelyek megtartása tette szükségessé. „Nem az ipar megmentéséről van szó. A fő érv a munkahelyek védelme. Úgy vélem, hogy az állások megtartása a kormány kötelessége” – közölte a kormányfő.
Mint hangsúlyozta, az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott előzetes tárgyalások arra utalnak, hogy nem lesz ellenvetés a környezetvédelmi adó ideiglenes eltörlése ellen. Hozzátette: a kormányrendeletet azonban csak azután teszik közzé a Hivatalos Közlönyben, miután arra az Európai Bizottság is rábólintott.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.