
Fotó: Biró István
2010. április 16., 15:012010. április 16., 15:01
A kincses városi gyárat már tavaly ősszel elkezdték építeni, januárban a berendezések is a helyükön voltak. Februárban kezdték el a próbaüzemelést, évente 3-4 ezer tonna kartondobozt tudnak legyártani.
Jelenleg egy gyártósor üzemel a kolozsvári nyomdában. A gépek nem teljesen újak, van köztük egy-két éves is, de némelyik 7-8 éves is.
Fábián Endre, az STI Packaging magyarországi és romániai vállalatainak igazgatója szerint azonban ezek alapvetően a legkorszerűbb technológiát képviselik. Bár pontos összegeket nem árult el az igazgató, annyit sikerült megtudnunk, hogy a munkások fizetése meghaladja a romániai átlagot. Mint mondta, ösztönző bérezési rendszert vezettek be, ha elérik a termelési célt, még többet is kereshetnek az alkalmazottak.
Mint felidézte, eleinte nehezebben találtak munkaerőt, de amikor az emberek elhitték, hogy komolyan gondolják a kolozsvári beruházást, már nem volt nehéz embert találni. Októberben a cég magyarországi vállalatánál tanították be a munkásokat, három magyarországi szakember pedig folyamatosan képzi az alkalmazottakat. Jelenleg 37 munkás dolgozik a nyomdában, a vállalat azonban azt tervezi, hogy egy éven belül elkészül a második sor is, ez pedig újabb 25 kolozsvárinak jelent majd munkalehetőséget.
„Ebben az épületben lényegében ennyi fér el, ez lesz a beruházás második lépése”– fogalmazott az igazgató. Harmadik lépésben egy 4-5 ezer négyzetméter területű épületet vásárolna a cég, ahol újabb sorokat helyeznének üzembe. „Ebben a krízishelyzetben egy kicsit óvatosak vagyunk a beruházással, ezért inkább több lépésben fejlesztjük a gyárat” – részletezte a cég terveit az igazgató. A Krónika kérdésére, hogy a csomagolóipart menynyire érinti a válság, és miért éri meg nekik az új nyomdát üzembe helyezni, Fábián Endre elmondta, a csomagolóiparban Európa-szerte mintegy tíz százalékkal csökkent a piac.
„Mi fogyasztói csomagolóanyagot árulunk, amennyivel kevesebbet fogyasztanak az emberek, annyival kevesebbet tudunk mi gyártani. Hál’ istennek az STI szintjén még nincs visszaesés, így mi egyelőre tudunk tovább növekedni” – világított rá az igazgató. A romániai beruházást Fábián azzal indokolta, hogy a korábbi években Romániában gyors, számottevő növekedés volt, amit ugyan a válság visszavetett.
„A válságban az egyetlen jó, hogy vége lesz. Nagyon reméljük, hogy nemsokára, 1-2 éven belül vége lesz, és elindul egy nagyon erős növekedés. Romániában ez a növekedés sokkal erőteljesebb lesz, mint Európában” – hangsúlyozta az STI vezetője, aki arra számít, hogy a válság után Románia vonzó befektetési célpont lesz.
„A mi célunk az, hogy ebben az időszakban megalapozzuk a kiváló termelést, és akkor, amikor az igazi növekedés kezdődik, csak kínáljuk a termékeinket a vevőknek. A válság utáni időszakra tervezünk” – foglalta össze a német családi vállalkozás gazdasági stratégiáját Fábián Endre. Leszögezte, nem az olcsó munkaerő miatt jöttek Romániába, hanem a piaci várakozásaiknak megfelelően, gazdaságstratégiájukat követve érkeztek Kolozsvárra.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?