
Reménysugár. A szükséges engedélyek birtokában a nyár elején megkezdődhet a napelemek felszerelése
Fotó: Pixabay
Megvannak a Zöld ház program első nyertesei, április végéig pedig újabb pályázatokat hagyhatnak jóvá. A koronavírus-járvány viszont ezen a téren is érezteti már a hatását.
2020. április 17., 14:062020. április 17., 14:06
Úgy tűnik, két évvel az első meghirdetés után végre elmozdult a holtpontról a Zöld ház: a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján értesítette a pályázók valamivel több mint egyötödét, összesen 5317 személyt, hogy jogosult a napelemvásárláshoz biztosított állami támogatásra. Első körben 105 millió lejes keretet hagytak jóvá. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója a Krónika megkeresésére csütörtökön elmondta,
A székelyudvarhelyi vállalkozás ügyfelei közül 24 személy került fel az első listára, esetükben elkezdték a visszatáplálási engedély (ATR) beszerzéséhez szükséges iratcsomók összeállítását. „Ketyeg az óra, hiszen a pályázat jóváhagyásától számított 90 napon belül, tehát június 22-ig a szerződéses energiaszolgáltatótól meg kell szerezni a visszatáplálási engedélyt. Ha a szolgáltató pluszmunkálatokat ír elő ehhez a meglevő villamossági hálózatban, azt is meg kell valósítani” – részletezte András Lehel. Az engedély beszerzése a finanszírozási szerződés megkötésének a feltétele, ha határidőre azt nem sikerül bemutatni, a pályázatot semmisnek nyilvánítja a hatóság.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta,
Kifejtette, a járványhelyzet már most érezteti hatását, az elmúlt két-három hétben jelentősen visszaesett a cégüknél is a kereslet, hiszen a kijárási tilalom az egész ellátási láncot befolyásolja az importőrtől a végfogyasztóig. Az online értékesítés alternatív megoldásként jól működik, a megrendelt termékeket saját gépkocsikkal vagy gyorspostával házhoz szállítják. Ugyanakkor a következő hónapokban is az értékesítés visszaesésére számítanak, ezért felértékelődik a Zöld ház program, hiszen az európai uniós forrásokból származó pénzekkel lehet pörgetni a gazdasági tevékenységet, és ha sikerül időben megszerezni a visszatáplálási engedélyeket a cégek éppen a nyár elején kezdhetik el a beszerelést, ami pluszjövedelmet biztosít számukra.
„Várjuk a folytatást, reméljük, hogy április végéig újabb jóváhagyott pályázatokról közölnek listát” – mutatott rá András Lehel. Hozzátette, ügyfeleik maradéktalanul folytatják a projektet, senki nem lépett vissza, ám a többi kivitelezővel egyeztetve kiderült,
o
A jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis a pályázók egy része már nem érdekelt abban, hogy a projektet megvalósítsa, a jövedelmek bizonytalanabbak, így nem tudják vagy nem akarják előteremteni a szükséges tízszázalékos önrészt, ami a teljes értékű finanszírozás esetén 2000 lej.
András Lehel arra számít, hogy ha a feltöltött pályázók egy részének visszautasítják a pályázatát, vagy éppen az igénylő lép vissza, akkor az így felszabadult összegek visszakerülnek a kosárba, és valamikor újra meghirdetik, hogy mások is esélyt kaphassanak a támogatás lehívására.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós finanszírozást hívott le a kormány, ebből 27 ezer rendszer telepítését lehet finanszírozni.
Országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a támogatást. A programot először 2018 nyarán hirdették meg, aztán egy év csend következett, és végül tavaly szeptember 10-én indították el a pályázatok feltöltését. Aztán azt két hónapra leállították, mert felmerült a gyanú, hogy a cégek egy része robotprogramokkal gyorsította a folyamatot. Akkor a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) is vizsgálatot indított, majd bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást. November hatodikán a jelentkezést újraindították, majd folyamatosan halogatták a pályázatok elbírálását. Közben a Greenpeace Románia arra hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre, kézzelfogható eredmény nélkül.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!