2009. január 29., 09:452009. január 29., 09:45
„A társadalmi partnerekkel folytatott egyeztetések végéhez közeledünk” – tájékoztatott a kormányfő. A Szociáldemokrata Párt és a Demokrata-Liberális Párt vezetői tegnap késő délután ismét összeültek, hogy újratárgyalják a költségvetés különböző aspektusait, ám ülésük lapzártánkkor még tartott. Néhány órával korábban Boc azonban ígéretet tett, ma már valamennyi kérdést meg tudnak válaszolni a büdzsé részletei kapcsán.
A szakszervezetek és munkáltatói szövetségek képviselőivel folytatott tárgyalás után a miniszterelnök elmondta, főként olyan kérdéskörökről beszéltek, amelyek a kormány prioritásait képezik, és amelyek által Románia át tudja vészelni a gazdasági és pénzügyi válságot. „Konkrétan arról van szó, hogy az állam nagy beruházásokra készül a gazdasági szektorban. A kormány a költségvetés 20 százalékát befektetésekre fordítja, amelyek új munkahelyeket hoznak majd létre, továbbá pénzügyi erőforrásokkal járulnak hozzá az államkasszához is, hogy a válságot ezáltal át lehessen vészelni” – fogalmazott. Hozzátette: természetesen nem könnyű a büdzsé 20 százalékát kitevő 10 milliárd euró elosztása, ám mindenképp arra fognak törekedni, hogy minél több új munkahely létesüljön.
Emil Boc a sajtótájékoztatón a költségvetés szociális elemeire is kitért. Mint hangsúlyozta, prioritásaik között szerepel a legsebezhetőbb társadalmi rétegek, mint az alacsony nyugdíjjal, illetve fizetéssel rendelkezők megsegítése. „Olyan racionális döntéseket kell meghoznunk, amely egybeolvasztja a szociális és gazdasági öszszetevőket” – részletezte, hozzátéve, miután elkészülnek a büdzsé végleges változatával, még egy ízben egyeztetnek a társadalmi partnerekkel.
A kormány a 2009-es büdzsétervezetben 2,5 százalékos éves gazdasági növekedéssel, átlag 5 százalékos inflációval, 10,3 százalékos folyó fizetési mérleghiánnyal, illetve 2 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol. Az euróárfolyamot 4 lejre teszik. Előzetes számításaik szerint a bruttó hazai termék 579 milliárdra rúg majd. Becsléseik szerint az év végén 505 ezer munkanélküli él majd az országban a 2008 végén regisztrált 403 400-hoz képest.
Nemcsak a kormány képviselőivel folytattak tegnap tárgyalást a szakszervezeti tömörülések képviselői, hanem Traian Băsescu államfő is egyeztetésre hívta valamennyiüket a költségvetés-tervezet kapcsán, ám egyeztetésük lapzártánk után ért véget. Ezt megelőzően az államelnök részt vett a pénzügyminisztériumban megrendezett találkozón is, ahol – mint azt követően nyilatkozta – az ország gazdasági helyzetét és a nemzetközi viszonyokat ismertette a résztvevőkkel. A tárgyalások konkrétumairól azonban nem kívánt nyilatkozni. A közszférában esedékes bérbefagyasztási kezdeményezésre vonatkozó kérdésre csupán annyit válaszolt, nem foglalkozik ezekkel a gondokkal. Hozzátette: a béremelésről nem esett szó a tárgyaláson, ennek kapcsán döntés csak a kormány, szakszervezetek és munkáltatók közötti párbeszéd után születhet. Mint tájékoztatott, a mai nap folyamán újabb gazdasági előrejelzés lát napvilágot, amelye még sötétebb képet nyújt az idei évről, mint a korábbi prognózisok.
A bérek befagyasztásáról a kormányban sem egyeznek különben a vélemények, a szociáldemokraták egyre markánsabban támadják a băsescui javaslatot. „A kabinet óriási tévedése lenne ez a lépés” – szögezte le a javaslat kapcsán Adrian Năstase, a PSD állandó tanácsának elnöke. Kijelentését azzal támasztotta alá, hogy olyan körülmények között, hogy az idei év folyamán a munkanélküliek száma növekedni fog, aminek következtében csökken a lakosság vásárlóereje is, szükség van a fizetések emelésére, hogy pozitív jelzések is legyenek a kormány részéről a társadalmi béke megőrzése érdekében.
Munkalátogatásra érkezett Romániába kedd este a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői csoportja. Mint közleményük rámutat, nincs összefüggés látogatásuk és aközött, hogy az elmúlt időszakban többen is úgy vélekedtek, előfordulhat, hogy Magyarországhoz hasonlóan Romániának is IMF-hitelre lesz szüksége a válságból való kilábalásra. „Az IMF képviselőivel a szokásos munkamegbeszélésen vettünk részt, amelynek során egyeztettünk az ország gazdasági helyzetéről és a 2009-es perspektívákról” – fogalmazott Gheorghe Pogea pénzügyminiszter.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.