
Újraszámolhatják. Más fogyasztói kategóriába kerülhet, akinek a tavaly óta sikerült takarékoskodnia a villamos energiával
Fotó: Jakab Mónika
Kedvezményes számlázási kategóriába kerülhetnek azok a romániai fogyasztók, akiknek idén sikerült kevesebb villanyáramot fogyasztaniuk, mint tavaly. A szenátus által elfogadott módosításnak viszont még a képviselőházon is át kell mennie. Ugyanakkor minden módosítás a számlák késlekedését okozhatja.
2022. október 12., 08:032022. október 12., 08:03
Módosulhat az árkompenzáláskor figyelembe vett villamosenergia-korlátok számítási képlete, a szenátus által elfogadott változatban nem csak a tavalyi átlagos fogyasztást, hanem az ideit is figyelembe vennék, amikor meghatározzák, ki milyen árkompenzálásra jogosult.
„A szenátus által jóváhagyott jogszabályjavaslat arról szól, hogy akik a 27-es számú sürgősségi kormányrendelet alapján, vagyis a tavalyi átlagfogyasztás szerint kaptak korlátozott áron energiát, továbbra is részesülnek ebben a kedvezményben, viszont azok is megkapják, akiknek az idei havi átlagfogyasztása nem haladja meg a 100, illetve a 300 kilowattórát” – fejtette ki megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke. Ezzel a módosítással tehát bővülhet a kedvezményezettek köre, ami sokak szerint méltányos változat, hiszen mindazok, akik eddig a kompenzált áron kapták az energiát, továbbra is úgy fizetik a számlákat, ám azok, akik tavalyi fogyasztásuk alapján nem részesültek ebből, még megkaphatják.
Ugyanakkor a 2022-es villamosenergia-tarifákat meghatározó 27-es rendeletben van egy olyan rendelkezés, amely lehetővé teszi, hogy azok a fogyasztók, akik idén megtakarítást érnek el 2021-hez képest, és az új felső határértékekbe esnek, 2023 februárjában visszakapják a befizetett pluszösszegeket.
Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre elmondta, egyelőre még az van érvényben, hogy a 2023-as számlák kiállításakor is a 2021-es átlagfogyasztást veszik figyelembe, mert eredetileg 2023-ban csak három hónapra lett volna érvényes a szabályozás, azután hosszabbította meg a kormány jövő év augusztus 31-ig az energiaárak korlátozását és kompenzálását.
– jegyezte meg egyúttal Nagy-Bege Zoltán.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében mindazok a háztartások, amelyeknek a tavalyi átlagos havi fogyasztása nem haladta meg a 100 kilowattórát, legtöbb 0,68 lejt fizetnek az elektromos energia kilowattórájáért. A 100 és 300 kilowattóra közötti tavalyi átlagos fogyasztás esetén szeptember 1-jétől csak 255 kilowattórára kapják meg a támogatott 0,80 lejes árat, ezen felül a különbözetre a piaci árat kell fizetniük.
Jelenleg a tavalyi fogyasztás alapján mintegy 9 millió háztartási fogyasztóból 5 millióan tartoznak az első kategóriába, akiknek átlagos havi fogyasztása legfeljebb 100 kilowattóra. Körülbelül 3,2–3,3 millióan tartoznak a második kategóriába, azaz a 100 és 300 kilowattóra közötti fogyasztással rendelkeznek, és 500–600 ezer háztartás van, amelynek havi átlagfogyasztása 2021-ben meghaladta a 300 kilowattórát, tudtuk meg Nagy-Bege Zoltántól.

Az energiaárat korlátozó és kompenzáló intézkedések továbbra is érvényben maradnak a polgárok és a gazdaság védelme érdekében – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök az energiaügyi tárcaközi bizottság első ülésén.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!