
Végszavazás. Várhatóan pénteken átmegy a parlamenten a 2019-es költségvetés
Fotó: Pixabay.com
Miközben az RMDSZ-en belül sincs egyetértés a 2019-es évi állami költségvetés önkormányzatokat érintő fejezeteiről, a szövetség parlamenti frakciói csütörtökön úgy döntöttek, támogatják szavazatukkal a büdzsét a pénteki végszavazáson.
2019. február 14., 19:432019. február 14., 19:43
2019. február 14., 19:532019. február 14., 19:53
Az RMDSZ kész megszavazni a költségvetés tervezetét a parlamentben a pénteki végszavazáson, miután a tervezet szakbizottsági vitája során a szövetség több módosító indítványát elfogadta – jelentette be csütörtökön Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Ezzel elhárulni látszik a veszélye annak, hogy a hét végén esedékes voksoláson a képviselői távozása miatt meggyengült szociálliberális koalíciónak ne legyen elegendő szavazata a költségvetési törvény elfogadásához.
Kelemen Hunor elismerte: az RMDSZ-nek komoly fenntartásai voltak azzal a költségvetés-tervezettel szemben, amelyet a kormány kidolgozott, de az utóbbi napok során több olyan módosító indítványt sikerült elfogadtatniuk, amelyek az eredetileg előirányzottnál több forrást juttatnak a helyi önkormányzatoknak, és
Az RMDSZ elnöke szerint a koalíció tervezetének legnagyobb hibája az, hogy több hónapos késéssel került a parlament elé, és emiatt legalább két hónapra visszavetett minden idei állami és önkormányzati beruházást. Ezen már nem lehetett segíteni, de éppen ezért fontos mielőbb lezárni a vitát – tette hozzá.
A kormány eredeti javaslatához képest az önkormányzatok és a helyi közösségek szempontjából kedvezőbb költségvetés-tervezetről beszélt Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője is. Mint a 2019-es költségvetés szerdai általános vitáján elmondta:
„Az oktatásra és egészségügyre fordítandó többletköltség megteremti a szükséges feltételeket ahhoz, hogy a szolgáltatások minősége is javuljon. A szaktárcáknak az lesz a feladata, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amelyek elősegítik ezt a javulást. Ugyanakkor üdvözlendőnek tartjuk, hogy az Észak-erdélyi autópálya építésének folytatására is előirányoz pénzforrásokat a költségvetés-tervezet” – mondta a frakcióvezető, majd hozzátette: a kormánynak azonban tudnia kell, hogy a finanszírozás biztosítása önmagában nem elégséges, hiszen nem papírból épül az autópálya. „Bízunk abban, hogy a szaktárca időben elindítja a munkálatokat, és mozgósítja a kivitelezőket” – hangsúlyozta.
Az RMDSZ-en belül is megoszlanak azonban a vélemények a költségvetésnek a helyi önkormányzatokra vonatkozó előírásai kapcsán. Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere szerdai Facebook-bejegyzésében – ami ugyan az elöljáró idővonalán nem, de a közösségi portálon csütörtökön is elérhető volt – alapjaiban elhibázottnak nevezte a 2019-es büdzsé tervezetét, ami
– fogalmazott Kereskényi, aki egyúttal azt kérte az RMDSZ-es törvényhozóktól és minden Szatmár megyei képviselőtől és szenátortól, javasolják hogy „a beteggondozók illetményét továbbra is a központi költségvetésből (az áfából) fizessék, és NE támogassanak egy olyan költségvetés-tervezetet, mely ellehetetleníti az önkormányzatok fejlődését!”.
Ezzel szemben jelentős előrelépésnek értékeli Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy szintén RMDSZ-es polgármestere a költségvetés-tervezetet, amit szavazásra bocsátanak a parlamentben, ahhoz képest, amit közvitára előterjesztett a pénzügyminisztérium. Mint a csütörtöki sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az RMDSZ által lebonyolított tárgyalások következtében
Elmagyarázta, az egyes értelmezésekkel ellentétben nem a személyi jövedelemadó településeknél maradó 60 százalékából kell fedezni a pluszfeladatokat, hanem azt az áfából kiegészíti a kormány. „Amennyiben a személyi jövedelemadó hatvan százaléka nem fedezi a tavalyi jövedelemadó és az áfából történt kiegészítés összegét, plusz az átvett feladatokkal együtt járó kiadásokat, a kettő közötti különbséget minden önkormányzat megkapja az értéknövedéki adóból. Ez Sepsiszentgyörgy esetében 9,9 millió lejt jelent, hiszen mi átvállalunk egy 12 millió lejes kiadást jelentő feladatot, a fogyatékkal élők juttatásait. A 60 százalék több lesz ugyan, mint a tavalyi kiegészített összeg, de ennyivel kell még felpótolni, hogy az új feladatot fedezni tudjuk” – részletezte a polgármester. Meglátása szerint
Arra is kitért, hogy lehető legtöbb feladatot át kell vállalni a kormánytól, mert az önkormányzatok megbízhatóbb partnerek. Amikor a pedagógusok fizetését a polgármesteri hivatalok utalták, soha nem volt késés, emlékeztetett a polgármester, és megnyugtatta a múlt héten tüntető fogyatékkal élőket, hogy kiszámíthatóan megkapják idén a pénzüket, annak ellenére, hogy az állami költségvetésben erre a célra nem szerepel külön tétel.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!