
Összejöhet a pénz a bér- és nyugdíjemelésekre
Fotó: Gecse Noémi
A Krónikának nyilatkozó szakemberek és érintettek szerint túlzottan optimista a költségvetésben rögzített 5,5 százalékos gazdasági növekedés, ám 3–4 százalékos gyarapodás mellett is tartható a tervbe vett fejlődés.
2019. február 19., 17:072019. február 19., 17:07
Több gazdaságfejlesztő vetülete van a 2019-es évi állami költségvetésnek, elsősorban a befektetéseknek köszönhetően: a sarokszámok optimisták, de nem túlzottan elrugaszkodottak – értékelt megkeresésünkre Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a költségvetési törvényben szereplő 5,5 százalékos gazdasági növekedés túlzottan optimista, meglátása szerint
„Kétségtelen, hogy idén választási év van, az európai parlamenti választásokra készülnek a pártok, ez a költségvetésre is rányomja a bélyegét, optimistább és adakozóbb is egyúttal” – fejtette ki a kamara elnöke. Meglátása szerint a 3000 lej körüli nettó átlagbér nem túl elrugaszkodott, bár ez a 2016-os 2046 lejes nettó átlagbérhez képest 50 százalékos növekedést jelent. Ennek oka, hogy a közszférában növekedtek a fizetések, ugyanakkor a versenyszférában a fokozott munkaerőhiány miatt érzékelhetően nőnek a bérek.
„Az állami befektetések élénkítően hatnak a gazdaságra, így ha a kormány pénzt különít el az építkezésekre – az egészségügyben, az oktatásban, a mezőgazdaságban is lesznek regionális fejlesztések –, az nemcsak a társadalom szintjén, hanem a gazdaságban is jótékonyan csapódik le” – fogalmazott a szakember. Hozzáfűzte:
ám az erre vonatkozó ígéreteket, terveket Édler András fenntartásokkal kezeli. „Az elmúlt évek tapasztalatára alapozva, ezen a téren pesszimista vagyok. Tavaly, a centenárium évében sem sikerült megépíteni a megígért száz kilométer autópályát, pedig annak szimbolikus jelentősége lett volna. Nem látom, hogy idén miként sikerül ezt szinte megkétszerezni, és átadni 180 kilométer sztrádát” – fogalmazott a kamara elnöke. Édler András ugyanakkor a Székelyföld gazdasági fejlődése szempontjából hatalmas előrelépésnek tekinti, hogy
„Ez egy tartható tétel, hiszen nem olyan hatalmas összeg, amit egy esetleges kiegészítés során elvághatnának. A repülőterek pedig kulcsfontosságúak a térség gazdasági fejlődésében” – szögezte le a kamaraelnök.
A szakszervezetnek nem tiszte, hogy gazdasági szempontból értékelje az ország költségvetését, de a sarokszámok jót mutatnak, az alkalmazottak fizetése, a jövedelmek valóban emelkedtek – jelentette ki lapunk kérdésére Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezet Kovászna megyei szervezetének elnöke. Kifejtette, a kormány optimista gazdasági növekedéssel számol, de
A szakszervezeti bizalmi szerint a vállalkozói szféra aggodalma érthető, hiszen a különböző kiadásokra a pénzeket nekik kell kitermelniük.
„Lesznek, akiknek ez nem okoz gondot, de elképzelhető, hogy a kisvállalkozók egy része belebukik, vagy alternatív megoldásokat kell keressen, például szűkítve a munkaprogramot. Nagy általánosságban nem lesznek gondok, ám egy-egy vállalkozásra lebontva idén is széles lehet a skála, a drámától a sikertörténetig bármi megtörténhet, mint ahogy a korábbi években is” – összegezte a szakszervezeti vezető.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!