
Egy hónapnál többre nem ajánlott tervezni. Minden nagyon bizonytalan a kolozsvári ingatlanpiacon
Fotó: Rostás Szabolcs
Úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac nagyon lassan reagál a gazdasági válságra: bár az emberek vennének lakásokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz, és nem adják el ingatlanjaikat. Ugyanakkor az albérletárak valamelyest visszaestek – vázolta a kincses városbeli ingatlanpiac jelenlegi helyzetét a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a kincses városbeli Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
2020. május 16., 14:362020. május 16., 14:36
„Kolozsvári szinten az a tapasztalatom, hogy eladás tekintetében mindenki kivár jelenleg. Nincsenek tranzakciók, és bár az emberek vennének ingatlanokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz” – vont mérleget megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Kifejtette, az eladók közül senki nem enged, még 10–20 százalékot sem.
– fejtette ki az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Arról is beszélt, hogy mivel minden nagyon bizonytalan, aki egy hónapnál többre tervez előre ingatlanügyben ebben a periódusban, az meggondolatlan.
Az albérletekről szólva Bónis Endre kifejtette, bár nem olyan mértékben, mint a járványhelyzet előtt, de működnek, mostanra az emberek már vállalják azt is, hogy találkozzanak albérletügyben. „A járvány elején majdnem lehetetlenség volt összehozni a bérlőt és tulajdonost, csak olyan lakásokat tudtunk mutatni, ahol volt kulcsunk, mert senki nem akarta vállalni a személyes találkozást. Mostanra úgy látom, kezd beindulni a bérleti piac” – mutatott rá.
„Korábban úgy volt, hogy nyárra sem mondták fel az egyetemisták az albérleteket, mert hogyha csak egy fesztiválra látogattak is vissza – ilyen volt az Untold vagy az Electric Castle –, megérte nekik.
De ha nem tartják meg a fesztiválokat és a Kolozsvári Magyar Napokat sem – márpedig nagyon valószínű, hogy nem szervezik meg, akkor előre láthatóan sok albérlet felszabadul” – részletezte.
Mint mondta, érdekes módon van kereslet a kiadó lakásokra, bár korábban úgy vélte, a járványhelyzetnek sokkal nagyobb lesz a hatása az ingatlanpiacra, de egyelőre nem tűnik úgy.
„A kolozsvári albérletek ára durván számítva körülbelül 50 euróval esett vissza, tehát például egy kétszobás lakásé 350 euró helyett most 300 lett, a garzoné 250 helyett 200. De ezek átlagos mozgások, mert olyan eset is volt, hogy a krízishelyzetre való tekintettel házat bérelt az illető drágán, hogy költözhessen oda, ugyanakkor a piacon találhatóak 1200 eurós háromszobás albérletek is” – mondta az ingatlanközvetítő tulajdonosa.
Bónis Endre arra is kitért, a kincses városban rengeteg lakást adnak ki rövid távra is, nemcsak hosszú időre az egyetemistáknak. „Rengeteg ilyen lakás van Kolozsváron, körülbelül 4000. Úgy sejtettem, ezek a lakások be fognak szabadulni a bérpiacra, és még jobban „le fogják azt verni”, de érdekes módon ez sem történt még meg. Lehet, hogy a mostani „kómás” állapot miatt egyelőre nem látszanak még az ingatlanpiaci folyamatok. Olyan ügyfelem is volt, aki nem hirdette meg a lakását, mert úgy gondolta, hogy a járványhelyzet miatt úgysem lesz érdeklődő. Tehát az jellemző, hogy megálltak az emberek, és nem hajlandóak lépni” – fejtette ki Bónis Endre. Hangsúlyozta, a lazítások után minden valószínűség szerint el fognak indulni ezek a mozgások.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!