
Utánpótlás keletről. A hazai szakképzetlen munkások a stabil állás helyett a nyugati szezonmunkát részesítik előnyben
Fotó: Pixabay.com
Miután nem találnak itthon megfelelő munkaerőt, egyre több vállalkozó kér erről igazolást a munkaerő-elhelyező ügynökségektől, hogy ennek birtokában Ázsiából alkalmazhasson. Még vezetői állásokra is keresnek szakképzett munkaerőt Indiából, Pakisztánból.
2019. június 20., 08:082019. június 20., 08:08
Bár a vállalkozók hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy helyi munkanélkülieket alkalmazzanak, a kereslet-kínálat nem mindig találkozik, és már nem ritka, hogy az Európa Unión kívüli országokból, például Indiából vagy Pakisztánból hoznának munkavállalót – mutatott rá tegnapi sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója. Mint részletezte, ilyen esetben az ügynökségnek kell kiállítania egy igazolást, hogy a meghirdetett állásra helyben nem találnak munkavállalót, és ennek birtokában igényelhetik az idegenrendészeti hivataltól a munkavállalási engedélyt a nem EU-ból érkezők számára.
Legutóbb egy felső-háromszéki faluban működő pékség kért ilyen igazolást, hat szakképzetlen személyt alkalmaznának Ázsiából. Az igazolást kiállítják, mert az általuk odairányított helybeli munkanélküliek
„Csak ebben a hónapban 81 személy veszítette el Kovászna megyében a segélyt, mert visszautasította az állásajánlatot. Ők egy évig nem jelentkezhetnek be a nyilvántartásba, nem jogosultak a támogatásra, de ez nem riasztja el őket, ma már nem a segély jelenti a megélhetési forrást” – részletezte az igazgató. Tapasztalatai szerint amúgy a munkanélküliek egy része nem vállalja a kötöttséget, inkább egy-két hónapig külföldön mezőgazdaságban dolgozik, az ott keresett pénzből több hónapig jól megélnek, vagy inkább itthon gombát szednek.
– fogalmazta meg a szakember. Hozzátette: vezetői állásokra is keresnek szakképzett munkaerőt Indiából, Pakisztánból.
Az építkezésben, a fafeldolgozásban is gondot jelent az alkalmazás, holott a vállalkozók egyre több kedvezményt, engedményt biztosítanak. „Vállalják, hogy saját gépkocsival fuvarozzák a munkásaikat, reggel kávéval várják őket, azt is tudják, ki mennyi cukorral szereti, este a munkaidő lejárta után sörrel kínálják, és ilyen körülmények között is folyamatosan munkaerőhiánnyal küzdenek. Már évek óta nem működik, hogy egy megüresedett állásra tízen várnak a kapunál” – részletezte az igazgató.
Elmondása szerint az ügynökség próbálja biztosítani az alkalmazható munkaerőt, ám
Az sem elég vonzó számukra, hogy a regisztrált munkanélküliek egészségbiztosítással rendelkeznek, és a fizetett időszak a nyugdíjazáskor beleszámít a szolgálati időbe.
Bezárt egy készruhagyár
Húsz év tevékenység után ebben a hónapban bezárt a sepsiszentgyörgyi Dia-dal textilipari vállalkozás, mert nem tudta meghosszabbítani a külföldi megrendeléseit – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója. Egyszerre 27 alkalmazottat bocsátottak el, de közülük húsz be sem jelentkezett az ügynökségnél, az ő további sorsukról így nem tudnak. A hét, nyilvántartásba vett munkavállaló közül négy gyorsan talált új munkát.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
1 hozzászólás