Újabb jelentõs bevásárlásra készül a MOL: a magyar kõolajvállalat bejelentette, hogy vételi ajánlatot kíván tenni a horvát INA közkézhányadban lévõ részvényeire. A MOL a nyilvános vételi ajánlatot azokra a részvényekre teszi, amelyek nem a MOL, vagy a vele összehangoltan eljáró Horvát Köztársaság tulajdonában vannak. Az INA részvényeinek 44,85 százaléka a horvát állam tulajdona, a MOL részesedése 25 százalék plusz egy szavazat, a többi pedig, mintegy 30 százalék a közkézhányad.
Piaci elemzõk szerint a MOL drágán veheti meg az INA-részvényeket, amelyek túlértékeltek a régióban. A ma még sok nyitott kérdés miatt bizonytalannak tartják az üzlet piaci megítélését, de rövid távon mindenképpen az árfolyam gyengülését tartják valószínûnek. Hosszabb távon azonban pozitív hatással számolnak a szinergiának köszönhetõen.
A Business.hr címû horvát internetes újság értékelése szerint a MOL ajánlata nyitva hagyja a lehetõséget a MOL és a horvát kormány tervezett részvénycseréje elõtt, mivel a magyar olajtársaság nem ajánlotta fel a horvát kormány kezén lévõ 44,48 százalékos INA-részesedés kivásárlását. A horvát államnak az ország 2011 körül lehetséges európai uniós csatlakozása elõtt a jelenlegi mintegy 44 százalékról 25 százalékra kell csökkenteni az INA-ban meglévõ részesedését, de Zágráb nem szeretné elveszteni ellenõrzését a cég felett, ezért gondolkodik azon, hogy részvényeket cserél a MOL-lal.
Horvát internetes lapok szerint az OMV és a MOL érdeklõdése már a múlt héten felhajtotta a zágrábi tõzsdén az INA-részvények árfolyamát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és horvát partnere, Ivo Sanader 2008. július 10-én a horvátországi Dubrovnikban kétoldalú megbeszélésük után újságírókkal közölték: hónapokon belül megállapodás születhet a MOL és a horvát INA olajtársaság közötti részvénycserérõl.
A részvényárfolyam alapján a több mint 4 milliárd euró értékû INA megszerzése fontos eleme lehet az osztrák OMV és a MOL párharcának. Az osztrák Wirtschaftsblatt címû újság a napokban arról cikkezett, hogy az osztrák olaj- és gázipari vállalat „érdeklõdik” a horvát INA olajtársaság 26 százaléknyi részvénye iránt.
B. L.
A fuvarozók a MOL-nál tankolnak
Együttmûködési megállapodást kötött a MOL Románia és a Romániai Fuvarozók Szövetsége. Ennek értelmében a szövetség MOL Gold és MOL Silver üzemanyagkártyával rendelkezõ tagjai a töltõállomáson kifüggesztett árhoz képest kereskedelmi kedvezményben részesülnek, melyeket a MOL a cégek által vásárolt mennyiségek függvényében állapít meg. „A fuvarozók szövetségének célja, hogy kiemelkedõ szolgáltatásokat nyújtson a romániai országos és nemzetközi szállítóknak, amelyek egyben hozzáadott értéket képviselnek számukra. Azért döntöttünk a MOL-lal való megállapodás mellett, mert megfelelõnek tartottuk a kereskedelmi feltételeket, de azért is, mert így integrált szolgáltatáscsomaghoz jutottunk. A fuvarozóink a rendelkezésükre álló MOL Gold kártyával mind Romániában, mind külföldön tankolhatnak. A kártyáknak köszönhetõen a tranzakciókat folyamatosan követni lehet, és a sofõrök készpénz nélkül utazhatnak külföldön is” – nyilatkozta Radu Dinescu, a fuvarozók szövetségének fõtitkára. „Megtisztelõnek érezzük a fuvarozók szövetségével kötött megállapodást, ez ugyanis mindkét fél részére jelentõs elõnyökkel jár. Hosszú távú partnerségekben gondolkodunk, éppen ezért a piacon egyedülálló ajánlatok kidolgozására törekszünk. A MOL üzemanyagkártyák még több országban való elfogadásán pedig folyamatosan dolgozunk” – hangsúlyozta Szalay Zsolt, a MOL Románia ügyvezetõ igazgatója. A MOL Románia ugyanakkor valamennyi kártyával rendelkezõ ügyfele számára biztosítja az áfa-visszaigénylésének lehetõségét a külföldi, munkaügyben megtett utak esetében. Az áfa-visszaigénylésnek köszönhetõen 35 országban, többek között az összes EU-országban mintegy 25 százalékkal csökkenthetõek az utazási költségek.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?