Hirdetés

Időt nyertek a fogyasztók a szerződéskötésre, egyelőre senki nem fizet sokkal nagyobb árat a villanyáramért

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Rendeződni látszik az energiapiaci liberalizációt követően kialakult zavaros helyzet: az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdai rendelete lehetővé teszi a villanyáram-szolgáltatók számára, hogy ne az egyetemes szolgáltatási rendszerben előírt, a decemberinél akár 20 százalékkal magasabb áron szolgáltassák az energiát a lakossági fogyasztóknak, hanem kedvezményeket biztosítsanak. Két szolgáltató – köztük a legtöbb erdélyi megyében szolgáltató Electrica Furnizare – máris jelezte, hogy él a lehetőséggel, és az illetékesek elmondása szerint a másik két nagy szolgáltató is kész engedményeket tenni.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2021. január 20., 18:042021. január 20., 18:04

2021. szeptember 10., 12:122021. szeptember 10., 12:12

Elfogadta az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) szerdán azt a rendeletet, amely lehetőséget biztosít a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon. A január elsejétől liberalizált energiapiac árpolitikájába már nem szólhatnak bele, de

a most elfogadott rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy legalább hat hónapig kedvezményt biztosítsanak az egyetemes díjszabás és a legjobb szabadpiaci ár közötti értékben.

Hirdetés

Ugyanakkor egyszerűsítették a szerződéskötés procedúráját, és arra kötelezték a szolgáltatókat,  hogy folyamatosan tájékoztassák  a lehetőségekről az ügyfeleket, tehát minden havi számlával küldjenek információkat, árajánlatokat.

korábban írtuk

A szolgáltatók kezében a villanyszámlák értéke: nem szólhatnak bele az állami hatóságok az árpolitikába
A szolgáltatók kezében a villanyszámlák értéke: nem szólhatnak bele az állami hatóságok az árpolitikába

Csak javasolni tudják az állami hatóságok a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy egyelőre ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak az esetében, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon.

Vissza a normális kerékvágásba

Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke lapunknak elmondta, abban bíznak, hogy ezzel a rendelettel végre megnyugszanak a kedélyek.

Idézet
A fogyasztó érdekét szolgálja, hogy most már több ideje van dönteni, több információt kap, egyszerűsödött a szerződéskötés”

– húzta alá a szakember. Jelezte egyúttal, hogy a négy nagy szolgáltató közül kettő már bejelentette, hogy megadják a kedvezményt, a visszajelzések alapján pedig arra számítanak, ezt a napokban a másik két nagy cég is meglépi. „A CEZ már korábban vállalta, hogy fél évre megadja a kedvezményt, az Electrica kedden jelentette be, hogy nyolc hónapra, tehát augusztus végéig számlázza az egyetemes árat kedvezményesen. Amint ezt a másik két nagy szolgáltató is megteszi, a kör bezárul” – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a szolgáltatók érdeke, hogy úgy készítsék elő az árliberalizációt, hogy az ügyfelek pozitív véleményt formáljanak róluk, egyikre se mutogassanak, hogy nem adott olyan kedvezményt, mint a másik.

Virgil Popescu energiaügyi miniszter kedden Facebook bejegyzésében úgy fogalmazott, a visszajelzések szerint mind a négy nagy szolgáltató vállalta, hogy megadja a kedvezményt. „Ha ez megtörténik, a dolgok normális kerékvágásba kerülnek” – írta a miniszter.

Kedvezmény és egyszerűsített szerződéskötés

Az ANRE által szerdán elfogadott rendelet előírja, hogy valamennyi szolgáltatónak havonta a számla mellett küldenie kell egy űrlapot, amelyben az egyetemes szolgáltató rendszer díjszabása mellett több szabadpiaci árajánlat is szerepel.

A fogyasztó az űrlapon kiválaszthatja a számára kedvező ajánlatot, és miután azt kipipálja, aláírja, vissza kell juttatnia postán a szolgáltatónak. Ez már új szabadpiaci szerződésnek számít, és megkötése után nem kell alkalmazni az egyetemes szolgáltatási rendszer árait, és az erre számolt kedvezményt.

A szolgáltatók ezt követően visszaküldenek az ügyfélnek egy példányt a szerződésből, ezzel pedig a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást.

Az űrlap bevezetésére különben azért volt szükség, hogy a kapcsolattartó pontoknál elkerüljék a torlódást, hiszen összesen nagyjából 6 millió ügyfél van még a szabályozott piacon, akik körében eddig is nyugtalanságot okozott a bizonytalanság, sokan igyekeztek minél hamarabb megkötni az új szerződést, hogy ne kockáztassák, hogy az egyetemes szolgáltatói rendszerben, emelt díjat kelljen fizetniük.

A kedvezmény nem köthető feltételhez

„Azt nem lehetett belefoglalni a szabályzatba, hogy a szolgáltatók kötelesek a kedvezményt megadni, a liberalizált energiapiacon már nem lehet megszabott áron számlázni” – hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán.  Ugyanakkor – tette hozzá – egyértelmű, hogy a kedvezményt nem köthetik semmilyen feltételhez.

Idézet
Függetlenül attól, hogy a fogyasztó a hat hónap alatt köt a szolgáltatójával új szerződést, vagy elmegy egy másik céghez, a kedvezményt biztosítani kell”

– szögezte le az alelnök. Ha pedig a szolgáltatók mégis meglépnék azt, hogy a kedvezményt az ügyfél maradásához kötik, az ügyfélvisszatartásnak minősül, és versenyellenes intézkedés, amit a Versenytanács szigorúan büntet.

Megérkezett az Electrica köztes ajánlata

A legtöbb erdélyi fogyasztó szolgáltatója, az Electrica Furnizare kedden már közleményben tudatta, hogy fogyasztóknak augusztus 31-éig van idejük eldönteni, hogy maradnak, vagy egy másik szolgáltató kedvezőbbnek tűnő ajánlatát választják.

Addig a napig pedig, amíg az ügyfél dönt a szerződéskötésről, az egyetemes szolgáltató rendszer díjszabása és a legkedvezőbb versenypiaci ár különbözetét jelentő összegen szolgáltatják számára a villanyáramot január elsejéig visszamenőleg.

Az egyik legnagyobb romániai villanyáram-szolgáltató illetékesei ugyanakkor leszögezték, hogy minden ügyfelük számára biztosítják az energiaszolgáltatás folytonosságát. Augusztus 31-éig pedig – ígérik – folyamatosan tájékoztatnak ajánlataikról hagyományosan – vagyis a számlával együtt –, illetve egy, kimondottan az árliberalizációról szóló online felületen.

 

Nincs egyelőre ok drágításra

A tavalyinál olcsóbbak az árak a villamos energia nagykereskedelmi piacán – jelentette ki érdeklődésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Mint részletezte, a rendelkezésre álló adatok szerint a 2021-ben  kötött hosszú távú szerződések értéke enyhén alacsonyabb, mint a tavalyi. Nem nagyok a különbségek, de szinte minden hónapban alacsonyabb az átlag nagykereskedelmi piaci ár mint tavalyi. Márciusra kötött szerződések esetén húsz lejjel kisebb az átlagár, mint a tavaly márciusban, amikor még nem érződött a járványügyi intézkedések hatása, augusztusra ez a különbség egy lejre mérséklődik. „Nem látok arra okot, hogy emelkednének a nagykereskedelmi piacon az árak. Ha valamilyen csoda folytán pár hónapon belül helyreáll a gazdasági tevékenység, eléri a 2019-es szintet, annak lehet érezhető hatása a villamosenergia-piacokon is, de egyelőre kevés az esély arra, hogy három–négy hónap alatt visszaáll a gazdaság a normális kerékvágásba” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés