
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
A drágulást a dohányáruk jövedéki adójának növekedése okozza, aminek eredményeként mintegy negyven banival kell majd többet fizetni egy doboz cigarettáért. A lépés Bukarest európai uniós csatlakozás előtti vállalásainak része, Románia ugyanis elfogadta, hogy 2010-re fokozatosan 74 euróra emeli a cigaretta ezerszálankénti jövedéki adóját. A pénzügyminisztérium becslései szerint az adóemelés nyomán a második félévben mintegy 500 millió lejjel növekednek a költségvetési bevételek.
Elrettentő „példák”
A másik, a cigaretták csomagolását érintő változás szintén tegnaptól lépett életbe. Az Európai Unió tagállamai közül Románia a második, amely bevezeti a „horrorképes” elrettentés gyakorlatát. Az Unióban először Belgium alkalmazta ezt a módszert. A gyártók ugyanakkor 12 hónapos türelmi időt kaptak, azaz jövő év július elsejéig még az új dobozokkal párhuzamosan forgalomba hozhatják az eddig legyártott készleteket.
A vonatkozó döntés még 2004-ben megszületett, és 2007-ben döntöttek arról, mikortól lép életbe, és milyen fényképek kerülnek majd a dobozokra. Így tegnaptól kötelező módon minden egyes újonnan gyártott doboz cigarettán 14 különböző elrettentő kép valamelyikét láthatjuk majd, amelyeknek kötelező módon a csomagolás 40 százalékát kell betölteniük.
A vizuális eszközökkel történő figyelmeztetés bevezetését az illetékesek azzal indokolják, hogy a képanyag hatékonyabban felkelti a vásárlók figyelmét, megfelelő információs értékkel bír, többletmotivációt nyújt azon dohányosok számára, akik szeretnének leszokni, kevésbé vonzó a fiatalok számára, illeszkedik a dohányzás elleni kampányba, emellett hasznos információkat is tartalmaz arról, hogyan lehet leszokni a dohányzásról, technikai szempontból könnyen kivitelezhető, a kormányok számára pedig minimális többletköltséget jelent.
Riasztó statisztikák
A legfrissebb statisztikák szerint Romániában évente több mint 33 ezren halnak meg a dohányzás következtében, ezek 70 százaléka 35 és 69 év közötti személy. Ugyanazon statisztika szerint négyből egy esetben a fiatalon bekövetkezett elhalálozás oka a dohányzásra vezethető vissza. A hivatalos álláspont szerint a fiatalon elhunyt dohányosok átlagban 21 évvel élhettek volna többet, ha időben leszoknak.
A leggyakoribb, dohányzásra visszavezethető halálok a szív- és érrendszeri betegség, ebben az elhunytak 50 százaléka halt meg. A második helyen a rák áll, ez az elhalálozottak 40 százalékát érintette, míg a fennmaradó tíz százalék egyéb, légzőszervi megbetegedésben hunyt el. A felmérés szerint évente 8500 új tüdőrákos esetet diagnosztizálnak, ezeknek mintegy 85 százalékát okozza a dohányzás.
A dohányosok aránya Romániában az aktív lakosság 30 százalékát teszi ki, a férfiak 44 és a nők 17,5 százaléka dohányzik. Ennek nyomán Románia az első tíz ország között található Európában a dohányosok arányát tekintve.
A romániai polgárok fele húszéves kora előtt gyújtott rá először, 33 százalék, pedig 20 és 25 éves kora előtt dohányzott első alkalommal. Az utóbbi tizenöt évben az arány a férfiaknál nem változott, ám a tizenéves lányok és fiatal nők esetében megkétszereződött.
A vizsgálatok szerint azon nem dohányzók is fokozottan ki vannak téve a dohányzással összefüggő betegségek veszélyének, akik rendszeresen olyan környezetben tartózkodnak, ahol dohányoznak. Az Egyesült Államokban mintegy 33 ezer, az Európai Unióban pedig 20 ezer passzív dohányos hal meg évente ilyen betegségekben. A passzív dohányosok esetében 60 százalékkal nő a szív- és érrendszeri megbetegedések esélye.
A világon eddig összesen tíz országban vetették be az elrettentő fényképfelvételek cigarettásdobozokon való feltüntetésének gyakorlatát. Az úttörő Kanada volt, az észak-amerikai ország példáját pedig később Ausztrália, Brazília, India, Szingapúr, Thaiföld, Uruguay, Venezuela és Új-Zéland is követte.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?