
Fotó: Krónika
A cég 30–40 millió eurót kíván befektetni, az új üzemben a tervek szerint több ezer munkahelyet teremtenének.
A Hanil Electronics Kft. máris jelen van Nagyvárad közelében: a város tőszomszédságában fekvő Biharszentandráson július óta bérelt helyiségekben működtet összeszerelő üzemet, amelyben mintegy száz alkalmazott napi 2000 képernyőt állít össze. Év végéig ugyanakkor szeretnék megháromszorozni a termelést, és bővíteni kívánják üzemüket.
Petru Filip, Nagyvárad polgármestere elmondta, az ázsiai céggel két hónapig tartó tárgyalások után állapodtak meg, a megegyezés nyomán körvonalazódott a mintegy 40 millió eurós befektetés, amely várhatóan 3400 új munkahelyet jelent majd. A nagyváradi befektetés egyébként várhatóan párhuzamosan zajlik majd a Samsung egy magyarországi beruházásával, amelynek során plazmatévékhez szükséges modulokat gyártó üzemet építenek.
A Hanil egy, Nagyvárad Őssi negyede közelében fekvő, 17 hektáros területet kíván megvásárolni. Ezen jelenleg az újpalotai Nutrientul cég sertéstenyészete működik, amelyet a beruházás kezdetéig felszámolnak. Ez várhatóan nem lesz zökkenőmentes, a telek ugyanis a nagyváradi önkormányzat tulajdonában van, az azon álló létesítmények azonban a Nutrientul tulajdonát képezik. A koreai cég illetékesei egyelőre elzárkóztak a nyilatkozattételtől, a hivatalos bejelentéssel meg kívánják várni a szeptember 18-ára tervezett rendkívüli önkormányzati ülést, amelyen a képviselő-testület tagjai a tervek szerint jóvá hagyják majd a szerződést. Az ülésig nem hozzák nyilvánosságra sem a telek árát, sem a beruházás kezdésének időpontját. A Hanil Electronics egyik vezetője csupán annyit volt hajlandó elárulni, hogy a tranzakció során reális és korrekt árban állapodtak meg.
A Hanil Electronics Kft.-t 1986-ban alapították, és 1987 óta gyárt és szállít különböző alkatrészeket a Samsungnak. 1992 óta az IBM számára is dolgozik. 1996-ban kezdett terjeszkedni, ekkor Malajziában hozott létre egy alegységet, 1998-ban Mexikóban épített gyárat, 1999-től pedig Hongkongban is jelen van.
Az első fecske: a Celestica
Nagyvárad környékén már megtelepedett egy, a Hanilhoz hasonló jelentőségű elektronikai cég. A kanadai Celestica mikroelektronikai vállalat a borsi ipari parkban fogott hozzá egy üzem felépítéséhez, amely a tervek szerint négyezer ember számára biztosít majd munkahelyet. A százmillió eurós zöldmezős beruházás nyomán számítógép-eket alkatrész gyártó üzemet létesítenek, az épületkomplexum négy modulból áll, és összesen 6,9 hektáron terül el. A beruházás nyomán az ipari parkban zömmel a Celestica számára beszállítóként tevékenykedő üzemek telepedtek meg. A beruházók már az első év után 300 millió dolláros forgalomra számítanak, a beruházás befejeztével pedig évi egymilliárd dolláros forgalmat remélnek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.