
Egyoldalú kötelezettség. Miközben a cégeket ellenőrzik, az adóhatóság nem áll készen
Fotó: Gecse Noémi
Érintettek szerint az online pénztárgépek jelenleg éppen azt a szerepet nem töltik be, amiért kötelezték a bevezetésüket, hiszen a beérkezett adatokat az adóhatóság nem tudja megfelelően feldolgozni, hogy kiszűrjék az adócsalást, és növeljék az adóbevételeket.
2019. március 26., 20:102019. március 26., 20:10
A vállalkozókat ellenőrzik, hogy áttértek-e az elektronikus naplós pénztárgépek használatára, ám az adatokat a rosszul kiépített rendszer miatt nem tudja megfelelően feldolgozni az Országos Adóhatóság (ANAF) – hívta fel a figyelmet Florin Jianu, a romániai kis- és közepes vállalkozók országos szövetségének (CNIPMMR) elnöke azt követően, hogy az ANAF a hónap közepén átfogó ellenőrzési akciót indított a témában. A szakember meglátása szerint
hiszen a beérkezett adatokat az adóhatóság nem tudja megfelelő szinten feldolgozni, hogy kiszűrjék az adócsalást, és növeljék az adóbevételeket. A szövetség beadványt intéz az adóhatósághoz, arra kérnek választ, hogy miként dolgozzák fel az elektronikus pénztárgépek révén beérkezett adatokat. „A felelősséget a vállalkozókra hárítják, de tudnunk kell, hogy pontosan mi történik ezekkel az adatokkal” – fogalmazott Jianu. Emlékeztetett egyúttal arra is, hogy az adóhatóság informatikai rendszere folyamatosan akadozik, és olyan is előfordul, hogy napokra leáll.
– értékelt hasonlóképpen kedden a Krónika megkeresésére Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint rámutatott, az online pénztárgépek beszerzése nem terheli meg túlságosan a vállalkozókat, nem a pluszkiadás jelent gondot, de jogos részükről az elvárás, hogy ha már őket kényszerítik a beruházásra, akkor az adóhatóság is „tegyen rendet a saját udvarán”. A kamara elnöke a megfelelő tájékoztatást is hiányolja a pénzügyminisztérium, az adóhatóság részéről, szerinte megfelelően tájékoztatni kellene a vállalkozói szférát, hogy miért van szükség az elektronikus pénztárgépek bevezetésére, miként dolgozzák fel a beérkező adatokat, milyen társadalmi hozadéka van annak, ha visszaszorítják az adócsalást, növelik az állam bevételeit.
A rendszer néha valóban leterhelt, például a hónap végi zárások leadásának határidejekor, előfordul, hogy öt-tíz perces késéssel lehet csatlakozni, de azért működik – jelentette ki kedden kérdésünkre az adóhivatal névtelenül nyilatkozó illetékese. Lapunknak ugyanakkor elmondta,
Mint ismeretes, a pénzügyminisztérium azért tette kötelezővé az online pénztárgépek bevezetését, hogy minden tranzakció bekerüljön az Országos Adóhatóság adatbázisába. Azzal érveltek, hogy az intézkedéssel csökkentik a bürokráciát, visszaszorítják az adócsalást, és növelik az állami költségvetés bevételeit. A kormány tavaly májusban fogadta el az elektronikus naplójú pénztárgépek bevezetéséről szóló sürgősségi rendeletet. Ennek értelmében a nagy- és közepes vállalkozásoknak szeptember 1-jétől, a kisvállalkozóknak november 1-jétől kellett áttérniük az új kasszagépek használatára.
Közleményükben úgy fogalmaztak, első körben nem büntetnek, ha hiányosságot észlelnek, hanem rövid, tíznapos határidőt szabnak a mulasztás pótlására, majd újra megismétlik az ellenőrzést. Tudomásunk szerint a vállalkozók attól tartanak, hogy a tematikus ellenőrzés során az egész tevékenységet górcső alá veszik, és ha akarnak, találnak valami apró szabálytalanságot, amiért bírságolhatnak.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!