
Kedd kora délután paritáson a dollár az euróval a kolozsvári valutaváltóknál
Fotó: Rostás Szabolcs
A bukaresti jegybank hivatalos árfolyama alapján még nem, a romániai valutaváltóknál viszont már beérte a dollár árfolyama az euróét; a lakosság masszív dollárvásárlásba kezdett, emiatt sok váltó kifogyott az amerikai fizetőeszközből.
2022. július 12., 15:382022. július 12., 15:38
2022. július 12., 16:112022. július 12., 16:11
A dollár árfolyama jelentős erősödést mutat napok óta, a Román Nemzeti Bank (BNR) által kedden közzétett árfolyam szerint már 4,9391 lejt ér egy dollár, ez minden idők legmagasabb dollár/lej árfolyama. A tengerentúli fizetőeszköz egy nap alatt majdnem egy százalékkal, 0,95 százalékkal izmosodott: hétfőn még 4,8926, múlt szerdán pedig 4,8344 lejt ért.
A valutaváltóknál ugyanakkor a dollár már beérte az eurót: számos kolozsvári pénzváltónál mindkét valuta árfolyama 4,95 körül mozog, miközben reggel még 4,91 lejen állt a dollár/lej árfolyam. A tengerentúli fizetőeszköz erősödését észlelve sokan nekiláttak dollárt vásárolni, akárcsak pár hónappal ezelőtt, amikor az euró árfolyamának növekedése miatt eurót vettek sokan. Megtudtuk, hogy több kincses városi pénzváltónál kifogytak a dollárból a kisebb roham miatt, úgyhogy ott a 4,97-es árfolyamon sem tudott vásárolni, aki esetleg ennyit adott volna a „zöldhasúért”. Látványosan kúszik felfelé a svájci frank árfolyama is, amely a BNR-nél kedden átlépte az 5 lejes történelmi küszöböt, miközben egy nappal korábban még 4,9831 lejt ért.
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyébként a nemzetközi pénzpiacon kedden rövid időre elérte a paritást az euró/dollár árfolyam, 1 euró ugyanannyit ért a piacon, mint 1 amerikai dollár, erre 20 éve nem volt példa. Az európai valuta értékvesztésének okai és következményei kapcsán a France Press hírügynökség elemzése rámutat: az euróövezetbe importált áruk közel felét dollárban számlázzák ki, euróban csak kevesebb mint 40 százalékát, az olajért és a gázért hagyományosan dollárban fizetnek, és e két nyersanyag ára robbanásszerűen megugrott az elmúlt hónapokban az ukrajnai háború miatt. Ez azt jelenti, hogy több euróra van szükség ugyanazon mennyiségű áru dollárban történő kifizetéséhez.
„Az importált áruk egyre kevésbé versenyképesek, és az egymás közötti verseny miatt nő az áruk, ami táplálja az inflációt és csökkenti a háztartások vásárlóerejét” – idézte Isabelle Mejeant, a Sciences Po professzorát az Agerpres hírügynökség.
Philippe Mutricy, a Bpifrance bank kutatási igazgatója felhívta a figyelmet, hogy az euróövezeten kívülre exportáló vállalatok számára előnyös az euró leértékelődése, mivel áraik dollárra átszámítva versenyképesebbé válnak, ezzel szemben az importorientált vállalatok hátrányos helyzetben vannak.
Az euró gyengülésének legnagyobb nyertesei azok a gyártó vállalatok, amelyek külföldre exportálják termékeiket, például a repülőgépipar, az autóipar, a luxuscikkek és a vegyipar terén tevékenykedő cégek. Elméletileg az euró értékvesztése versenyképesebbé teszi az euróövezeten kívüli árakat, és ezáltal serkenti az európai áruk és szolgáltatások exportját. A pozitív hatást azonban ellensúlyozhatják az ukrajnai háború következtében emelkedő nyersanyagárak, különösen az olyan exportvezérelt gazdaságok esetében, mint Németország.
Az intézmény egyébként júliustól emelni készül a hitelfelvételi költségeket, 11 év után először. „A nyersanyagárak emelkedésére vélhetően nem reagált volna az EKB, de az infláció feletti ellenőrzés visszaszerzése még nagyobb kihívást jelent, mivel az importárak emelkedtek az árfolyam alakulása miatt” – mutatott rá William De Vijlder közgazdász. A Bank of France május végén úgy becsülte, hogy az euró leértékelődése megnehezítheti az EKB-nak az infláció kordában tartására irányuló erőfeszítéseit.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!