Hirdetés

Gázáremelés vár a passzív fogyasztóra – Akár 25 százalékos drágulást kerülhetünk el a szabadpiaci szerződéskötéssel

Árliberalizáció után. Akár 20–25 százalékkal is többet fi zethetnek a mulasztók a földgázért •  Fotó: Veres Nándor

Árliberalizáció után. Akár 20–25 százalékkal is többet fi zethetnek a mulasztók a földgázért

Fotó: Veres Nándor

Nem csak a villanyáram piaci árliberalizációjára kell figyelniük az elkövetkező időszakban a lakossági fogyasztóknak, hanem a földgázéra is. Azok a fogyasztók ugyanis, akik a tavaly nyár óta nem kötöttek szabadpiaci szerződést addigi szolgáltatójukkal vagy egy újjal, akár 25 százalékkal is többet fizethetnek július elsejétől, amikor is lejár a standard árra megkötött szerződésük.

Bíró Blanka

2021. május 19., 12:342021. május 19., 12:34

2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20

Nemcsak a villamos energia, hanem most már a földgáz esetében is érdemes megkötni a szabadpiaci szerződést, ellenkező esetben július 1-től akár 20–25 százalékkal többet fizethetünk.

Aki érdeklődik, összehasonlítja az árakat, kiválasztja a számára megfelelő ajánlatot, és megköti a szerződést, jobban jár, mint aki nem tesz semmit, és egyszerűen elfogadja a szolgáltatója által kiközölt árat

Hirdetés

– összegezte megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Az Engie, a legnagyobb hazai lakossági gázszolgáltató már elkezdte kiküldeni a tájékoztatókat azoknak az ügyfeleinek, akik nem kötöttek szabadpiaci szerződést, és a régi meghosszabbított szerződésük június végén lejár.

A tájékoztatóban a július 1-től alkalmazott standard árat közlik, ami 25 százalékkal magasabb, mint az eddigi. Ez a növekedés nagyon sok fogyasztót érint, hiszen az ANRE márciusi adatai szerint a háztartási fogyasztók mindössze 28 százaléka kötött tavaly szabadpiaci szerződést az addigival vagy egy új földgázszolgáltatóval.

Azoknak, akik tavaly nyáron nem tettek semmit, június 30-án lejár az akkor megállapított standard árra megkötött szerződésük, így ha nem lépnek, akkor a már emelt standard árat kell kifizetniük július 1-től.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Drágult a gáz az európai piacokon

„Pontosan ugyanaz történik a földgáz esetében, mint a villamos energiával: aki nem írt alá új szerződést tavaly július 1-ig, annak folytatódott a földgázszolgáltatás azon az áron, amit az előző két hónapban, tehát tavaly május és júniusban a szolgáltatója kiközölt” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.

Rámutatott, annyi volt a különbség, hogy a földgáz esetében tavaly nem volt áremelkedés, sőt látványosan csökkentek az árak a nagykereskedelmi piacon. Ezért a tavalyi árliberalizáció nem járt áremelkedéssel a háztartási fogyasztók számára, nem is kavart port, egyáltalán nem volt visszhangja. Nem úgy, mint a villamos energia idei árliberalizációja esetében, ahol az egyetemes szolgáltatói ár magasabb lett, és érzékenyen érintette azokat, akik az év végéig nem kötöttek új szerződést, ezért volt szükség a haladékra, kedvezményre.

A földgázpiac liberalizálása óta eltelt szinte egy év, és közben drasztikusan megváltozott a helyzet a piacon, Európa-szerte magasabbak lettek a nagykereskedelmi árak, és ez a romániai piacon is tükröződik.

Összehasonlítva: tavaly májusban az európai piacokon 6–7 euró körüli volt a földgáz megawattórája, a romániai árak is 30–40 lej körül mozogtak. Most viszont Európában az árszint meghaladja a 20 eurót, 25– 27 eurós szerződések is vannak, ez lecsapódik a hazai piacon. Így az a szolgáltató, amely a nagykereskedelmi piacon most köt a téli szezonra szerződést, már a 150 lejt „karcoló” áron kapja.

Tavaly egy évvel meghosszabbították azoknak a passzív ügyfeleknek a szerződését, akik nem kértek árajánlatot, nem kötöttek új szerződést, ebben pedig az az ár szerepelt, amit tavaly május–júniusban közöltek ki. Most szintén május–júniusban a szolgáltatók kötelesek kiküldeni az új tájékoztatót azoknak az ügyfeleiknek, akik nem választottak a teljes piacon elérhető ajánlatok közül, nem kötöttek új szabadpiaci szerződést akár a korábbi, akár más szolgáltatóval. Érkeznek lassan ezek az értesítések, és ezekben már 20–25 százalékkal magasabb az ár, mint a jelenleg alkalmazott.

A tudatos fogyasztó nyer

A villamos energia és a földgáz esetében is hasonló a helyzet, az a fogyasztó, aki érdeklődik, tájékozódik az ANRE ár-összehasonlító oldalán, találhat 120 lej körüli ajánlatot is, azoknak viszont, akik nem tesznek semmit, július 1-jétől már minden valószínűség szerint a 140–150 lejes árat alkalmazza a szolgáltatójuk.

Idézet
Csak a fogyasztón múlik, hogy hajlandó-e keresni egy olyan ajánlatot, ami megfelel neki, és anyagilag is kedvezőbb, mint amit a jelenlegi szolgáltatója kiközöl a május–júniusi számlával, vagy nem tesz semmit, és utólag panaszkodik, amiért magas a számla”

– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Arra is kitért, nyilván a nyári hónapokban alacsonyabb a fogyasztás, sok háztartási fogyasztó mellett „elmegy” a hír, a tájékoztatás, nem érdeklődnek, mi történik a nyár folyamán a földgáz árával, viszont amikor a fűtésszezon beköszöntével az októberi fogyasztásra kiszámolt számla novemberben megérkezik, akkor bizony „fájdalmas” lesz.

•  Fotó: Facebook/Engie Galéria

Fotó: Facebook/Engie

A hatóság alelnöke ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nincs határidő sem a földgáz, sem a villamos energia esetében, bárki bármikor eldöntheti, hogy marad a régi szolgáltatójánál, vagy keres újat, új szabadpiaci szerződést köt, vagy marad a régi szolgáltatójánál szerződés nélkül, és azzal tulajdonképpen elfogadja azt az árat, amit kiküldenek neki.

„Vannak helyzetek, amikor az energia, a földgáz esetében még a drasztikus 20-25 százalékos drágulás sem érinti annyira fájón a fogyasztót. Például, aki a gázt csak a konyhában sütés-főzésre használja, mert amúgy távhővel fűt, annak a 20–25 százalékos áremelkedés nem jelent nagy pluszkiadást. De még ilyen esetben is megéri megkeresni a kedvezőbb ajánlatot, hiszen a sok apró lej összegyűlik az évek során. Odafigyeléssel és érdeklődéssel lehet takarékoskodni” – összegzett Nagy-Bege Zoltán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés