
Fotó: Mediafax
2010. október 12., 09:232010. október 12., 09:23
Mint részletezte, a szolgáltató azzal a kéréssel fordult az Energia Árát Szabályozó Országos Hatósághoz (ANRE), hogy a tavasztól két százalékkal emelhesse a földgáz tárolási díjszabását, az idén azonban semmiféle drágítást nem terveznek.
A földgáz árának emeléséről egy nappal korábban Adriean Videanu nemrég leköszönt gazdasági miniszter egy tévéadásban értekezett, miután a riporter arról faggatta, hogy szerinte az ANRE rábólint-e idén a mintegy 7 százalékos drágításra, amelyet Sebastian Vlădescu korábbi pénzügyminiszter helyezett kilátásba. Videanu leszögezte, a döntés az ANRE hatáskörébe tartozik, rajtuk múlik, hogy mikor és milyen mértékben drágul a földgáz ára.
A Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnöke szerint amúgy sem okozna túl nagy gondot egy 5-6 százalékos áremelés. „Még ha az idei év végéig 5-6 százalékkal bővül is a földgáz ára, ez a gázfogyasztás tekintetében családonként alig kétlejes pluszkiadással járna, s a távhő is családonként mintegy 5,7 lejjel kerülne többe gigakalóriánként. Ez az összeg szerintem nem a világvége egyetlen család számára sem” – szögezte le Videanu. Kijelentése azonban saját pártjában is felkavarta a kedélyeket.
Adrian Gurzău demokrata-liberális képviselő leszögezte, a földgáz árának az emelése az év ezen periódusában egyenesen „bűnténynek” minősülne, s szerinte éppen ezért Videanunak magyarázattal kellene szolgálnia kijelentései kapcsán a párt honatyái előtt. „A romániai lakosság jelenleg a második világháború óta eltelt évek legnehezebbikét éli” – szögezte le a képviselő, aki szerint nem szabad minimalizálni a gondokat, mivel azok „politikai költségekkel is járhatnak”.
Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy egyhamar nem nő a gáz ára. A tegnapi bejelentés szerint a Romgaz nem fogja ezt idén igényelni, s az ANRE elnöke, Dan Iulius Plaveti is úgy nyilatkozott a napokban, hogy az árak alakulásáról legközelebb novemberben készülnek egyeztetni, azonban nem említette, hogy drágulásra készülnének. „Mi nem bocsátkozunk spekulációkba a téma kapcsán. Amikor majd körvonalazódik egy világos megoldás, amelynek keretében azt is megvizsgáljuk, hogy a lakosság mennyiben bírna el egy esetleges áremelést, akkor majd nyilatkozunk” – szögezte le az ANRE-elnök újságírói kérdésre.
A földgáz ára egyébként idén nem módosult. Legutóbb 2009. július elsején változtattak az árszinten, akkor 5 százalékkal csökkentették a díjszabást, ezt megelőzően tavaly májustól 3 százalékkal lett a korábbinál olcsóbb a földgáz. Az idei év elején a szakemberek még úgy nyilatkoztak, hogy 2010-ben a földgáz maximális ára el fogja érni az ezer köbméterenkénti 406 dolláros szintet a jelenlegi 384 dollárról, azonban most már biztos, hogy nem várható ilyen mértékű drágítás. Erre szeptemberben Tóth Ferenc, a Romgaz helyettes vezérigazgatója is ígéretet tett. „A rendelkezéseinkre álló információk szerint az idei év utolsó negyedében az előzetes bejelentésekkel ellentétben nem lesz drágítás” – vélekedett a szakember.
Jelen pillanatban a Romgaz a belső termelésből, az importból, illetve a tartalékokból a hazai szükséglet több mint 40 százalékát tudja fedezni. Ugyanakkor a Romgaz nemrég közölte, hogy a szeptember 15-éig kitermelt gázmennyiség 35 millió köbméterrel nagyobb, mint az előző évi, s számításaik szerint a termelés az év végére eléri az 5,8 milliárd köbmétert. A romániai lakosság évente mintegy 14 milliárd köbméter földgázt használ el. A 2009-es válságévben a Romgaz a lakossági szükséglet 75 százalékát fedezte.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.