
Fotó: 123RF
Mélyül a válság Moldovában, miután a tél közeledtével egyre több jel utal arra, hogy Oroszország, illetve a szakadár Transznisztria energetikai vonalon igyekszik alaposan megnehezíteni a chișinăui kormány dolgát. Románia ugyanakkor segítséget ígér.
2022. október 25., 19:582022. október 25., 19:58
2022. október 25., 20:002022. október 25., 20:00
Gáz- és áramhiány sújtja a Moldovai Köztársaságot. Az ország keleti részén, a szakadár Transznisztriában az oroszbarát vezetés gazdasági szükségállapotot hirdetett a gázválság miatt. A régió nagyvállalatainak többsége pénteken leállította tevékenységét, és az ország áramszükségletének hetven százalékát biztosító transznisztriai Cuciurgan erőmű is csökkentett kapacitással működik; hétfőtől 27 százalékra, novemberben pedig 23 százalékra mérsékeli a szállítást. Ezt a döntést egyébként a tiraszpoli szakadárok vezére, Vadim Krasznoselszki jelentette be.
Románia technikailag a Moldovai Köztársaság villamosenergia-szükségletének legfeljebb harminc százalékát, a helyi hőerőművek pedig legfeljebb a negyven százalékát fedezhetik, amennyiben teljes kapacitással működnek. Moldovának rendkívül korlátozott az energiakapcsolata az európai piaccal. Az ország belső villamosenergia-termelése a szükséglet kevesebb mint negyven százalékát fedezi.
Októberben a Gazprom harminc százalékkal csökkentette a szállításokat Moldovába, így Transznisztriába is. A szakadár, oroszbarát vezetésű régió több mint három évtizede nem fizet az orosz gázért, és mintegy nyolcmilliárd dollár adósságot halmozott fel. A Gazprom azzal fenyeget, hogy teljesen leállítja a Moldovába (beleértve Transznisztriát is) irányuló szállításokat, de nem a tiraszpoli, hanem a chișinăui – jóval kisebb mértékű – adósság miatt. Szakértők szerint ha az oroszok leállítják a gázszállítást Moldova irányába a tél közepén, Transznisztriában humanitárius katasztrófa alakulhat ki.
– állítja Sergiu Tofilat chișinăui energetikai szakértő.
Chișinău Romániából és az európai piacról vásárol gázt a Jászvásár–Ungheni–Chișinău-vezetéken keresztül. Ez az alternatíva kevesebb mint öt percen belül üzembe helyezhető, amennyiben a Gazprom leállítja a szállításokat. Ezenkívül Chișinău olyan mennyiségű gázt tárolt Romániában, illetve Ukrajnában, amely télen három-négy hétig fedezi a fogyasztást.
Románia és Azerbajdzsán közös beruházással építené meg a cseppfolyósított földgáz tartályhajókon történő szállításához szükséges LNG-terminálokat a Fekete-tenger partján. Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint keresik a megoldást arra, hogy az azeri földgázt Törökországon és Bulgárián keresztül haladó vezetékeken szállítsák Románia és más felhasználók, köztük Moldova felé. „Azerbajdzsánnal együtt vállaltuk, hogy segítünk Moldovának hozzájutni a szükséges gázmennyiséghez” – mondta a korábban kormányfő.

Románia elkezd villamos energiát szállítani a Moldovai Köztársaságnak, miután a román Hidroelectrica és a moldáv Energocom vállalatok aláírtak egy erről szóló szerződést – jelentette be csütörtökön Virgil Popescu román energiaügyi miniszter.

Azeri-román együttműködéssel cseppfolyósítottföldgáz-terminál épül a Fekete-tengeren. A közös beruházásról szóló memorandumot szerda délután írja alá Nicolae Ciucă kormányfő a SOCAR azerbajdzsáni vállalat képviselőivel.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!