
Fotó: Pinti Attila
Már biztos, hogy januártól nem nőnek az energiaárak – ígérik az illetékes hatóságok képviselői. Elmondásuk szerint ugyanakkor a földgáz piacának júliusban esedékes liberalizációja nyomán sem nő számottevően a gáz ára. A villanyáram piacát 2021-től liberalizálják. Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan próbál odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is.
2019. december 20., 13:562019. december 20., 13:56
2021. szeptember 10., 12:202021. szeptember 10., 12:20
Felgyorsította a nemzeti liberális párti (PNL) kormány a villamosenergia- és a földgázár liberalizálásának ütemtervét, az Európai Bizottság pedig rábólintott a rövidebb határidőkre. Ezzel párhuzamosan az Orban-kabinet azt is vállalta, hogy egy év alatt, jövő év végéig meghatározza, kik a veszélyeztetett fogyasztók és kidolgozza a mechanizmust a védelmükre.
– nyugtat meg mindenkit Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, akit az árliberalizáció módosított menetrendjéről és a veszélyeztetett fogyasztók csoportját meghatározó, készülő törvénytervezettel kapcsolatosan kérdeztük csütörtökön.
Nagy-Bege Zoltán szerint az új kormány által módosított ütemterv szerint a földgáz esetében hat hónapos haladékot kértek, tehát
E szerint félév múlva gyakorlatilag megszűnik a szabályozott rendszerben előírt, megawattóránként 68 lejes ár, a nagybani és a kiskereskedelmi fogyasztók számára – tehát a végső felhasználóknak – egyaránt a szabadpiaci ár lesz érvényes. Virgil Popescu gazdasági és energetikai ügyekért felelős miniszter viszont minap azzal próbálta csitítani az aggodalmakat, hogy a hírhedt, többek között az energetikai vállalatokra is extra adókat kivető 2018/114-es számú sürgősségi rendelet vonatkozó előírásainak január elsejétől történő hatályon kívül helyezése nyomán nagyobb mennyiségű földgáz kerül majd a piacra, így meglátása szerint a piaci árliberalizáció nem vezet majd dráguláshoz.
Az viszont csak pénteken dől el, hogy január 1-jétől mekkora mennyiséget biztosítanak szabályozott szerződésekkel a lakossági fogyasztásból, majd második félévtől ez a mennyiség csökken, végül 2021-től teljesen megszűnik. Az alapelv egyelőre ugyanaz, olyan módon próbálják ezeket a mennyiségeket meghatározni, hogy január 1-jétől a villamos energia ára ne változzon – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Hozzátette, nem releváns, hogy idén mennyi energia cserélt gazdát szabályozott szerződések alapján, mert 2018 decemberében született a 114-es kormányrendelet, akkor már a végső forgalmazók nagy mennyiségeket leszerződtek 2019-re, csak a különbségre alkalmazták a szabályozást. A hatóság alelnöke rámutatott, az árak 2018. július 1-jétől vannak érvényben, ezt a szintet tartják még januártól.
Védenék a veszélyeztetett fogyasztókat
Az Orban-kabinet ugyanakkor a liberalizálás felpörgetésével párhuzamosan igyekszik odafigyelni a rászorulókra, vagyis a legveszélyeztetettebb csoportokra is. Ennek jegyében a 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítását célzó tervezetében belefoglalt egy cikkelyt, ami szerint
„Bátor vállalás a kormány részéről, hogy egy év alatt megoldja ezt az átfogó kérdést, hiszen több minisztériumot be kell vonni, s az önkormányzatoknak is fontos szerepük lesz abban, hogy beazonosítsák a veszélyeztetett fogyasztókat, majd valamilyen formában folyósítsák a segélyt számukra. Ám ha van erre politikai akarat, együttműködés a minisztériumok között, akkor meg lehet valósítani, sőt mivel vállalták, meg is kell” – fogalmazta meg kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán.
Mint rámutatott, az európai uniós alapelv szerint az kaphat szabályozott energiaárat és állami segítséget, akinek erre valóban szüksége van. Romániában ez jelenleg nem így működik, a földgáz és a villamos energia esetében is valamennyi lakossági fogyasztó megkapja a szabályozott árakat, a földgázt megawattóránként 68 lejes áron, a villamos energia esetében a szabályozott mennyiségekhez való hozzáférést.
– részletezte az ANRE alelnöke. Hozzátette, ezt próbálják megoldani, beazonosítva azokat, akik valóban rászorulnak a segélyre, mert egyszerűen képtelenek kifizetni a villamos energia, a földgáz, sőt ezekhez kapcsolódóan a hőenergia árát, továbbá kidolgoznak egy mechanizmust, ami alapján támogatást kaphatnak. A segítség az illetékes elmondása szerint valószínűleg azokra is kiterjed majd, akik fával fűtenek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!