Hirdetés

Feleslegesen riogatnak a romániai energiaszolgáltatók, a fogyasztók alig 10 százalékának kell nyilatkozatot benyújtania

Csak a speciális védelmet élvezőknek és a több ingatlannal rendelkezőknek kell nyilatkozniuk, utóbbiaknak sem minden esetben •  Fotó: Pinti Attila

Csak a speciális védelmet élvezőknek és a több ingatlannal rendelkezőknek kell nyilatkozniuk, utóbbiaknak sem minden esetben

Fotó: Pinti Attila

Cáfolta a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök azt a futótűzként terjedő híresztelést, amely szerint mintegy 9 millió romániai fogyasztónak kell az elkövetkező időszakban kérvényt benyújtania energiaszolgáltatójához annak érdekében, hogy kedvezményes áron számlázzanak neki.

Bíró Blanka

2022. december 15., 08:042022. december 15., 08:04

2022. december 15., 08:132022. december 15., 08:13

Az energiafogyasztók mintegy 90 százalékának nem kell semmit tennie annak érdekében, hogy az állam által korlátozott áron vásárolja jövőre is az energiát – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökét annak kapcsán kerestük meg, hogy a napokban futótűzként terjedt el a bukaresti sajtóban, hogy 9 millió fogyasztónak nyilatkozatot kell benyújtania, ha részesülni akar az ársapkarendelet által biztosított kedvezményekből, és a fogyasztása alapján 68 baniért, illetve 80 baniért vásárolná az energiát.

A pánikot Laurenţiu Urluescu, a Romániai Energiaszolgáltatók Egyesületének képviselője keltette,

Hirdetés

aki azt mondta: nem tudhatják, hogy egy fogyasztópont a tulajdonos lakhelye-e, ezért a törvény úgy is értelmezhető, hogy mindenkinek saját felelősségére nyilatkoznia kell arról, hová kéri az árkedvezményt.
A Klaus Iohannis államfő által kihirdetett rendelet értelmében 2023. január 1-től 2025. március 31-ig hatóságilag korlátozott áron vásárolhatják az energiát mind a lakossági, mind pedig az ipari fogyasztók.

Kiknek kell nyilatkozniuk?

Nagy-Bege Zoltán tegnap megkeresésünkre hangsúlyozta: a fogyasztók több mint 90 százaléka automatikusan részesül a kedvezményes tarifából, amennyiben a havi fogyasztása az adott határértékek alatt van.

Azoknak a fogyasztóknak kell kérést benyújtaniuk, akik speciális védelemben részesülnek a fogyasztástól függetlenül, valamint akiknek több ingatlanjuk van, és nem a személyi igazolványban szereplő címre kérik az ársapkát.

Rámutatott: a 255 kilowattóra feletti energiafogyasztásért 1,3 lejt számláz a szolgáltató, aki ebbe a kategóriába tartozik, eleve nem kell hogy nyilatkozzon semmiről, akkor sem, ha több ingatlanja van.

A jogszabály ugyanakkor leszögezi, hogy a fogyasztástól függetlenül a legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorút (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók 68 ba-nis tarifával fizetik a villamos energiát. Ez esetben valóban be kell nyújtani egy kérést, mert a szolgáltatónál levő adatokból nem derül ki, hogy melyik fogyasztó tartozik ebbe a kategóriába, részletezte a hatóság alelnöke. A jogszabály úgy rendelkezik, hogy

a nyilatkozat benyújtása utáni első hónapban már alkalmazzák esetükben a legalacsonyabb, azaz 68 banis díjszabást.

Vagyis, ha még decemberben benyújtják a kérést, januártól ezen az áron számlázzák nekik a villamos energiát, ha januárban nyilatkoznak, akkor a februári fogyasztásért fizetnek kilowattóránként 68 banit.

Kedvezményes díjszabás csak egy helyen

Kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán arra is kitért, hogy azoknak sem kell kivétel nélkül nyilatkozatot benyújtaniuk, akiknek több ingatlanjuk van. A szolgáltatók ugyan azt mondják, nem tudják, hogy ügyfeleik közül melyiküknek van egynél több lakása, és ha igen, melyiknél tartanak igényt az alacsonyabb díjszabásra, ha a fogyasztás alapján jogosultak arra. A hatóság alelnöke ezt cáfolja, mint mondta,

a szolgáltató a személyi szám alapján azonnal ki tudja szűrni, hogy valakinek több ingatlanra van szerződése.

Még ebben az esetben sem kell feltétlenül nyilatkozatot benyújtani, hiszen a törvény úgy rendelkezik, elsősorban a lakcímre kell alkalmazni az árplafont, tehát arra a címre, ami a személyazonossági igazolványban szerepel. Kérést akkor kell benyújtani, ha az ügyfél nem ért egyet azzal, hogy az alacsonyabb díjszabás a lakcímére vonatkozzon, nem a személyiben szereplő címre kéri a kedvezményt. Ha a személyi igazolványban szereplő címre nincs szerződés, a szolgáltató nem tudja beazonosítani a lakcímet, nem tudja, hova kéri az ügyfél az árbefagyasztást, akkor 1,3 lejes áron számláz, ilyen esetben szintén be kell nyújtani kérést. Nyilván, ha két ingatlanra más-más szolgáltatónál kötöttek szerződést, azt nem tudják kiszűrni, de ilyen eset pár száz van országszerte.

Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a fogyasztó kötelessége, hogy ezeket a helyzeteket jelezze, mert előbb-utóbb kiderül, ha két fogyasztási ponton alkalmazták a kedvezményes tarifát, annak viszont következményei lesznek, a jogtalanul kapott támogatást vissza kell majd fizetni.

korábban írtuk

Kifehérítené a román állam az albérletek piacát – A magasabb villanyszámla még nem fogja adózásra késztetni a főbérlőket
Kifehérítené a román állam az albérletek piacát – A magasabb villanyszámla még nem fogja adózásra késztetni a főbérlőket

Bajba kerülhetnek azok az albérletben élő személyek, családok, akiknek/amelyeknek nincs hivatalos szerződésük a lakás tulajdonosával, januártól ugyanis 1,3 lejes kilowattóránkénti díjszabással érkezik majd a villanyszámla.

Űrlapokkal segítenek

A nyilatkozatokat személyesen és online is be lehet nyújtani – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette: minden szolgáltatónak van elektronikus postacíme, ahová a kéréseket el lehet küldeni, néhányan pedig különböző alkalmazásokon keresztül is lehetővé teszik a feltöltést. Ugyanakkor közzéteszik a hatóság honlapján az űrlapokat minden olyan kategóriára vonatkozóan, amelyhez tartozóknak nyilatkozniuk kell.

Mint ismeretes, a havi 100 kilowattórás fogyasztásig valamennyi lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vagyis 68 banit fizet kilowattóránként. A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató. Újdonság, hogy már nem a tavalyi átlagfogyasztás alapján sorolják a különböző kedvezményes árkategóriákba a fogyasztókat, hanem az aktuális energiafogyasztásuk alapján, ha pedig nem olvasták le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul. Viszont az év végéig még a tavalyi fogyasztás a mérvadó.

korábban írtuk

A parlament 2025 áprilisáig korlátozta a villamos energia és a földgáz fogyasztói árát
A parlament 2025 áprilisáig korlátozta a villamos energia és a földgáz fogyasztói árát

Módosításokkal elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán a kormány augusztusban hozott „ársapka-rendeletét”, a következő három fűtési szezonra kiterjesztve a villamos energia és gáz fogyasztói árának középtávú hatósági korlátozását.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés