Hirdetés

Kifehérítené a román állam az albérletek piacát – A magasabb villanyszámla még nem fogja adózásra késztetni a főbérlőket

Nem akarnak adózni. Sokan inkább kiskapukat keresnek, mintsem regisztrálják az albérleti szerződést az adóhatóságnál •  Fotó: Haáz Vince

Nem akarnak adózni. Sokan inkább kiskapukat keresnek, mintsem regisztrálják az albérleti szerződést az adóhatóságnál

Fotó: Haáz Vince

Bajba kerülhetnek azok az albérletben élő személyek, családok, akiknek/amelyeknek nincs hivatalos szerződésük a lakás tulajdonosával, januártól ugyanis 1,3 lejes kilowattóránkénti díjszabással érkezik majd a villanyszámla, miután a legfrissebb rendelkezések szerint egy személy csak egyetlen háztartásban részesülhet a kedvezményes árban. Lapunk értesülései szerint az ingatlantulajdonosok körében eddig sem volt nagy az adózási kedv, de most még inkább megcsappant, próbálnak kiskapukat keresni, ügyeskedni.

Bíró Blanka

2022. december 13., 14:222022. december 13., 14:22

Több intézkedéssel próbálja rávenni az állam az ingatlantulajdonosokat, hogy januártól hivatalosan adják bérbe a lakásaikat, és adózzanak a bevétel után. Egyebek mellett ismét arra kötelezik a főbérlőket, hogy a hivatalos szerződést regisztrálják az Országos Adóhatóságnál (ANAF) – ezt a kötelezettséget ugyanis 2018-ban kivezették, azóta csak a jövedelemről kellett az adóbevallásban nyilatkozni, de azóta folyamatosan csökkent a regisztrált bérleti szerződések száma. Ám a lapunk által megkérdezett szakemberek, érintettek úgy vélik,

nem lesz könnyű kifehéríteni az albérletek piacát, hiszen az adót emelik, miközben a bérleti díjak értéke csökken az infláció miatt.

Hirdetés

Január 1-jétől ugyanis a szerződések összege után a bruttó jövedelemre számolják a 10 százalékos adót.

Nincs szerződés, nincs olcsóbb áram

A döntéshozók bevetettek még egy eszközt, hogy az albérletek piaca törvényesen működjön. A villamos­energia-árak 2025 márciusáig történő korlátozásáról szóló törvényben az áll, hogy egy ügyfél csak egy fogyasztási pontra kaphatja az árplafonkedvezményt, így az albérlők is nyomást gyakorolhatnak a tulajdonosra a viszony hivatalosítása érdekében, miután a legfrissebb rendelkezések szerint egy személy csak egy otthonban részesülhet az ársapkás árban, vagyis ha nincs szerződés, nincs ennél kedvezményes ár, bármennyi is a havi fogyasztás. Havi 100 kilowattórás fogyasztásig 68 banit kell fizetni egy kilowattóráért, a havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani.

Erre az energiaügyi miniszter külön felhívta a figyelmet, arra buzdítva az albérletben élőket, hogy a saját nevükre kössenek villamosenergia-szerződést, hogy részesüljenek a kedvezményes ársapkából. Ez viszont csak úgy lehetséges, ha a tulajdonos és a bérlő előzőleg törvényes szerződést kötött.

Hogyan tovább?

„Akinek több ingatlan van a tulajdonában, és ezekben a saját nevére megkötött villamosenergia-szerződése, el kell döntenie, melyikre kéri a kedvezményes ársapkát” – magyarázta megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke hangsúlyozta, az 1,30 lejes ársapkát mindenki megkapja, ám ha az átlagfogyasztásuk alapján jogosultak lennének ennél kisebb tarifára, azt csak egy fogyasztási pontra kérhetik. Tehát egy keveset fogyasztó bérlőnek akár meg is kétszereződhet a villanyszámlája, ha esetében az 1,30 lejes tarifával számláznak, mert a tulajdonos nem arra a fogyasztási pontra kéri a kedvezményt.

Akinek viszont hivatalosan bejegyzett bérleti szerződése van, megkötheti a saját nevére a villamosenergia-szerződést, akkor is, ha az ingatlan nem az ő tulajdonában van,

irányította rá a figyelmet Nagy-Bege Zoltán.

Hozzátette: amennyiben a bérlő átíratja a szerződést a saját nevére, mentesíti a tulajdonost attól, hogy nyilatkozzon, melyik ingatlanjára kéri a kedvezményt. „Ha nincs hivatalos szerződés, az eleve törvénysértés” – szögezte le egyúttal a hatóság alelnöke.

Ugyanakkor arra is kitért, mindenképpen lesz ezzel a módosítással hercehurca, hiszen minden új helyzet alkalmazása kihívás a szolgáltatóknak.

„Számítunk arra, felelős polgárok élnek ebben az országban, aki pedig megengedheti magának, hogy több ingatlannal rendelkezzen, arra is van lehetősége, hogy a kötelezettségeit teljesítse, és törvényesen járjon el” – mondta az alelnök. Mint részletezte: a képlet viszonylag egyszerű, ha a tulajdonos mindegyik ingatlanjára ugyanazzal a szolgáltatóval szerződött, a cég azonnal látja, hogy egy néven több szerződés szerepel, az sem kizárt, értesíti majd az ügyfelet, hogy nyilatkoznia kell, melyikre igényli a kedvezményes ársapkát. Amíg nem kap erre vonatkozóan választ, mindegyik fogyasztási pontra 1,30 lejbe számlázza az energiát.

Viszont bonyolódik a helyzet, ha a különböző ingatlanokra más-más szolgáltatónál kötöttek szerződést, ezt szinte lehetetlen kinyomozni.

Nagy-Bege Zoltán elmondta, kötelesek a számlák 2 százalékát leellenőrizni, úgy derülhet ki, ha valaki két szolgáltatónál két ingatlanra is kapja a kedvezményes ársapkát, ha elbukik ezen a szúrópróbaszerű szűrésen, akkor viszont vissza kell fizetnie azokat a támogatási összegeket, melyekre nem volt jogosult.

Ez sem elég ok a törvényességre

A jelenlegi körülmények között nem tartják valószínűnek az albérletek feketepiacának visszaszorulását a Krónika által megkérdezett érintettek.

Elsősorban arra hivatkoznak, hogy durva érvágást jelent az adóemelés, olyan körülmények között, hogy lehetetlen még az infláció mértékével is növelni a bérleti díjat, így annak az értéke hónapról hónapra csökken.

Egy kisebb albérlet áramfogyasztása nem olyan magas, havonta 80–100 lejt fizetnek, ha ez megkétszereződik, mert a 68 bani helyett 1,30 lejt kell majd fizetni egy kilowattóráért, meglátásuk szerint még mindig nem akkora érvágás, hogy ez alapvetően a törvényesség irányába elmozdítsa a piacot. Ha mégis történik valamilyen változás, az legkorábban jövő tavaszra várható, hogy ha az érintettek a saját bőrükön megtapasztalják a törvénytelen bérlemény negatív hatásait, nagyon magas villanyszámlát vagy bírságot kell fizetniük.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés