2009. március 25., 09:502009. március 25., 09:50
A tavaly nyárhoz képest a fürdőtelep még egy újonnan épült és egy kibővített és átalakított szállodával gazdagodott. Ha a Fürdővállalat Rt. (SCB) csütörtökre összehívott közgyűlése úgy dönt, a város legnagyobb idegenforgalmi cége is nekilát egyik szállodájának a teljes átalakításához.
A SCB vezetősége a nyolcvanas évek legelegánsabb szovátai szállodájának számító, ám jelenleg mindössze két csillaggal rendelkező Brădeţ Hotelt szeretné négy és fél csillagos kategóriába emelni. Amint Fülöp Nagy János vezérigazgató mutatja, a terv elkészült, sőt hét építkezési cégtől már árajánlatot is kaptak.
„A hétből három céggel készülünk leülni tárgyalni. A tervek szerint a konferenciaturizmusra átalakítandó szállodát megemelnénk egy emelettel, az utolsó szinten luxus apartmanok kapnának helyet, az épület alatt mélygarázst alakítanánk ki” – vázolja az elképzelést Fülöp. A további parkolóhelyek kialakításához a Fürdővállalat telket vásárolna az önkormányzattól. Az igazgató reményei szerint a 10 millió eurós beruházást május elsejétől számítva akár nyolc hónap alatt is be lehetne fejezni.
Amennyiben a magyarországi tulajdonosok idén csínján szeretnének bánni a kiadásokkal, Fülöp Nagy János egy úgynevezett B tervvel is rendelkezik. Ez lényegesen kisebb költséget igényel, azonban mindenképpen hozzájárul a cég egy másik szállodájának komfortszintemeléséhez. A négycsillagos Danubius Hotel Sovata egykori, jelenleg kihasználatlan kezelőbázisában welnessközpontot alakítanának ki. Így sikerülne szétválasztani a jelenleg egy épületszinten tömörülő kezelőbázist a kikapcsolódást nyújtó központtól.
„Amennyiben a tulajdonosok nem egyeznek bele a Brădeţ már évekkel ezelőtt tervezett felújításába, akkor a welnessközpont kialakítását fogom javasolni. Én azonban bízom bennük, mert ők is látják, hogy a Danubius cégcsoport szovátai vállalata eddig nagyon jó eredményeket ért el. Ráadásul minden olyan komoly cég, amely felismeri az érdekeit, gazdasági válság idején igyekszik beruházni” – állítja az igazgató.
Példaként a harmincöt évvel ezelőtti Törökországot említi, ahol Kenan Evren hatalomra juttatása után míg a gazdaság roskadozott, a török tengerparton gomba módra, a földből nőttek ki a szebbnél szebb szállodák. Az akkor elkezdett befektetések alapozták meg a mára virágzó török tengerparti idegenforgalmat.
„Arra is kell gondolnunk, hogy valamikor, egy-két év múlva véget ér a válság. Nem ülhetünk tétlenül, a korszerűsítések által fel kell készülnünk arra az időszakra is. A lényeg az, hogy mi mindig egy lépéssel mások előtt járjunk” – látja a kérdés nyitját Fülöp Nagy János. A Brădeţ Hotel felújítása és a welnessközpont kialakításán túl a SCB vezetősége egy harmadik lépésben is gondolkodik. Ez a Făget Hotel háromcsillagos kategóriába való emelése lenne.
A válság ellenére Ioan Piroşca, az Aluniş Hotel tulajdonosa is folytatná a hatemeletes szálloda korszerűsítését. A tavaly két szinten két csillagról háromra emelte a szobák komfortját, az idén további két emeletet modernizálna. Szintén 2008-ban a főépület tőszomszédságában egy hatalmas konferencia- és wellnesközpontot épített. A 2,4 millió eurós beruházás keretében helyet kapott egy teke-, illetve bowlingpálya, két medence, szauna, fitneszterem, kezelőbázis és egy konferenciaközpont. „Az idén sem állunk meg, mert mindig kell valamit szépíteni, a meglévő szolgáltatásokhoz valami újat kell hozzáadni” – mondja Piroşca.
Ezzel szemben várakozási álláspontra helyezkedik a háromcsillagos Tivoli Hotel tulajdonosa. Bereczki István lemondott az idei beruházásokról, mondván, hogy még azt sem lehet tudni, milyennek ígérkezik a turistaidény. „Másrészt, hogy ruházzunk be, hiszen még utunk sincs, most is az autókat lent hagytuk a főúton, mi meg gumicsizmával gyalogolunk tovább” – utal az áldatlan állapotokra a Tivoli tulajdonosa.
Jelenleg mindenki, aki az erdő közepén fekvő szállodát választja, kénytelen a főúton leparkolni kocsiját, és gyalog, a sárban megtenni a mintegy fél kilométert. Mindezt annak ellenére, hogy a polgármesteri hivatal a tavaly ősszel kiküldött átiratában az áll, hogy a szálloda és a fölötte lévő számos nyaralóhoz vezető utat 2008. október 28-ától november 30-áig zárják le.
Hegyi Mihály alpolgármester elismeri, hogy az önkormányzat kissé megkésett a víz- és csatornahálózati munkálatokkal, de azt állítja, hogy a nyári idény kezdetéig mindenképpen sikerül befejezni. A Phare-program keretében zajló nagy volumenű beruházást az összes fürdőtelepi utca leaszfaltozása követi. Az elöljáró szerint novemberig valamennyi utcát, beleértve az eddig csupán kővel megszórtakat is, aszfaltréteg fogja burkolni.
Az alpolgármester örül annak, hogy egyre több szálloda- és villatulajdonos igyekszik csinosítani épületét. Mint félig tréfásan, félig komolyan megjegyzi, ha nő az épület könyvelési értéke, nő az adója is, ami az önkormányzatnak csak jó lehet. „Ezen túlmenően örvendetesnek tartom, hogy a legtöbb tulajdonos, aki visszakapta a villáját, valamit próbál is tenni érte. Kevés az olyan, aki ül rajta, és nem méri fel, hogy az épület után csak adót fizet, bevételt nem termel. A vállalkozók kezdenek rájönni, hogy a minőségi turisták minőségi szolgáltatásokat várnak” – állítja Hegyi Mihály, aki szerint nemcsak az épületek renoválása, hanem azok eredeti arculatának a megőrzése is lényeges kérdés.
Mint mondja, az önkormányzat, kikérve Mihály Ferenc helyi restaurátor véleményét, összeállította azon villák lajstromát, amelyeket csak az eredeti homlokzat visszaállításával szabad újjáépíteni. „Célunk megőrizni a Szovátára és általában a székelyföldi villákra jellemző építkezési stílust. Nem bánjuk, ha a tulajdonos lebontja, és teljesen újjáépíti a villáját, de a homlokzat esetében ragaszkodunk a múlt század eleji faragott erkélyekhez és a kis tornyocskákhoz” – hangsúlyozza Hegyi Mihály.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.