
Fotó: Haáz Vince
Egyre biztosabb, hogy ha nem is tér vissza a sokszor bevezetett, majd visszafizetett regisztrációs adó, a bukaresti kormány olyan intézkedésekkel rukkol elő, amelyek valamilyen szinten büntetik azokat, akik 15 évesnél régebbi gépkocsit vezetnek.
2021. június 12., 12:562021. június 12., 12:56
2021. június 13., 15:282021. június 13., 15:28
Különadót fizethetnek a másfél évtizedesnél régebbi autók romániai tulajdonosai, az Európai Bizottság ezirányú kérése a koronavírus-világjárvány által okozott gazdasági válságból való kilábalását segíteni hivatott országos helyreállítási tervbe (PNRR) is bekerült.
A tárcavezető „nagyon új témának” nevezte a kilátásba helyezett új adót, amelyet a brüsszeli illetékesek vetettek fel a helyreállítási tervről zajló egyeztetések során.
Ez újdonság a tárgyalásban részt vevő összes minisztérium – az európai uniós források lehívásáért felelős és a közlekedésügyi tárca – számára, mint ahogy nekünk is. Egy olyan elem, amelyet meg kell vizsgálnunk, és javaslatokkal kell előrukkolnunk” – idézte Tánczos nyilatkozatát az Adevărul.ro hírportál.
– nyilatkozta hasonlóképpen a napokban Cristian Ghinea európai uniós forrásokért felelős miniszter is, aki szerint a cél, hogy az embereket „lebeszéljék” a régi autók forgalomba íratásáról. „Még nincs döntés arról, hogy ez miként fog megtörténni, de el kell kerülnünk, hogy a jövőben is Európa autótemetője legyünk” – hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint egyelőre nem zárnak ki semmilyen lehetőséget.
Némileg ellentmond viszont két tárcavezetőjének Florin Cîţu miniszterelnök, aki az elmúlt időszakban többször is határozottan leszögezte a témában: nem híve annak, hogy adókkal bátortalanítsák el az embereket a használt régi autók forgalomba íratásától, ő maga inkább a gépkocsipark felújítását célzó intézkedéseket támogatna. Egy, a helyreállítási tervről szóló múlt csütörtöki sajtótájékoztatón leszögezte,
„Ott nem azt írja, hogy adó. Azt írja, elriasztó intézkedés, tehát több mindenről lehet szó. meglátjuk, mivel áll elő a környezetvédelmi és a pénzügyi tárca. Én nagyon határozott voltam az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések során is, megmondtam, nem vagyok az adók híve, nem akarok adókat, akkor sem, ha környezetvédelmi adóról van szó, mivel pozitív intézkedésekkel is lebeszélhetjük az embereket a régi autók vásárlásáról” – fogalmazott a kormányfő.
Mint ismeretes, az akkori román kormány már az ország európai uniós csatlakozásakor célként tűzte ki, hogy Románia ne váljon Európa gépkocsitemetőjévé, ezért regisztrációs adót vezettek be. Ezt azonban az európai illetékes hatóságok diszkriminatívnak ítélték meg, a begyűjtött pénzt pedig vissza kellett fizetni. Azóta több hasonló próbálkozás is történt, de valamennyi kudarcba fulladt.
A legfrissebb statisztikák szerint jelen pillanatban a Romániában forgalomba írt mintegy 7,3 millió gépkocsiból nagyjából 4 millió 15 évesnél idősebb.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
1 hozzászólás