
Fotó: Biró István
Éves rekordszinten a lej
A javuló tendencia a román nemzeti fizetőeszközt is maga után húzta, amely a 2008-ban jegyzett legmagasabb árfolyamát érte el szerdán, ekkor 3,52 lejt fizettek egy euróért. A kedvező átváltási arány csütörtökön is megmaradt, a reggeli tőzsdenyitást követően a szerda esti záráskor elért 3,53 lejes eurónkénti szinten maradt, sőt tovább süllyedt. Narcis Noaghea, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) elemzője szerint a kedvező tendenciát sem a külkereskedelmi hiány, sem az inflációs adatok nem befolyásolták, azok ugyanis egybeestek a várakozásokkal. Az Országos Statisztikai Intézet csütörtökön közzétett adatai szerint az infláció júniusban 8,6 százalékosra nőtt az üzemanyag és az élelmiszerek árának növekedése miatt, a külkereskedelmi deficit pedig az év első hónapjában 10,7 százalékkal, 8,76 milliárd euróra nőtt a 2007-es adatokhoz képest.
Pénzügyi szakemberek úgy vélik: bár néhány héttel ezelőtt úgy tűnt, a lej leértékelődése megállíthatatlan, és az euró átváltási aránya hamarosan stabilan 3,60 lej fölött marad, a mostani kedvező eredmények nyomán a közeljövőben igen kevéssé valószínű, hogy az arány ismét eléri a 3,60-as szintet. Aurelian Mihailescu, a Raiffeisen Bank szakértője úgy véli, a kedvező folyamatot most az is táplálja, hogy sikerült ismét letornászni az árfolyamot a 3.60-as pszichológiai küszöb alá, így a továbbiakban optimizmus uralkodik a pénzpiacokon, ami abban is megnyilvánul, hogy a cél a stabil, 3,50 lejes árfolyam elérése és megtartása.
Mint ismeretes, az év első felében a román gazdaság instabilitása miatt a befektetői bizalom megcsappanása nyomán a lej jelentősen veszített értékéből. Januárban az euróárfolyam már a 3,80 lejt is elérte, ami 20 százalékos növekedést jelentett a tavaly nyáron mért legalacsonyabb, 3,10 lejes szinthez képest. Bár az árfolyam végül ismét 3,80 lej alá csökkent, az előző hónapokban 3,64 és 3,72 lej között ingadozott.
Feljövőben a forint
Az eddigi tendenciák alapját a forint és a zloty 9, míg a cseh korona 10 százalékot erősödött idén a közös európai fizetőeszközhöz képest. A forint szintén szerdán érte el idei rekordját, ekkor a bankközi devizapiacon 229,55 forintot ért egy euró. A kereskedők a továbbiakra is erősödő tendenciát követő, korrekciós fázisokkal tűzdelt volatilis árfolyamváltozást jeleznek előre. Véleményük szerint már „látótávolságba” került az a 225 forintos euróárfolyam is, amiről először a szlovák korona felértékelése alkalmából kiadott régiós devizapiaci előrejelzéseikben tettek említést a londoni City vezető pénzintézetei.
Pénzügyi elemzők úgy vélik, az erősödési tendencia a következő hónapokban is folytatódhat, ugyanakkor a folyamat üteme aggodalomra adhat okot a gazdasági fejlődéssel kapcsolatosan, ráadásul sokan attól is tartanak, hogy utólag megfordulhat a jelenleg kedvező tendencia.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?