
Az ügyfelek az elmúlt időszakban minden hónapban kaptak tájékoztatást az új lehetőségekről és az árak alakulásáról
Fotó: Bálint Eszter
Erdélyben egyelőre nincs ok aggodalomra, nem kell áremelkedésre számítaniuk azoknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudták július elsejéig megkötni a szabadpiaci szerződést villanyáram-szolgáltatójukkal. A legtöbb itt élő fogyasztó otthonát „megvilágító” Electrica Furnizare ugyanis – korábbi bejelentésének megfelelően – augusztus végéig biztosítja a legkedvezőbb szabadpiaci ár és az egyetemes ár közötti különbségnek megfelelő árkedvezményt.
2021. július 06., 07:322021. július 06., 07:32
2021. szeptember 10., 12:072021. szeptember 10., 12:07
Pánikot keltett a lakosság körében a bejelentés, hogy július 1-től szolgáltatótól függően 3 és 13 százalék között drágul a villamos energia azok számára, akik még nem tértek át a szabadpiacra, tehát a január 1-jei árliberalizáció után nem kötöttek szolgáltatójukkal új szerződést. Ugyanakkor az erdélyi fogyasztók többségének – vagyis azoknak, akik az Electrica Furnizare kereskedőcégének az ügyfelei – egyelőre nincs okuk az aggodalomra, hiszen a szolgáltató még az év elején vállalta, hogy augusztus végéig kedvezményt biztosít az egyetemes szolgáltatói csomagra. Ami azt jelenti, hogy
A szolgáltató ezt a napokban újra megerősítette, tehát a kedvezmény valójában az egyetemes szolgáltatói ár és a szabadpiaci kedvező ajánlata közötti különbség. Így az erdélyi fogyasztók többségének még van szűk két hónapjuk arra, hogy kiválasszák a számukra legkedvezőbb ajánlatot, és megkössék a szabadpiaci szerződést. A többi fogyasztó már nincs ennyire jó helyzetben, mert július 1-jétől megváltoztak az egyetemes szolgáltatói árak, és a többi cégnél eddig tartott a január elején hat hónapra nyújtott kedvezmény.
„Május–június folyamán minden fogyasztónak, aki még nem tért át a szabadpiacra, a szolgáltatója a számlával együtt kiküldött egy tájékoztatót, ebben szerepel, hogy július 1-től milyen egyetemes áron számláznak” – emlékeztetett hétfőn megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Különben az áremelkedés mértékét nehéz meghatározni, mivel
Ennek az a magyarázata, hogy a számla végösszegében csak 47 százalék a villamos energia ára, az 53 százalékát a különböző egyéb költségek, illetékek és az áfa teszik ki, amelyek nem változtak, ezért az áram 3 és 13 százalék közötti drágulása a végösszegben 1 és 7 százalék közötti emelkedést eredményez.
Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, nincs határidő, vagy bármilyen megkötés arra vonatkozóan, hogy mikor kell megkötni a szabadpiaci szerződést.
Azoknak, akik az elmúlt időszakban szerződést kötöttek, nem kell tartaniuk a drágulástól, hiszen attól függően, milyen időtartamra kötöttek szerződést, addig az ár nem változik. Aki ezt már meglépte, megkötötte a szerződést, ismeri a jogait, a lehetőségeit, tudja, hol lehet érdeklődni, tájékozódni újabb, esetleg jobb ajánlatok iránt, bármikor köthet újabb szerződést, válthat szolgáltatót, részletezte a hatóság alelnöke.
Romániában 8,9 millió háztartás van, tehát ugyanennyi villamosenergia-fogyasztó. Nagy-Bege Zoltán becslése szerint a fogyasztók több mint fele megkötötte az új, szabadpiaci áron alapuló szerződést. Már a január 1-ei árliberalizáció előtt hárommillió ügyfél áttért a szabadpiacra, azóta havonta 200–250 ezer új szerződést kötnek, így a számuk most már meghaladja a 4,45 milliót.
Július 1-én ugyanakkor lejártak a földgázpiac egy évvel ezelőtti liberalizációja során megállapított szerződések és árak. Ez esetben sem kötötte meg mindenki a szabadpiaci szerződést, különösen, hogy tavaly ennek nem is volt tétje, hiszen a gazdaságnak a koronavírus-világjárvány miatti megtorpanása nyomán 2020-ban csökkent az ipari fogyasztás, és visszaesett a földgáz ára. Most viszont változott a helyzet, hiszen a nagykereskedelmi piacon folyamatosan emelkednek az árak.
A legtöbb fogyasztó esetében ennek a drágulásnak a nyáron még nincs nagy tétje, hiszen ebben az időszakban alacsony a fogyasztás, ám a fűtésszezon kezdetéig érdemes megkeresni a kedvező ajánlatot az ANRE ár-összehasonlítójában, és szerződést kötni, tanácsolja a hatóság alelnöke.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
szóljon hozzá!