Hirdetés

Enyhe érdektelenségbe fulladt a kormányellenes tüntetés

Országszerte alig mintegy 18 ezer személy vonult utcára tegnap az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés által meghirdetett tiltakozó akció keretében. Valamennyien kormányellenes rigmusokat skandáltak, s úgy nyilatkoztak, további megmozdulások várhatóak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Nagy Orsolya

Kiss Előd-Gergely

2010. szeptember 21., 09:102010. szeptember 21., 09:10

„Az egyetlen esélyünk, hogy valamennyien egy időben utcára vonuljunk” – jelentette ki tegnap Bogdan Hossu, az Alfa Kartell elnöke azt követően, hogy az általa vezetett szakszervezeti tömörülés által meghirdetett tiltakozó akcióra országos viszonylatban alig 18 ezren kívántak tiltakozni.

„Ez a szám se nem kevés, se nem sok” – fogalmazta meg Hossu, aki a nagyszebeni megmozduláson vett részt. Ugyanakkor leszögezte, lehetséges, hogy nem is az a legjobb megoldás, hogy a szakszervezetiek utcára vonulnak, hanem az elégedetlen tömegeknek otthonaikban kellene meglátogatniuk a parlamenti képviselőket és szenátorokat, „hogy eszükbe juttassák, miért is szavaztak rájuk”.

Amint arról lapunkban is beszámoltunk, az Alfa Kartell sztrájkmenetrendjének a tegnapi tiltakozások csupán az első lépését jelentették, várhatóan holnaptól szeptember 27-éig mindennap a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren demonstrálnak. A tiltakozásokon csak az Alfa Kartell vesz részt, noha az eredeti tervek szerint az összes nagy szakszervezeti tömb szervező lett volna.
Végül azonban nem sikerült közös álláspontra helyezkedniük, így a többi nagy szakszervezeti tömörülés későbbre halasztotta megmozdulásait.

A kormányt hibáztatják

„Szégyelljétek magatokat!”, „Tolvajok, tolvajok!”, „Le Băsescuval, le a kormánnyal!” – ezt skandálta több mint ezer tüntető tegnap Kolozsváron, miközben a Béke (Lucian Blaga) térről a prefektúra elé vonult, az Alfa Kartell szervezte kormányellenes tiltakozó megmozduláson.

Elégedetlenek a rendőrök is

Az Alfa Kartell szakszervezeti tömörüléshez csatlakozott alkalmazottakon kívül tegnap az ország több megyeközpontjában a rendőrök is utcára vonultak. Ugyan az előzetes bejelentések szerint valamennyi megye rendőreinek csatlakozniuk kellett volna a tiltakozó megmozdulásokhoz, végül csak igen elenyésző számban vonultak utcára, s az ellenőrzéseket, bírságolásokat sem tagadta meg mindenki, mint ahogy arról korábban szó volt.

Erdélyi és partiumi viszonylatban Maros megyében tiltakozott a legtöbb rendőr, több mint ezren korlátozták tevékenységüket szakszervezeti hovatartozásra való tekintet nélkül, csatlakozva a bércsökkentés elleni tiltakozásképpen indított országos akcióhoz. Mircea Ioan, az Országos Rendőrszakszervezet Maros megyei vezetője szerint az akcióban a megye valamennyi rendőre részt vett.

„A törvényes keretek között tiltakozunk, a járőrök terepre mennek, figyelmeztetéseket szabnak ki, a sürgős riasztásokra közbelépünk” – részletezte Mircea Ioan, aki szerint a rendőrök elégedetlenek a bércsökkentéssel és felszerelésbeli ellátottságuk szintjével. Vasile Blaga belügyminiszter egyébként a hét végén úgy nyilatkozott, hogy a rendőrök tiltakozását megszervező szakszervezeti vezetők nem ismerik a rendőrökre vonatkozó jogszabályokat, és kijelentette, a rend őreinek teljesíteniük kell kötelességüket, ellenkező esetben felelősségre vonják őket.

A tüntetők a korábbi megmozdulásokon már megszokott „Pokolba vezettétek az országot” feliratú molinó mellett, a nyugdíjtörvényt megszavazó Kolozs megyei képviselők fényképével „díszített” táblákat vittek magukkal. Daniel Buda demokrata-liberális párti képviselőt ábrázoló táblán a „Én Daniel kolozsvári képviselő, megszavaztam a nyugdíjtörvényt és felelősségem tudatában mindnyájatokat a budiba taszítottalak” felirat volt olvasható.

Cătălin Petru PDL-s képviselő mosolygó képe alá pedig „Ez a képviselő röhög rajtunk: csőbe húztalak,  balekok” feliratot írták. De nem úszta meg a kemény bírálatokat Máté András-Levente és Pálfi Mózes Zoltán RMDSZ-es képviselő sem.

„A nyugdíjtörvénnyel leadott szavazatommal aktívan részt veszek valamennyi etnikum kiirtásában” – fogalmazták meg képaláírásukkal kíméletlen kritikájukat a tüntetők. A szakszervezetek küldöttségét Florin Stamatian prefektus fogadta. 

A Grigore Pop, az Alfa  Kartell kolozsvári elnöke által vezetett delegáció átadta a szakszervezetek követeléseit tartalmazó beadványt. A prefektus közölte: közvetíti a kormánynak a tüntetők üzenetét, ugyanakkor hozzáfűzte, „nem tudja, milyen időket élünk, aki azt hiszi valamennyi megszorító intézkedést meg lehet szüntetni”.

Sípszóval, kürttel csaptak zajt a Kovászna megyei prefektúra előtt a tüntetők, akik szintén a kormány megszorító intézkedései miatti elégedetlenségüknek adtak hangot. Az Alfa Kartell hívására a közigazgatásban, egészségügyben, tanügyben dolgozók, illetve a rendőrök vonultak utcára, de más olyan személyek is csatlakoztak, akik elégedetlenek a megszorítások miatt. A szakadó esőben mindössze kétszáz tiltakozó gyűlt össze, bár a szervezők ennél sokkal több tüntetőre számítottak. Bong Vilmos, az Alfa Kartell Kovászna megyei elnöke elmondta, amikor az utcai tiltakozást kezdeményezték, meg voltak győződve, hogy a kormány intézkedései mindenkit fájdalmasan érintenek, és „sokkal többen legyőzik a félelmet, a kicsinyességet, és az esőt”.

Boc: még nem járt le a neheze

A gazdasági gondokat még nem hidaltuk át, a következő hónapok sorsdöntők lesznek az elfogadott reformok megerősítésében, illetve egy egészséges gazdasági növekedés biztosításában – jelentette ki tegnap Emil Boc miniszterelnök, aki a parlament előtt vonta meg a kormányzás mérlegét.

„A nehezén még nem vagyunk túl. Ha helyettünk bárki más is lett volna kormányon, köteles lett volna meghozni ezeket a fájdalmas, ám helyes és szükséges intézkedéseket. Nem populizmussal fogunk kilábalni a receszszióból” – fogalmazott Boc. A kormányfő egyébként felszólalásában rögtön az elején a liberális–RMDSZ-es Tăriceanu-kormányt tette felelőssé az ország jelenlegi helyzetéért.

„Ma csak ennyien vagyunk, de nem gond, ez egy folyamat, az elkövetkezőkben többen leszünk” – fogalmazta meg Bong. A szakszervezeti bizalmi a Krónikának elmondta, elsősorban azt várják el a kormánytól, hogy folytasson érdembeli párbeszédet a szakszervezetekkel; ha az ország ennyire súlyos gondokkal küzd, a kormány nem zárkózhat el a párbeszéd elől, amivel sok nézeteltérés elkerülhető lenne. A szakszervezeti vezetők itt is átadták György Ervin prefektusnak a követeléseik tízpontos listáját. Egyebek mellett 750 lejes minimálbért kérnek, de szót emelnek a nyugdíjtörvény, illetve az egységes bérezési törvény módosításai ellen is.

Mintegy százan vettek részt a prefektúra előtt megtartott tüntetésen Nagyváradon. A tüntetők közül néhányan nehezményezték is, hogy a szakszervezet nem tartott valódi erődemonstrációt, mert csak a tiltakozások első fázisát jelentette a tegnapi megmozdulás, és miért nem „vezényeltek” az utcára sokkal több elégedetlen közalkalmazottat. Az Alfa Kartell bihari fiókszervezete elsősorban az újabb tervezett megszorító intézkedések ellen tiltakozott, azt követelve, hogy a kormány dolgozzon ki konkrét befektetési ütemtervet, hogy ne csökkenjen a munkahelyek száma az országban, hanem a jelenlegiek mellé újak is létrejöhessenek.

A Bihar megye több helyi önkormányzatát is képviselő demonstrálóknak a nyugdíjkorhatár tervezett emelése sem tetszik, illetve nem értenek egyet a munkatörvénykönyv küszöbön álló módosításaival sem: szerintük a kollektív munkaszerződések megszüntetése beláthatatlan következményekkel járna. A tüntetők a kormány összes eddigi megszorító intézkedéseinek viszszavonását kérik, és azt javasolják, állapítsák meg az illetékesek a minimálbért 750 lejben.

„A java még hátravan”

Az Alfa Kartellhez tartozó mintegy 300 szakszervezeti tag – rendőrök, a határőrök, a közösségi rendőrök, a katasztrófavédelem, a szatmárnémeti polgármesteri hivatal, az Északi Színház, a Dinu Lipatti Filharmónia, az Electrolux és a Mondiala társaságok szakszervezetei – tüntetett „a szegénység nagygyűlésén” a Szatmár megyei prefektúra székháza előtt. Vasile Dârle, az Alfa Kartell Szatmár megyei szervezetének titkára azzal fogadta a tüntetőket, hogy „jó napot” helyett a „Le a kormánnyal!” formulával kellene köszönniük, mire a tüntetők hurrogással és fütyüléssel válaszoltak.

Az egészségügyi, kulturális és közigazgatási szakszervezetek hozzávetőleg 300 tagja tüntet Marosvásárhelyen a csökkentés előtti béreket követelve. „Adják vissza a fizetésünket!”, „Le a hazug kormánnyal!”, „Tolvajok!”, „A kicsi és a bandzsa csúfot űztek a népből!” – állt a tiltakozók molinóin.
Eközben az Alfa Kartellhez csatlakozott közel 300 köztisztviselő tiltakozott Zilahon a prefektúra előtt az elbocsátok ellen, itt is kormány- és államfőellenes jelszavakat skandáltak.

Pompiliu Ceaca, a szakszervezeti tömb Szilágy megyei vezetője elmondta, 1989 óta nem volt ennyire nehéz az élet Romániában, mint most, ennek pedig az az oka, hogy „az országot hozzá nem értő emberek vezetik”. „Néhány hónap múlva emberek ezrei vonulnak majd az utcára, hogy tiltakozzanak a magas közműszámlák, az egyre emelkedő élelmiszerárak ellen. Akkor majd meglátjuk, mit tesznek az ország vezetői. Egy dolog világos: a jelenlegi hatalomnak mennie kell” – fogalmazott Ceaca.
Egyébként a tiltakozóknak szinte valamennyi helyszínen lehetőségük volt találkozni a prefektúra képviselőivel, akiknek követelési listáikat is átnyújtották.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés